https://gateway.trip.ir/api/

بهترین شهرها و جاهای دیدنی اطراف شیراز

به روز رسانی: 11 تیر ، 1403 راهنمای سفر

بهترین شهرها و جاهای دیدنی اطراف شیراز

سفر به شیراز از بی نظیرترین سفرهای داخل کشور محسوب می شود. شیراز بجز جاذبه هایی که درون خود جای داده است، مکان های بسیار دیدنی و جذابی را نیز در اطراف خود دارد و توصیه می شود با سفر به شیراز هرگز بازدید از این مکان ها و جاهای دیدنی اطراف شیراز را از دست ندهید. به همین خاطر هم در این بخش می خواهیم بهترین جاهای دیدنی اطراف شیراز که هر گردشگری را به خود جذب می کند، به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

جاهای دیدنی اطراف شیراز

جاهای دیدنی اطراف شیراز

جای-توریستی-اطراف-شیراز

جای توریستی اطراف شیراز

جاهای-دیدنی-اطراف-شیراز-در-زمستان

نقش رجب یکی از بهترین جاهای دیدنی اطراف شیراز در زمستان

شهر باستانی استخر؛ از شگفت انگیزترین شهرهای اطراف شیراز

شهر باستانی استخر یا اصطخر، در فاصله ۷۰ کیلومتری شمال شرق شیراز و حوالی مرودشت واقع شده است. شهر تاریخی استخر (یا اصطخر)، از زمانهای دوری به جامانده و به سبک شهرنشینی آن دوران است. خرابه های استخر از سکونت گذشتگان در این منطقه صحبت می کند. باستان شناسان معتقدند این شهر تاریخی دارای چهار دروازه بوده و وسعت قابل توجهی داشته است. نزدیکی شهر اصخر به مجموعه تخت جمشید، ممکن است به این خاطر بوده باشد که استخر شهری برای سکنی گزیدن مردمان معولی در نزدیکی اقامتگاه های سلسله پادشاهی در کاخ های تخت جمشید بوده است. شهر تاریخی و شگفت انگیز استخر چالش های فراوانی را پشت سر گذاشته و دارای قدمتی حدودا ۵ قرن پیش از میلاد می باشد. شهر باستانی اصطخر، تاج گذاری شاهان و مراسم شادی درباریان را به دفعات به خود دیده و در عین حال در جنگ و خون ریزی هم ایفای نقش کرده است. این شهر در زمان ساسانیان نیز انسجام خود را حفظ کرده است. اسکندر مقدونی و اعراب، در ویرانی آن نقش زیادی داشته اند.

مسیر دسترسی به شهر باستانی استخر

پس از رسیدن به مرودشت، وارد جاده شیراز به پرسپولیس شوید. در جاده مرودشت به سارویی به مسیر خود ادامه داده تا به شهر باستانی استخر برسید.

شهر باستانی گور؛ دیدنی ترین شهر اطراف شیراز

شهر باستانی گور از دیگر شهرهای خارق العاده و تاریخی ایران است که جزء جاهای دیدنی اطراف شیراز محسوب می‌شود. این مجموعه از منطقه تاریخی فیروزآباد کشف شده است. یکی از پارشاهان ساسانی به نام اردشیر بابکان، این شهر را بنا نهاد. طرح شهر باستانی گور به شکل دایره و سبک خاصی از شهرسازی می باشد. در شهر تاریخی گور بناهای حکومتی و تاریخی بنا شده که در حال حاضر باقی مانده مجموعه بسیار بزرگ در ۴ کیلومتری غرب شهر فیروزآباد قرار گرفته است. شهر شیراز هم در شمال شهر گور و در فاصله ۱۰۰ کیلومتری آن واقع شده است. درون شهر باستانی و تاریخی گور و اطراف فیروزآباد، بناهای باستانی زیادی برای تماشا و ماجراجویی قرار گرفته است. رصدخانه، قلعه دختر، آتشکده اردشیر بابکان، پل مهر نرسه و دیگر بنا های باشکوه، در این مجموعه تاریخی می باشند و هر کدام به اندازه خود دارای چشم نوازی و خیره کنندگی بسیاری هستند.

جاهای-دیدنی-اطراف-شیراز-در-تابستان

شهر تاریخی گور از جاهای دیدنی اطراف شیراز در تابستان

مسیر دسترسی به شهر باستانی گور

برای رسیدن و دسترسی به شهر باستانی گور، از شیراز وارد جاده شیراز به جهرم شده و به سمت فیروزآباد حرکت کنید و پس از آن وارد جاده شیراز به کوار شوید. در جاده کوار به فیروزآباد تا رسیدن به کمربندی فیروزآباد جلو رفته تا در نهایت وارد خیابان گلزار شهدا شوید و به شهر باستانی گور برسید.

آرامگاه کوروش؛ از محبوب ترین مناطق دیدنی اطراف شیراز

شهرهای-اطراف-شیراز

پاسارگاد از شهرهای اطراف شیراز

سفر به شیراز و لذت از تماشای جاهای دیدنی اطراف آن

در این مطلب شما را با برخی از معروف‌ترین جاهای دیدنی اطراف شیراز آشنا کردیم و امیدواریم که این اطلاعات در سفر به شهر نارنج و ترنج، برایتان مفید باشد. اما لازم است بدانید که این شهر تاریخی و سرسبز، به همین تعداد اماکن دیدنی محدود نمی‌شود. شیراز تاریخ پرعقبه‌ای را پشت سر گذاشته و هر گوشۀ آن، از دوره‌ای تاریخی حکایت می‌کند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم چند روز از برنامه سفر خود را هم به بازدید از جاهای دیدنی شیراز که در داخل شهر هستند، اختصاص دهید.

آیا شما تجربۀ سفر به شیراز و تماشای آثار تاریخی و طبیعت زیبای آن را داشته‌اید؟ کدام یک از جاهای دیدنی این مقاله برایتان جذاب‌تر بوده است؟ لطفا نظرتان را برایمان بنویسید تا بتوانیم در به‌روزرسانی‌های آینده، از تجربیات شما نیز استفاده کنیم.

بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc