https://gateway.trip.ir/api/

آب و هوا و بهترین زمان سفر به شیراز

به روز رسانی: 14 فروردین ، 1403 جاذبه های گردشگری

بهترین زمان سفر به شیراز

کمتر کسی پیدا می‌شود که با شنیدن نام شیراز دلتنگ این شهر اصیل و پررنگ‌ولعاب نشود. این واقعیت را نمی‌توان کتمان کرد که بهترین زمان سفر به شیراز اردیبهشت است؛ ماهی که این شهر شکل‌وشمایل بهشت روی زمین را پیدا می‌کند. بااین‌حال زیبایی جاذبه‌های طبیعی و تاریخی شیراز محدود به فصل بهارش نمی‌شود. هر زمان که به این شهر تاریخی سفر کنید، به مکاشفه‌ای جدید می‌رسید که شیراز را برایتان دوست‌داشتنی‌تر می‌کند. برای اینکه با وضعیت‌ آب و هوای شیراز در فصول مختلف سال آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم ادامه این نوشتار را از دست ندهید.

آب و هوای شیراز در طول سال

اگر بخواهیم به طور دقیق از آب و هوا و بهترین زمان سفر به شیراز برایتان بگوییم، باید ابتدا به موقعیت جغرافیایی آن اشاره کنیم. شیراز شهری زیبا در منطقه کوهستانی زاگرس است که از سمت شمال و غرب در محاصره رشته‌کوه زاگرس قرار دارد و از سمت جنوب و شرق به دشت‌ راه پیدا می‌کند. این موقعیت جغرافیایی خاص آب و هوایی کاملا معتدل را برای شیراز رقم زده است.

سردترین روزهای شیراز به دی ماه تعلق دارد که دمای هوا به طرز عجیبی کاهش پیدا می‌کند. در مقابل، گرم‌ترین ایام شیراز هم در تیرماه تجربه می‌شود که دمای هوا گاه به 30 درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد. در ادامه آب و هوای شیراز را در فصول مختلف سال بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آب و هوای شیراز در بهار

ما که تصویری از بهشتی آسمانی خدا در ذهن نداریم؛ اما بی‌تردید شیراز در فصل بهار همان قطعه بهشت روی زمین است که هوش از سر هر مسافر و گردشگری می‌برد. آب و هوای شیراز در ایام عید و به ویژه در فصل بهار نیز سهم پررنگی در جذابیت بیشتر این شهر دارد. وزش نسیم خنک و ملایم در تلاقی با رایحه خوشِ بهارنارنج در فصل بهار فضای کوچه‌پس‌کوچه‌های شیراز را بسیار روح‌نواز و دلپذیر می‌کند.

بدون شک اردیبهشت را می‌توان از بهترین ماه‌ها برای حظ کامل از آب‌وهوای بهاری شیراز دانست. البته که آب و هوای شیراز در فروردین نیز بسیار دلپذیر و خنک است. میانگین دما در این فصل به حدود 17 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. با این تفاسیر، بهترین زمان سفر به شیراز را می‌توان فصل بهار دانست. البته همین موضوع هم باعث می‌شود که این شهر در بهار میزبان هزاران هزار گردشگری باشد که به عشق دیدن جاهای دیدنی شیراز و زیباترین قاب طبیعت خدا راهی فارس شده‌اند.

بهترین زمان سفر به شیراز

تصویری از شیراز در فصل بهار

آب و هوای شیراز در تابستان

اگر میانه خوبی با گرما ندارید، احتمالا فصل تابستان بهترین زمان مسافرت به شیراز نخواهد بود. در این فصل از سال شیراز آب و هوایی گرم و خشک به خود می‌گیرد و بارندگی در آن به صفر می‌رسد. میانگین دمای هوای شیراز در فصل تابستان 30 درجه سانتی‌گراد است. ناگفته نماند که همین گرمی هوا هم بهانه‌ای می‌شود تا شیراز در فصل تابستان فضایی خلوت‌تر و آرام‌تر پیدا کند.

آب و هوای شیراز در پاییز

بعد از بهار، این پاییز شیراز است که دل و دین گردشگران را یکجا به یغما می‌برد. درست است که در این فصل خبری از سرمستی کوچه‌ها و سرسبزی دشت‌ها نیست؛ اما در عوض این جادوی رنگ در گوشه‌وکنار شهر شیراز است که شما را حسابی سر ذوق می‌آورد. هوای دلپذیر و بارانی با میانگین دمایی که از 20 درجه سانتی‌گراد بیشتر نمی‌شود، از مهم‌ترین دلایلی است که پاییز را به بهترین زمان سفر به شیراز تبدیل کرده است.

آب و هوای شیراز در پاییز

عکسی از شیراز در پاییز

آب و هوای شیراز در زمستان

زمستان شیراز نیز از نظر جذابیت چیزی از بهار و پاییزش کم ندارد. اگر با سرمای سوزناک مشکلی ندارید، زمستان شیراز هم می‌تواند برای شما دلچسب و خاطره‌انگیز باشد. در این فصل با بیشترین چیزی که ملاقات خواهید کرد، بارندگی‌های پی‌درپی و جلوه زیبای گل نرگس است که نمای شهر را حسابی دلنشین و رویایی می‌کند. میانگین دمای شیراز در زمستان چیزی حدود 5 درجه سانتی‌گراد است. همان‌طور که گفته شد دی‌ماه سردترین ماه سال در شیراز است. این در حالی است که سوز و سرمای آب و هوای شیراز در بهمن ماه و اسفندماه کمی کاهش پیدا می‌کند.

بهترین فصل برای سفر به شیراز

اگر تا اینجای مطلب همراه ما بوده‌اید، باید دانسته باشید که بهترین زمان سفر به شیراز همان بهار است. البته ناگفته نماند که شیراز در تمام فصل‌های خدا قشنگی‌های خاص خودش را دارد. در بهار این رایحه خوش شکوفه‌های نارنج است که هر رهگذری را مدهوش می‌کند؛ در تابستان قدم‌زدن در باغ دلگشاست که هر گردشگری را به وجد می‌آورد؛ در پاییز ایستادن زیر بارش نور و رنگ در مسجد نصیرالملک است که روح هر مسافری را جلا می‌بخشد و در نهایت، در زمستان ملاقات‌کردن با فلامینگوهای مهاجر در دشت سپیدرنگ مهارلو است که شما را شیفته این شهر می‌کند.

با این مقدمه کوتاه قصد داریم به شما بگوییم که تمام فصول سال بهترین زمان برای سفر به شیراز هستند. بااین‌حال اینکه کدام یک از فصل‌ها برای شما جذابیت بیشتری دارد، کاملا بستگی به روحیات و سلایق‌تان دارد. برای برخی آرامش و خلوتی شیراز بیش از هر چیزی مهم است. طبیعتا برای این گروه از افراد تابستان و زمستان بهترین زمان رفتن به شیراز خواهد بود. در مقابل، گروهی دیگر ترجیح می‌دهند شیراز را با زیباترین قابش ملاقات کنند که به این دسته از افراد بهار و پاییز را پیشنهاد می‌کنیم.

بهترین زمان سفر به شیراز برای شرکت در فستیوال های ملی و محلی

اگر می‌خواهید از بهترین وقت سفر به شیراز بیشتر بدانید، بد نیست نگاهی به جشنواره‌های محلی این شهر بیندازیم. شیراز مهد ادب و تاریخ چندین هزارسالۀ ایران است. همین جایگاه والا و ارزشمند تاریخی و هنری شرایطی فراهم کرده تا هر سال شاهد برپایی جشنواره‌ها و فستیوال‌های متعددی در این شهر زیبا باشیم. اگر می‌خواهید یکی از شرکت‌کنندگان این جشنواره‌ها باشید، بهتر است که زمان سفر به شیراز را با برگزاری فستیوال‌های محلی و ملی‌اش تطبیق دهید. پس از انتخاب فصل سفر، پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای سفر به شیراز را هم بخوانید تا اطلاعات کامل گردشگری در شهر شعروادب را به دست آورید.

عروسی درخت نارنج در ابتدای بهار

نماد زیبای شهر شیراز بهارنارنجش است که عطر و رایحه خوش آن فضای هر کوچه‌ای را تلطیف و روح‌نواز می‌کند. در ابتدای فصل بهار، مردم خوش‌ذوق شیراز راهی کوچه‌ها و خیابان‌ها می‌شوند تا برای درختان کم‌بار نارنج بساط عروسی برپا کنند. این مراسم ریشه در یک باور قدیمی و سنتی دارد که معتقد است اگر برای درخت کم‌محصول نارنج مراسم عروسی برگزار شود، قطعا آن درخت بارور و پرمحصول خواهد شد. این مراسم با انداختن تور روی شاخه درخت نارنج، خواندن اشعار زیبای شیرازی و پاشیدن نقل و شکرپنیر انجام می‌گیرد. اگر تعطیلات عید نوروز را در شیراز سپری می‌کنید و سوال «سیزده بدر شیراز کجا بریم» فکر شما را مشغول کرده است، ما در مقاله‌ای با عنوان «سیزده بدر کجا بریم؟» چند مکان بسیار دیدنی را به شما معرفی کرده ایم.

عروسی درخت نارنج در ابتدای بهار در شیراز

عکسی از عروسی درخت نارنج در ابتدای بهار

 بزرگداشت شهر شیراز در اردیبهشت ماه

یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های مهم و بزرگ شیراز که حضور در آن را نباید به هیچ قیمتی از دست داد، جشنواره بزرگداشت شهر شیراز است. حتما می‌دانید که در تقویم ما ایرانی‌ها 15 اردیبهشت‌ماه به عنوان روز شیراز معرفی شده است. در این روز از سال شیراز قابی کامل از آداب‌ورسوم، غذاهای محلی، صنایع دستی، آثار هنری و سنت‌های قدیمی و دیرینه خود را در معرض نمایش عموم قرار می‌دهد. این جشنواره که گاهی تا پایان اردیبهشت‌ماه هم ادامه دارد، بهترین فرصت برای گردشگرانی است که می‌خواهند با زیروبم شیراز و جذابیت‌های نهفته در آن آشنایی کامل پیدا کنند.

چهارشنبه سوری و رفتن به حوض ماهی در فصل زمستان

زمستان نیز می‌توان بهترین زمان سفر به شیراز باشد اگر خودتان را به مراسم متفاوت چهارشنبه‌سوری آن برسانید. این مراسم که در شیراز با نام حوض ماهی شناخته می‌شود، از دیگر جشنواره‌های محلی این شهر است. در این جشنواره مردم شیراز در چهارشنبه آخر هر سال راهی حوضی در ضلع غربی آرامگاه سعدی می‌شوند و با هدف یافتن تندرستی بیشتر در سال جدید قدم در حوض می‌گذارند. شستن سر و صورت با جامی برنجی در حوض از جمله کارهایی است که اهالی شیراز در این مراسم انجام می‌دهند.

ارزانترین زمان سفر به شیراز

ارزان و گران‌بودن یک سفر را تعداد حضور گردشگر در آن شهر تعیین می‌کند. شیراز به واسطه داشتن آب و هوایی معتدل در ماه‌هایی نظیر فروردین، اردیبهشت، شهریور و مهر مملو از هزاران گردشگر از سراسر دنیاست. بنابراین هزینه سفر به شیراز در ماه‌های ذکرشده، به دلیل استقبال زیاد گردشگران تا حد قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. به‌این‌ترتیب اگر به دنبال سفری ارزان به شیراز هستید، بهتر است که زمان سفر به این شهر را به ایام و فصول خلوت‌تر سال موکول کنید. در میان تمام‌ ماه‌ها و فصول مختلف سال، زمستان خلوت‌ترین و درعین‌حال بهترین زمان مسافرت به شیراز از نظر اقتصادی است.

سفر از تهران به شیراز با هواپیما

اگر تهران پایتخت سیاسی ایران است، شیراز را باید پایتخت تاریخی این کشور دانست که به زیباترین شکل ممکن تاریخ دیرینه آن را روایت می‌کند. هر کسی که تنها یکبار به شیراز سفر کرده باشد، خیلی خوب می‌داند که چه جذابیت‌های طبیعی، تاریخی و هنری در این شهر انتظار گردشگران را می‌کشد. ما در این مطلب تلاش کردیم با تشریح وضعیت آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی این شهر اصیل و زیبا، تردیدهای شما را در باب بهترین زمان سفر به شیراز برطرف کنیم. پس اگر می‌خواهید تعطیلات نوروز را در زیباترین شهر ایران بگذرانید و یا برای اردیبهشتی متفاوت آماده شوید، همین حالا برای رزرو بلیط هواپیما شیراز با قیمت ارزان اقدام کنید.

آیا شما تجربه سفر به شیراز را دارید؟ در کدام فصل به این شهر باستانی سفر کرده‌اید؟ حتما از تجربیات خود برای خوانندگان این مطلب بنویسید تا به برنامه‌ریزی بهتر برای سفر کمک کرده باشید.

سوالات متداول:

1. چه فصلی بهترین زمان سفر به شیراز است؟

اگر می‌خواهید شیراز را در بهترین شرایط آب‌وهوایی خود ببینید و از عطر شکوفه‌های بهارنارنج سرمست شوید، پیشنهاد می‌کنیم در فصل بهار و به‌ویژه اردیبهشت‌ ماه به این شهر سفر کنید.

2. خلوت ترین فصل سفر به شیراز چه زمانی است؟

فصل زمستان خلوت‌ترین زمان سفر به شیراز است. پیشنهاد می‌کنیم برای دوری از سوزوسرمای شدید زمستان، در فصول بهمن و اسفند به استان فارس سفر کنید.

بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc