https://gateway.trip.ir/api/

20 جای دیدنی بوشهر به همراه آدرس

به روز رسانی: 12 تیر ، 1403 جاذبه های گردشگری

جاهای دیدنی بوشهر

بوشهر شبه‌جزیره‌ای در جنوب کشور است که از سمت غرب به آب‌های خلیج همیشه فارس متصل می‌شود. این شهر زیبا، که عنوان «پایتخت انرژی ایران» را با خود یدک می‌کشد، جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیاری دارد و از دیدنی‌ترین شهرهای جنوبی به شمار می‌رود. از آنجا که این شهر در بیشتر روزهای سال گرم است، اغلب جاهای دیدنی بوشهر در زمستان و پاییز مورد استقبال قرار می‌گیرند؛ اما شما در همه روزهای سال می‌توانید عازم سفر به این شهر دوست‌داشتنی شوید. اگر قصد سفر به جنوب ایران و بازدید از جاذبه های گردشگری بوشهر را دارید، این مطلب برای شما نوشته شده است؛ پس تا انتهای آن همراهمان باشید.

1. خانه رئیسعلی دلواری؛ از بهترین جاهای دیدنی بوشهر

این خانه متعلق به شهید رئیسعلی دلواری در دوران قاجار بوده و اکنون به موزه تبدیل شده است. در این موزه، وصیت‌نامه شهید دلواری، آثاری مربوط به جنگ جهانی اول و تاریخ و فرهنگ بوشهر نگهداری می‌شوند. خانه موزه رئیسعلی دلواری با گچ‌بری‌های زیبایی به رنگ سفید تزئین شده است. این بنا در سال 1376 به ثبت ملی رسید و اکنون یکی از جاذبه های دیدنی بوشهر به شمار می‌رود.

آدرس خانه موزه رئیسعلی دلواری: استان بوشهر، شهرستان تنگستان، شهر دلوار، میدان رئیسعلی دلواری

خانه رئیسعلی دلواری از از جاهای دیدنی بوشهر

تصویری از خانه رئیسعلی دلواری 

2. عمارت کازرونی؛ بنایی به جا مانده از دوره قاجار

بناهای بسیاری از دوره قاجار در بوشهر به جا مانده‌اند که عمارت کازرونی یکی از آن‌ها است. این عمارت که به محمدرضا کازرونی، تاجر مشهور بوشهری تعلق دارد، در سال ۱۳۸۰ به ثبت ملی رسید. عمارت کازرونی و سایر خانه‌های قدیمی محله بهبهانی، اغلب ارتفاع بلندی دارند تا مردم بتوانند در روزهای گرم سال به طبقات بالاتر پناه ببرند.

آدرس عمارت کازرونی: بوشهر، محله قدیمی بهبهانی، انتهای خیابان گمرک

عمارت کازرونی بوشهر

عکسی از عمارت کازرونی بوشهر

3. عمارت ملک بوشهر؛ بلندترین ساختمان قاجار در جنوب ایران

یکی دیگر از خانه‌های قاجاری بوشهر، عمارت مَلِک است. این خانه در سال ۱۳۷۷ به ثبت ملی رسید و اکنون به عنوان هتل از آن استفاده می‌شود. عمارت ملک که در گذشته به محمد‌مهدی ملک‌التجاره، تاجر معروف بوشهری تعلق داشت، بلندترین ساختمان قاجار در جنوب ایران است. ترکیب معماری بومی و معماری قرون وسطایی فرانسه، این بنا را به شاهکاری ماندگار تبدیل کرده است؛ البته نمی‌توان از تخریب باغی که داخل عمارت ملک قرار داشت و بارزترین نماد معماری فرانسوی بود، چشم‌پوشی کرد.

عمارت ملک در دوره رضاشاه به پایگاه نظامی تبدیل شد و بعدها چندین بار مورد بازسازی قرار گرفت. در نهایت نیز از سال ۱۳۹۸ به بعد، به هتل تغییر کاربری داده و از مسافران بوشهر پذیرایی می‌کند.

آدرس عمارت ملک: بوشهر، محله بهمنی، خیابان ماهینی، کوچه ملک

عمارت ملک از جاذبه های گردشگری بوشهر

تصویری از عمارت ملک بوشهر 

4. عمارت گلشن؛ از جاذبه های دیدنی بوشهر

یکی دیگر از مکانهای دیدنی بوشهر عمارت گلشن است. قدمت این بنا نیز همچون اغلب عمارت‌های بوشهر به زمان قاجار برمی‌گردد. عمارت گلشن که در گذشته محل سکونت آقای گلشن، تاجر مطرح بوشهری بود، در سال ۱۳۶۵ توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری و بازسازی شد و در سال ۱۳۷۷ به ثبت ملی رسید.

این عمارت تاریخی یک ساختمان 3 طبقه به سبک معماری میلان ایتالیا است و از بخش‌های مختلفی همچون آب‌‌انبار، اتاق خدمه، آشپزخانه، حمام، دستشویی، چندین اتاق و حیاط مرکزی تشکیل شده است. این بنا معماری چشم‌نوازی دارد که بازدید از آن در سفر به بوشهر خالی از لطف نیست.

آدرس عمارت گلشن: بوشهر، خیابان ساحل، محله قدیمی بهبهانی

عمارت گلشن بوشهر از مکان های دیدنی بوشهر

تصویری از عمارت گلشن بوشهر 

5. موزه تاریخ پزشکی؛ جذاب‌ترین موزه بوشهر

موزه تاریخ پزشکی یکی از جذاب‌ترین موزه‌های بوشهر، واقع در عمارت دهدشتی است. در این مکان سیر تحول و تکامل علم پزشکی در ایران را مشاهده خواهید کرد. متون دعا‌نویسان قدیمی، وسایل پزشکی دریانوردان و افراد نظامی، ابزارهای پیشگیری از بیماری‌های واگیردار، جعبه کمک‌های اولیه و اسکلت کشف شده انسانی از دوره باستان، همگی از جاذبه‌های موزه تاریخ پزشکی خلیج فارس هستند. اگر به دنبال تجربه‌ای جدید و کسب اطلاعات درباره تاریخچه طب در ایران هستید، حتما در سفر به بوشهر از این موزه بازدید کنید.

آدرس موزه تاریخ پزشکی: بوشهر، خیابان انقلاب، پشت بانک مسکن، عمارت دهدشتی

موزه تاریخ پزشکی بوشهر

عکسی از موزه تاریخ پزشکی 

6. موزه مردم شناسی بوشهر؛ محلی برای آشنایی با رسم و رسوم مردم بوشهر

موزه مردم‌شناسی بوشهر، بهترین مکان برای آشنایی با آداب و رسوم مردم خطه جنوبی کشور است. این موزه که ساختمان آن در دوره قاجار ساخته شده، 10 اتاق دارد. در هر یک از این اتاق‌ها،‌ اقلام مختلفی همچون آلات موسیقی محلی، ماکت‌هایی از انواع لنج و سایر شناورها، مشاغل سنتی بوشهر، لوازم مورد استفاده در خانه‌های بوشهری و همچنین نحوه برگزاری جشن‌های سنتی به نمایش گذاشته شده است. با بازدید از موزه مردم‌شناسی بوشهر، تجربه‌ای تازه و جذاب را به خاطرات سفر خود اضافه خواهید کرد.

آدرس موزه مردم شناسی بوشهر: محله بهبهانی‌ها، خیابان ساحلی، عمارت طاهری سابق

موزه مردم شناسی از جاذبه های گردشگری بوشهر

عکسی از موزه مردم شناسی بوشهر 

7. بازار قدیم بوشهر؛ از مراکز تجاری مهم در دوره قاجار

بازار قدیم بوشهر در دوره افشاریان تاسیس شد و در زمان قاجار رونق گرفت؛ اما اکنون فقط چند دالان و حجره از آن باقی مانده است. این بازار در سال ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

بازار قدیم بوشهر در زمان حکومت ناصرالدین شاه حدود ۲۴۰ حجره داشت و از مهم‌ترین مراکز ارتباطات تجاری آن دوره به شمار می‌رفت. بازار مرکزی بوشهر نیز در امتداد آن ساخته شده که بازدید از هر دو تجربه‌ای جالب خواهد بود.

آدرس بازار قدیم: استان بوشهر، خیابان شهدا

بازار قدیم بوشهر

تصویری از بازار قدیم بوشهر

8. بازار ماهی فروشان؛ بهترین مکان برای خرید ماهی و میگو تازه

در فهرست بهترین جاهای دیدنی بوشهر، نوبت به معرفی بازار ماهی‌فروشان رسیده است. این بازار در سال ۱۳۴۵ در شهر بوشهر ساخته شد و اکنون یکی از محبوب‌ترین و قدیمی‌ترین بازارهای شهر است. اگر به ماهی، میگو یا سایر غذاهای دریایی علاقه دارید، باکیفیت‌ترین و تازه‌ترین آن‌ها را در بازار ماهی‌فروشان پیدا خواهید کرد. حتی اگر اهل غذاهای دریایی نیستید، بازدید از این بازار جذاب را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

آدرس بازار ماهی‌فروشان: بوشهر، خیابان شهدا، بازار روز

بازار ماهی فروشان از مکان های دیدنی بوشهر

عکسی از بازار ماهی‌فروشان بوشهر

9. گنبد نمکی جاشک؛ بزرگ ترین گنبد نمکی خاورمیانه

گنبد نمکی جاشک،‌ بزرگ‌ترین گنبد نمکی خاورمیانه، در 144 کیلومتری بوشهر قرار گرفته است. وسعت این گنبد نمکی به بیش از 3 هزار هکتار می‌رسد و شامل چشمه‌ها، آبشارهای نمکی و دره گل‌کلم است. اغلب زمین‌شناسان برای تحقیقات خود به گنبد جاشک مراجعه می‌کنند؛ اما مطمئن باشید که طبیعت و چشم‌انداز این گنبد نمکی شما را نیز مجذوب خود خواهد کرد.

آدرس گنبد نمکی جاشک: 144 کیلومتری جنوب شرقی بوشهر، نزدیک روستای گخنک

گنبد نمکی جاشک از جاهای دیدنی بوشهر

عکسی از گنبد نمکی جاشک 

10. بندر گناوه؛ از جاهای دیدنی بوشهر در پاییز و زمستان

هروقت احساس کردید از سرمای هوای شهر خود خسته شده‌اید، فورا به بوشهر و شهرهای جنوبی پناه ببرید. بندر گناوه نیز یکی از جاهای دیدنی بوشهر در زمستان و پاییز است. این اسکله بیش از 1500 سال قدمت دارد و در دوره ساسانیان یکی از پررونق‌ترین بنادر ایران بوده است. بندر گناوه در واقع در کنار مخروبه‌های شهر باستانی گناوه قرار گرفته و هر گوشه از آن، داستان خاص خود را دارد. در سفر به بوشهر، بازدید از گناوه و جاذبه‌های اطراف آن را فراموش نکنید.

آدرس بندر گناوه: بوشهر، بین بندر بوشهر و بندر دیلم

بندر گناوه بوشهر

عکسی از بندر گناوه بوشهر

11. گورستان شغاب؛ از مرموزترین مناطق دیدنی بوشهر

گورستان‌های قدیمی از مرموزترین و جذاب‌ترین مکان‌های هر شهری هستند. گورستان شغاب بوشهر نیز در همین دسته از جاذبه های گردشگری جای می‌گیرد.

جالب است بدانید که قدمت گورستان شغاب به بیش از 4500 سال پیش برمی‌گردد و شکل گورها با آرامگاه‌های امروزی متفاوت است. برخی از مرده‌های گورستان شغاب در خمره‌های سفالی بزرگ و برخی دیگر در تابوت‌های سنگی دفن شده‌اند. طی کاوش‌های باستانی، تعدادی شیء تزئینی نیز در محوطه گورستان کشف شده است. در سفر به بوشهر، حتما به این گورستان در ناحیه جنوبی شهر سر بزنید تا شگفتی‌های آن را از نزدیک ببینید.

آدرس گورستان شغاب بوشهر: جاده ساحلی، پارک و گورستان شغاب

گورستان شغاب از اماکن دیدنی بوشهر

تصویری از گورستان شغاب 

12. قلعه خورموج؛ از باشکوه ترین مکان های دیدنی بوشهر

قلعه خورموج یکی دیگر از جاهای دیدنی بوشهر است که متاسفانه، گردشگران چندانی به آن توجه نشان نداده‌اند. این قلعه در دوره قاجار و به سبک معماری ساسانیان و سلجوقیان طراحی و ساخته شده است. خورموج در دوره پهلوی اول آسیب‌های فراوانی دید و در سال‌های اخیر نیز برای ساخت بنای جدید شهرداری تخریب شد. متاسفانه امروزه از بنای عظیم و باشکوه قلعه خورموج فقط یک بنای 3 طبقه باقی مانده که البته همچنان زیبا و تماشایی است.

آدرس قلعه خورموج: بوشهر، خورموج، شهرستان دشتی، خیابان شهید مطهری

قلعه خورموج از جاهای دیدنی بوشهر

عکسی از قلعه خورموج 

13. کاخ های سه گانه هخامنشی؛ خاص ترین جاهای دیدنی بوشهر در عید

کاخ‌های سه‌گانه هخامنشی مجموعه‌ای شامل سه کاخ بردک سیاه، چرخاب و سنگ سیاه است که در بخش‌های مختلف بوشهر ساخته شده‌اند. این کاخ‌ها سندی بر سابقه تاریخی بوشهر هستند و نشان می‌دهند که این استان از سال‌ها پیش به ایران تعلق داشته است. ضمن اینکه باتوجه به جشن‌های نوروزی هخامنشیان، این کاخ‌ها در عید نوروز جذابیت دوچندانی دارند و از بهترین جاهای دیدنی بوشهر در بهار به شمار می‌روند.

در سفر به بوشهر حتما بازدید از کاخ‌های زیر را در برنامۀ خود قرار دهید:

کاخ بردک سیاه

این کاخ استراحتگاه زمستانی داریوش اول بوده که در 12 کیلومتری برازجان و بین نخلستان‌های روستای درودگاه قرار دارد. ظاهر این کاخ شبیه به کاخ آپادانا در مجموعه تخت جمشید است و ترکیب سنگ‌های سیاه و سفید، منظرۀ جذابی در نمای آن ایجاد کرده‌اند.

کاخ بردک سیاه از جاهای دیدنی بوشهر

عکسی از کاخ بردک سیاه

کاخ چرخاب

این کاخ در یک کیلومتری جنوب غرب برازجان و 65 کیلومتری بوشهر واقع شده و کاخ زمستانی کوروش بوده است. البته طبق نظر کارشناسان،‌ کوروش هیچوقت در چرخاب سکونت نکرده و پیش از کامل شدن این کاخ از دنیا رفته است. ستون‌های موجود در کاخ چرخاب شبیه به ستون‌های پاسارگاد هستند و نمای کاخ کمبوجیه را به یاد می‌آورند.

کاخ سنگ سیاه

این کاخ که در خود شهرستان برازجان قرار دارد، در مهرماه 1380 به ثبت ملی رسید. متاسفانه این اثر باستانی رها شده و تحت نظارت دائمی قرار ندارد. ازاین‌رو، گردشگران می‌توانند آزادانه و در هر زمانی از شبانه‌روز از آن بازدید کنند.

14. مسجد کوفه بوشهر؛ از جاذبه های دیدنی بوشهر

مسجد کوفه، یکی دیگر از بهترین جاهای دیدنی بوشهر است که در زمان حکومت ناصرالدین شاه قاجار در محله قدیمی بهبهانی‌ها ساخته شد. طرح شبستانی و تزئینات ساده این مسجد، از بارزترین نشانه‌های معماری مساجد قاجاری به شمار می‌رود. از نکات جالب توجه در طراحی و ساخت مسجد کوفه بوشهر، نداشتن گنبد و صاف بودن سقف است. اگر قصد سفر با بلیط هواپیما بوشهر را دارید، می‌توانید بازدید از این مسجد تاریخی را در روز اول برنامه سفر خود قرار دهید.

آدرس مسجد کوفه بوشهر: بلوار خلیج فارس، نسیم 23

مسجد کوفه از مکان های دیدنی بوشهر

تصویری از مسجد کوفه بوشهر 

15. آب انبار قوام؛ از خاص ترین اماکن دیدنی بوشهر

در گذشته که خبری از لوله‌کشی آب نبود، مردم در شهرهای کویری برای دسترسی به آب از آب‌انبار استفاده می‌کردند. این سازه‌ها معماری خاصی داشتند و به دلیل جلوگیری از تبخیر آب، داخل زمین حفر می‌شدند. البته بخش کوچکی از آب‌انبارها همچنان از روی زمین پیدا هستند؛ اما قسمت اصلی آن‌ها در دل خاک نهفته است.

قدمت آب‌انبار قوام در بوشهر به دوره قاجار برمی‌گردد و اکنون پس از بازسازی، به یک رستوران سنتی تبدیل شده است. در سفر به بوشهر حتما خود را به یک وعده غذای خوشمزه در آب‌انبار قوام مهمان کنید.

آدرس آب انبار قوام: بوشهر، خیابان ساحلی، در نزدیکی پارک پرندگان

آب انبار قوام از جاذبه های گردشگری بوشهر

عکسی از آب‌انبار قوام

16. چشمه آب گرم اهرم؛ از معروف ترین چشمه های آب گرم ایران

چشمه اهرم از معروف‌ترین چشمه‌های آب‌گرم ایران است و خاصیت درمانی دارد. دمای آب این چشمه به 35 تا 40 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. چشمه آب گرم اهرم از دو استخر و 10 حمام تشکیل شده و هر هفته، بازارهای هفتگی در اطراف آن برپا می‌شود. این فضا حال و هوای جالبی دارد و برای گردشگران تجربۀ متفاوتی ایجاد خواهد کرد.

آدرس چشمه آب گرم اهرم: استان بوشهر، شهرستان اَهرَم، خیابان آب گرم

چشمه آب گرم اهرم از جاهای دیدنی بوشهر

عکسی از چشمه آب گرم اهرم 

17. نخلستان آبپخش بوشهر؛ از جاهای دیدنی بوشهر در تابستان

وقتی صحبت از جنوب ایران می‌شود، قطعا تصویر نخلستان‌های بوشهر در ذهنتان جان می‌گیرد. درخت‌های نخل را در سرتاسر بوشهر می‌توانید پیدا کنید؛ اما نخلستان آبپخش، بزرگ‌ترین نخلستان ایران و از مشهورترین نخلستان‌های بوشهر است.

شهر آبپخش، نگین سبز استان بوشهر نام گرفته و سالانه بیش از 60 هزار تن خرما از نخلستان‌های آن برداشت می‌شود. اگر به دنبال جاهای دیدنی بوشهر در تابستان هستید، حتما به آبپخش سری بزنید؛ زیرا شهریورماه، فصل برداشت خرما از این نخلستان است. اگرچه ممکن است گرمای هوا طاقت‌فرسا باشد، اما برداشت خرما رویدادی نیست که همیشه با آن مواجه شوید.

آدرس نخلستان آبپخش: استان بوشهر، شهرستان آبپخش

نخلستان آبپخش بوشهر

عکسی از نخلستان آبپخش بوشهر 

18. ساحل آب شیرین کن؛ از جاهای دیدنی بوشهر در شب

ساحل آب شیرین کن یکی از زیباترین سواحل بوشهر است و چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای رو به خلیج فارس دارد. بوفه‌ها و رستوران‌های اطراف ساحل آب شیرین کن، با انواع غذاهای محلی و فست‌فود از شما پذیرایی می‌کنند و تا پاسی از شب باز هستند.

آدرس ساحل آب شیرین کن: بوشهر، خیابان بهمنی، خیابان دانشگاه خلیج فارس

ساحل آب شیرین کن بوشهر

عکسی از ساحل آب شیرین کن 

19. ساحل بنود؛ از محبوب ترین مکان های گردشگری بوشهر

در لیست جاهای دیدنی بوشهر ساحل بنود جایگاه ویژه‌ای دارد که نباید آن را از دست بدهید. موج‌های خروشان، صخره‌های عظیم و غارهای سحرآمیز این ساحل شهرت بسیاری دارند و ساحل بنود را به یکی از محبوب‌ترین مکان‌های گردشگری بوشهر تبدیل کرده‌اند. اگر می‌خواهید آب‌تنی داخل غار و کمپینگ کنار ساحل را تجربه کنید، بنود بهترین گزینه است.

آدرس ساحل بنود: بوشهر، 35 کیلومتری عسلویه، روستای بنود

ساحل بنود از جاهای دیدنی بوشهر

عکسی از ساحل بنود

20. ساحل ریشهر؛ از سواحل دیدنی بوشهر

ساحل ریشهر، در 12 کیلومتری جنوب بوشهر و در منطقه‌ای باستانی قرار گرفته است که قدمت آن به هزاره اول تا سوم پیش از میلاد می‌رسد. در این ساحل می‌توانید علاوه بر لذت بردن از طبیعت و چشم‌انداز خلیج فارس، به پیاده‌روی، شنا و قایق‌سواری بپردازید. همچنین در مجاورت این ساحل آثار تاریخی متعددی وجود دارد که بازدید از آن‌ها خالی از لطف نیست.

آدرس ساحل ریشهر: بوشهر، 12 کیلومتری جنوب شهر

ساحل ریشهر از مکان های دیدنی بوشهر

عکسی از ساحل ریشهر بوشهر

لمس تاریخ و طبیعت در سفر به بوشهر

در این مطلب 20 جای دیدنی بوشهر را معرفی کردیم و با هم، به گوشه‌گوشۀ این استان تاریخی سر زدیم. با توجه به فاصلۀ این استان از تهران یا شهرهای شمالی ایران، بهترین مسیر سفر هوایی خواهد بود. شما می‌توانید با خرید بلیط هواپیما تهران بوشهر سفر راحتی داشته باشید و از زمان خود به بهترین شکل استفاده کنید.

اگر قبلا به جنوب غرب ایران و استان بوشهر سفر کرده‌اید، لطفا تجربه‌ها و آموزه‌هایتان را با ما هم در میان بگذارید. خواندن تجربه سفر شما می‌تواند جذابیت زیادی برای گردشگران جدید داشته باشد و شناخت کامل‌تری به آنان ارائه دهد.

در انتها پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ای با عنوان «آیین و مراسم زار در جنوب ایران» را مطالعه کنید.

سوالات متداول:

1. معروفترین جاهای دیدنی بوشهر کدامند؟

خانه رئیسعلی دلواری، عمارت گلشن، موزه مردم‌شناسی بوشهر، بندر گناوه، بازار ماهی‌فروشان و ساحل بنود از معروفترین مناطق دیدنی بوشهر به شمار می‌روند.

2. نزدیکترین جاهای دیدنی بوشهر به فرودگاه کدامند؟

عمارت کازرونی، عمارت ملک، موزه تاریخ پزشکی، موزه مردم شناسی، بازار ماهی فروشان، گورستان شغاب، مسجد کوفه، ساحل ریشهر و ساحل آب‌شیرین‌کن نزدیک‌ترین اماکن دیدنی بوشهر به فرودگاه هستند.

بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc