https://gateway.trip.ir/api/

هواپیمایی ایران ایر

Iran Air

ایران ایر
ایران ایر

هواپیمایی ایران ایر

هواپیمایی ایران ایر

هواپیمایی ایران ایر قدیمی ترین شرکت هواپیمایی در خاورمیانه است. هما و هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و Iran Air از نام های دیگر این شرکت است. هما مخفف هواپیمایی ملی ایران است و پرجم ایران را بر روی هواپیماهایش دارد. این ایرلاین دارای دو مرکز است: فرودگاه بین المللی مهرآباد و فرودگاه بین المللی امام خمینی. همچنین این شرکت هواپیمایی فرودگاه مشهد، فرودگاه شیراز، فرودگاه اصفهان و فرودگاه تبریز را به عنوان شهرهای کانونی تعیین کرده است. پروازهای ایران ایر شامل پروازهای داخلی و پروازهای خارجی است. پروازهای خارجی ایران ایر به نقاطی در خاورمیانه، اروپا و آسیا می رود. این شرکت هواپیمایی همچنین با ایروفلوت، آسترین ایرلاینز، هواپیمایی آذربایجان، ترکیش ایرلاینز و لوفت هانزا قرارداد نماد مشترک دارد که طبق این قرارداد بعضی پروازها را به اشتراک می گذارند.

 بلیط هواپیما ایران ایر

بلیط هواپیمایی ایران ایر به دلیل ایمنی بالای پرواز آن طرفدار دارد. زیرا هواپیمایی هما حادثه های کمی داشته است. شما می‌توانید بلیط ایران ایر را از وب سایت تریپ رزرو کنید.

خرید آنلاین بلیط ایران ایر

ایران ایر همانند سایر هواپیمایی ها امکان خرید آنلاین و اینترنتی بلیط را دارد. برای خرید بلیط ایران ایر در وب سایت تریپ کافی است مبدا، مقصد و تاریخ سفر را مشخص کنید تا لیست بلیط های قابل خرید به شما نشان داده شود.

شرکت ایران ایر چک این آنلاین برای مسافران ندارد و مسافران باید در فرودگاه پذیرش شوند. برای چک این در فرودگاه، ایران ایر توصیه می کند مسافران در پروازهای بین المللی سه ساعت قبل از حرکت و در پروازهای داخلی 90 دقیقه قبل از پرواز، وارد فرودگاه شوند. برای پیگیری بلیط می توانید به وب سایت تریپ یا ایران ایر مراجعه کنید.

گفتنی است که پرواز ایران ایر در فرودگاه مهرآباد از ترمینال شماره 2 انجام می شود.

برنامه پروازی ایران ایر

مقاصد پرواز داخلی ایران ایر

ایران ایر به شهرهای زیادی پرواز داخلی دارند. برنامه های پرواز داخلی ایران ایر را در زیر مشاهده می کنید:

تهران کیش

تهران مشهد

تهران شیراز

تهران اصفهان

تهران قشم

تهران اهواز

تهران رشت

تهران بندرعباس

تهران ساری

تهران لار

تهران شهرکرد

تهران بیرجند

تهران گرگان

تهران ارومیه

تهران بوشهر

تهران کرمانشاه

تهران تبریز

تهران یزد

تهران اردبیل

تهران زاهدان

تهران کرمان

تهران خرم‌آباد

تهران آبادان

تهران چابهار

کیش اصفهان

اهواز تبریز

اهواز شیراز

اهواز بندرعباس

مشهد یزد

اهواز اصفهان

مشهد بیرجند

بندرعباس چابهار

رشت اهواز

بندرعباس ساری

ساری بندرعباس

بندرعباس اصفهان

بندرعباس شیراز

بندرعباس تبریز

بندرلنگه شیراز

شیراز بوشهر

بیرجند مشهد

شیراز بندرلنگه

شیراز بندرعباس

بوشهر شیراز

شیراز اصفهان

چابهار زاهدان

تبریز اصفهان

چابهار بندرعباس

تبریز اهواز

گرگان زاهدان

تبریز بندرعباس

اصفهان اهواز

یزد مشهد

اصفهان شیراز

اصفهان بندرعباس

زاهدان گرگان

اصفهان کرمان

اصفهان کرمانشاه

زاهدان کرمان

زاهدان چابهار

اصفهان رشت

 کرمان اصفهان

 اصفهان تبریز

 کرمانشاه اصفهان

 کرمان زاهدان

مقاصد پرواز خارجی ایران ایر

ایران ایر به کشورهای آسیایی و اروپایی پرواز دارد. برای پاسخ به این سوال که ایران ایر به کدام کشورها پرواز دارد می توانید برنامه و مسیر پرواز های خارجی ایران ایر را مشاهده کنید:

تهران کلن آلمان

تهران آنکارا ترکیه

تهران هامبورگ

تهران استانبول ترکیه

تهران لندن

تهران بمبئی

تهران وین

تهران بیروت

تهران پاریس

تهران پکن

تهران مسکو

تهران باکو

تهران رم

تهران تاشکند

تهران میلان

تهران کراچی

تهران گوتنبرگ

تهران کوالالامپور

تهران استکهلم

تهران دبی

تهران آمستردام

تهران فرانکفورت آلمان

پرواز چارتری و سیستمی ایران ایر

پرواز چارتر ایران ایر به خصوص بلیط های لحطه آخری قیمت های کم تری دارند با وجود اینکه ممکن است تخفیف داشته باشند اما امکان استرداد آن در اکثر مواقع ممکن نیست. بلیط سیستمی امکان استرداد دارد و می توانید از قبل رزرو کرده و در صورت عدم نیاز استرداد کنید.

بار مجاز ایران ایر

مسافران در پرواز اکونومی مجازند یک کیف دستی با حداکثر وزن 5 کیلوگرم به کابین هواپیما بیاورند. اما این مقدار در کلاس بیزینس (هما کلاس) به 7 کیلوگرم می رسد.

بار مجاز  برای چمدان ایران ایر در کلاس اکونومی 30 کیلوگرم و در هما کلاس (بیزینس) 40 کیلوگرم است. اگر پرواز دوم و ترانزیت بعد از پرواز با هما دارید باید توجه داشته باشید که بعضی از آن ها بار مجاز را تا 23 کیلوگرم محدود کرده اند.

در صورتی که مقدار بار شما از حد مجاز بیشتر شود باید هزینه اضافه بار را بپردازید. همچنین شما می توانید برای حمل بار از خدمات فریت بار و کارگو ایران ایر استفاده کنید. برای پیگیری بار نیز می توانید به وب سایت خدمات بار مراجعه کنید.

در هواپیمایی ایران ایر حمل حیوان ها به داخل کابین مجاز نیست و باید حیوان خانگی خود را در قفس به مسئولین خدمات بار تحویل دهید. همچنین باید به مقصد توجه داشته باشید زیرا بعضی کشورها حیوانات را فقط از طریق کارگو می پذیرند.

انواع کلاس های پروازی ایران ایر

ایران ایر دو کلاس پروازی اکونومی ( اقتصادی) و هما کلاس (بیزینس) را ارائه می دهد.

کلاس اکونومی ایران ایر

کابین کلاس اکونومی خدمات خوبی ارائه می دهد. غذا و نوشیدنی رایگان سرو می شود اما بستگی به مسیر پرواز دارد.

کلاس بیزینس ایران ایر (هما کلاس)

هما کلاس در واقع همان کلاس بیزینس ایران ایر با خدمات اختصاصی است. مسافران در تمام پروازهای هما کلاس با چند وعده غذا و نوشیدنی پذیرایی می شوند و صندلی ها نسبت به کلاس اکونومی فضای بیشتری دارند و راحتی بیشتری برای مسافر فراهم می کند. همچنین در این کلاس بار مجاز بیشتری (تا 40 کیلوگرم) می‌توان حمل کرد.

ناوگان پروازی ایران ایر

ایران ایر بعد از توافقات بین المللی چند هواپیمای جدید و نو به ناوگان خود اضافه کرده است. ناوگان فعلی ایران ایر شامل هواپیماهای ایرباس A300B2-200 ، ایرباس A300B4-200 ، ایرباس A310-300 ، ایرباس A310-300 ، ایرباس A320-200 ، ایرباس A321-200 ، ایرباس A330-200 ، ای تی آر ATR 72-600 ، بوئینگ 747 و مک دانل داگلاس ام دی 82 و فوکر 100 است. 

غذای هواپیمایی ایران ایر

در تمام پروازهای بیش از یک ساعت، غذای گرم یا تنقلات و نوشیدنی ارائه می شود.

اطلاعات شرکت هواپیمایی ایران ایر

صاحب ایران ایر وزارت راه و شهرسازی است و 60 درصد آن را در اختیار دارد. هواپیمایی دفتر مرکزی ایران ایر در فرودگاه مهرآباد و ساختمان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد. همچنین دفتر اسکای گیفت برای مسافرین پر تردد ایران ایر در ونک جنب هتل هما قرار دارد. همچنین دفتر فروش مرکزی نیز در خیابان استاد نجات الهی قرار دارد. تاریخچه شرکت هواپیمایی ایران ایر و تاسیس آن در سال 1340 بر می گردد. این شرکت از ادغام دو شرکت پرشین ایرسرویس و ایرانیان ایرویز به وجود آمد.

وب سایت رسمی ایران ایر: www.iranair.com

شماره تماس و تلفن ایران ایر: 466222

کد یاتا: IR

ایران ایر

بخشنامه های هواپیمایی ایران ایر

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc