https://gateway.trip.ir/api/

موزه باستانشناسی استانبول، اولین موزه ترکیه

به روز رسانی: 30 اردیبهشت ، 1403 راهنمای سفر

موزه باستانشناسی استانبول، اولین موزه ترکیه

موزه باستانشناسی استانبول یکی از 10 موزه برتر دنیا در این زمینه است. این مجموعه بی نظیر به عنوان اولین موزه ترکیه در برنامه سفر خود بگذارید. کلکسیونی از بهترین آثار باستانی چون تابوت اسکندر را در این موزه خواهید دید. اطلاع از آدرس موزه باستانشناسی استانبول و جاذبه های پیرامون آن به شما کمک می کند، تا زمان سفرتان مفید باشد. مشهورترین آثار موزه شما را با دنیایی شگفت روبرو خواهد ساخت. انتخاب زمان درست خرید بلیط تهران به استانبول، شانس خرید بلیط ارزان هواپیما را افزایش می دهد.

راهنمای موزه باستانشناسی استانبول

این مجموعه از سه موزه شرق باستان، تالار کاشی و موزه باستانشناسی تشکیل شده است. همه ساختمانها در یک باغ قرار گرفته اند که فضای زیبایی به این موزه بخشیده است. موزه در تاریخ 13 ژوئن 1891 افتتاح شد و هرساله در روز موزه یادبود تاسیس آن جشن گرفته می شود. موزه باستانشناسی استانبول، آثار متنوعی از میراث فرهنگی را داراست که به تمدنهای مختلف دنیا تعلق دارد. این موزه 125 سال پیش به همت عثمان حمدی بیگ فرزند وزیر معروف عثمانی ابراهیم پاشا تاسیس شد. بیش از یک میلیون اثر قدیمی این موزه، آن را به یکی از شاخصترین موزه های استانبول بدل ساخته است. به خاطر اهمیت آثار موجود در موزه از فرهنگها و تمدنهای تاریخی، سال 1993 عنوان موزه سال را از طرف شورای موزه های اروپا دریافت کرد.

موزه اصلی باستانشناسی

ساختمان اصلی موزه با معماری نئوکلاسیک را سریع پیدا خواهید کرد.  طبقه فوقانی این موزه به آثار سفال مجسمه های قدیمی، سکه ها و مدالها اختصاص یافته است. طبقه پایین تابوتهای شاهانه و مجسمه های بی نظیر و آثاری از دوران بیزانس به چشم می خورد.

موزه باستانشناسی استانبولتابوت اسکندر از آثار شاخص عمارت اصلی موزه

کوشک کاشی موزه باستانشناسی استانبول

ساخت این ساختمان به سال 1472 میلادی باز می گردد. این محل زمانی کاخ سلطنت مهمت برای استراحت و فراغت بوده است. علاقه به جمع آوری آثار تاریخی به او نسبت داده می شود.با این حال پیدایش موزه باستان شناسی استانبول، سال 1869 با عنوان موزه هومایون (موزه شاهنشاهی) گشایش یافت. باستانشناس معروف ترکیه، عثمان حمدی بیگ که موفقیت زیادی در کاوش کوه نمرود، میرینا و معبد لاگینا داشت، توانست آثار ارزشمندی از یافته های خود را در این موزه به نمایش در آورد.

این بخش از موزه  نمونه های زیبایی از کاشی و سرامیک ترکیه و کهنترین آثار عثمانی را در خود جایی است.قدیمی ترین ساختمان در باغ باستانشناسی استانبول متعلق به تالار کاشی است. این تالار ابتدا به عنوان مدرسه صنایع نفیس مورد بهره برداری قرار گرفت. معمار این مجموعه الکساندر والائوری (Alexander Vallaury) بود که بعدتر ساختمان کلاسیک موزه استانبول را نیز طراحی کرد. سال 1917  با انتقال مدرسه هنر از این محل، موزه پا گرفت. هدف نمایش آثار برجسته تاریخی از کشورهای خاورمیانه، بین النهرین، آناتولی و کشورهای عربی بود. در ورودی این موزه کتیبه ای از دوره سلطان عبدالحمید قرار دارد که عبارت موزه آثار عتیقه (Asar-ı Atika Müzes) درج شده است.

موزه شرق باستان

موزه شرقی یا Eski Sark Eserleri Müzesi  سال 1917 و به صورت یک طبقه تاسیس شد. این ساختمان دارای مجموعه ای از هنر و تمدن قبل از اسلام است که در دوران امپراتوری عثمانی جمع آوری شده است. همچنین آثاری از مصر باستان، بابل قدیم و اورارتو دیده می شود. اینجا اولین بخش از موزه است که به آن وارد می شوید.

موزه کاشی کاری شده استانبولنمایی از موزه کوشک کاشی

مشهورترین آثار موزه باستانشناسی استانبول

تابوت اسکندر (Alexander Sarcophagus)

تابوت تنبیت (Tabnit Sarcophagus)

سنگ نوشته سیالوم (Siloam Inscription)

مجسمه ملکه روم (statue of Roman Empress)

معاهده صلح مصری-هیتی (Egyptian–Hittite Peace)

آدرس موزه باستانشناسی استانبول

موزه باستانشناسی به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی استانبول در محله فاتح و سلطان احمد قرار دارد. این موزه در مسیر کاخ توپکاپی به پارک گولهانه (Rose Park) قرار گرفته است. شما هنگام قدم زدن از کاخ توپکاپی به سمت پایین، موزه را خواهید دید.

ساعت کاری موزه باستانشناسی استانبول از آوریل تا اکتبر، ساعت 9 تا 19 و از نوامبر تا مارس، ساعت 9 تا 17 است. در ایام تعطیلات، موزه تا ساعت 13 باز است. هزینه ورودی موزه نیز 20 لیر ترکیه است. شما می توانید با خرید کارت موزه (Müzekart) به دفعات و رایگان از آثار تاریخی ترکیه دیدن کنید.

جاذبه های گردشگری نزدیک موزه استانبول

استقرار موزه باستانشناسی استانبول در قبل محلات تاریخی شهر، شما را به دیدن زیباترین جاذبه های گردشگری دعوت می کند. از این آثار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاخ توپکاپی

کلیسای ایرین

ایاصوفیه

مسجد آبی

موزه تاریخ تکنولوژی اسلام

سوالات متداول

بلیط ورودی موزه باستانشناسی استانبول چقدر است؟

20 لیره ترکیه

شگفت ترین بخش موزه باستانشناسی استانبول کجاست؟

موزه اصلی که آثاری از مانند تابوت اسکندر را شامل می شود.

موزه باستانشناسی استانبول به کدام جاذبه گردشگری نزدیک است؟

کاخ توپکاپی و مسجد آبی

آدرس موزه باستانشناسی استانبول چیست؟

 محله سلطان احمد، بین کاخ توپکاپی و پارک گولهانه

بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc