https://gateway.trip.ir/api/

شرایط حمل حیوانات خانگی با هواپیما

به روز رسانی: 04 دی ، 1402 راهنمای سفر

شرایط حمل حیوانات خانگی با هواپیما

بسیاری از مسافران در خصوص شرایط  جابجایی حیوانات خانگی با هواپیما چیز زیادی نمی دانند. دغدغه جابجایی حیوان خانگی با هواپیما بسیاری از مسافران را مجبور می کند حیوان خانگی خود را هنگام سفر به شخص دیگری بسپارند یا با خودرو به مقصد سفر کنند. اگر شما هم حیوان خانگی دارید و برای سفر با هواپیما مردد هستید، این مقاله را تا انتها بخوانید تا با شرایط حمل حیوانات خانگی با هواپیما آشنا شوید. این مقررات در اسفند 1401 به روزرسانی شده و شرایط حمل سگ در هواپیما نیز در آن آمده است.

حمل حیوانات با هواپیما

حمل و نقل حیوانات با هواپیما

شرایط حمل و نقل حیوانات خانگی با هواپیما

طبق آخرین اطلاعیه سازمان دامپزشکی کشور ورود حیوانات خانگی شامل سگ و گربه تا دو قلاده همراه مسافر بلامانع است؛ در صورتی که شرایط زیر را داشته باشد:

 1. همراه داشتن اصل گواهی بهداشتی به زبان انگلیسی، صادره توسط مراجع ذیصلاح دامپزشکی دولتی کشور مبدأ به نام شخص صاحب حیوان که در آن به موارد زیر اشاره شده باشد:
  الف) حیوانات در 24 ساعت قبل از حمل توسط یک دامپزشک مجاز مورد معاینه بالینی قرار گرفته و عاری از علایم بارز بیماری تشخیص داده شده اند.
  ب) اطلاعات کامل در مورد آخرین واکسیناسیون علیه بیماری هاری
 2. همراه داشتن مدرک شناسایی (پاسپورت، شناسنامه و...) حیوان، صادره توسط مراجع ذیصلاح دامپزشکی کشور مبدأ که در آن مشخصات صاحب حیوان نیز درج شده باشد.
 3. داشتن میکروچیپ و درج آن در گواهی بهداشتی و شناسنامه حیوان
 4. در مورد گونه های مشمول مقررات کنواسیون حفاظت گونه های در معرض انقراض (CITIS)، همراه داشتن مجوز (CITIS) از سازمان حفاظت محیط زیست و مجوز ورود از دفتر قرنطینه و امنیت زیستی سازمان دامپزشکی کشور
 5. در صورت لزوم بسته به صلاحدید سازمان دامپزشکی این حیوانات باید یک دوره قرنطینه را در ایران بگذرانند.
 6. این ضوابط فقط در خصوص حیوانات همراه مسافر صادق بوده و موارد خارج از آن مستلزم دریافت مجوز از دفتر قرنطینه و امنیت زیستی یازمان دامپزشکی کشور است.
 7. ورود حیوانات خانگی موضوع این دستورالعمل به صورت پستی و باربری ممنوع است.
 8. هرگونه ورود انواع خزندگان و آبزیان همراه مسافر ممنوع است.

سازمان دامپزشکی کشور مخیر است در هر زمان بسته به شرایط بهداشتی موجود از ورود اینگونه حیوانات به کشور جلوگیری کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در هر ساعت از شبانه روز می توانید با دفتر قرنطینه اداره کل دامپزشکی استان تهران مستقر در فرودگاه امام خمینی (ره) تماس بگیرید.

شماره دفتر قرنطینه اداره کل دامپزشکی استان تهران در فرودگاه امام خمینی (ره): 55678192-09104572046

نکته: مسئولیت و عواقب ناشی از رعایت نکردن قوانین بر عهده مسافر و شرکت هواپیمایی حمل کننده است.

مدارک لازم برای حمل حیوانات خانگی با هواپیما (به روزرسانی اسفند 1401)

 • مدارک شناسایی حیوان (شناسنامه و گذرنامه)
 • اصل گواهی بهداشتی از دامپزشکی کشور مبدأ (به زبان انگلیسی)
 • فیش پرداخت هزینه حمل حیوان خانگی با هواپیما
 •  تکمیل فرم درخواست حمل حیوان

خرید بلیط هواپیما برای حیوانات خانگی

برای حمل حیوان خانگی خود با هواپیما از قبل می توانید با آژانس هواپیمایی مورد نظر تماس بگیرید تا از شرایط دقیق هر ایرلاین برای حمل حیوان مطلع شوید. برخی ایرلاین ها شرایط خاص خود را برای جابجایی حیوانات خانگی دارند که بهتر است قبل از پرواز از آنها مطلع شوید. به عنوان مثال می توانید شرایط حمل حیوانات در هواپیمایی ماهان را ببینید. در ضمن برای جابجایی حیوان خانگی خود نیازی نیست از قبل بلیط تهیه کنید؛ فقط باید مدارک لازم را جمع آوری کرده و دو تا سه ساعت قبل از پرواز به فرودگاه بروید تا مراحل لازم برای سپردن حیوان به قسمت بار هواپیما را طی کنید. هزینه حمل حیوانات با هواپیما را نیز در فرودگاه می پردازید.

هزینه حمل حیوانات با هواپیما

هزینه حمل حیوان خانگی با هواپیما براساس نرخ اضافه بار تعیین می‌شود. در نظر داشته باشید این هزینه ربطی به بار مجاز مسافر ندارد و اگر شما 20 کیلو بار مجاز خود را استفاده نکرده باشید، باز هم برای حمل حیوان خانگی خود با هواپیما باید این هزینه را پرداخت کنید. هزینه حمل حیوان خانگی طبق فرمول زیر محاسبه خواهد شد:

 • پرندگان: وزن کامل پرنده به همراه قفس ×4× اضافه بار مسیر
 • حیوانات اهلی: وزن کامل حیوان به همراه قفس ×2× اضافه بار مسیر
علاوه بر هزینه مذکور در صورت حمل موجود زنده، از فرودگاه استانبول به فرودگاه امام خمینی مبلغ 15 یورو هزینه فرودگاهی از تاریخ 28 دسامبر 2022 از مسافر اخذ می‌شود.

نکات مهم برای حمل حیوان با هواپیما

 • برای حیوان خود قفس مناسب بدون چرخ و قفل دار تهیه کنید. قفس حیوان نباید خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد.
 • هواپیمایی ترکیش ایرلاینز به مسافران اجازه می دهد با رعایت برخی ضوابط حیوان خانگی را همراه خود به داخل کابین ببرند.
 • سن مجاز حیوان برای سفر با هواپیما حداقل 10 هفته است؛ برخی شرکت ها نیز حداقل سن حیوان را 12 هفته اعلام کرده‌اند.
 • حمل حیوان خانگی با هواپیما در ایران فقط از طریق قسمت بار انجام می شود و ورود حیوان به داخل کابین مجاز نیست.
 • هر مسافر مجاز به حمل حداکثر دو قلاده سگ یا گربه با هواپیما است و اجازه جابجایی بیشتر از دو حیوان را ندارد.

جمع بندی

جابجایی حیوانات با هواپیما شرایط و ضوابط خاصی دارد که در هر ایرلاین متفاوت است. در این مقاله شرایط حمل و نقل حیوانات خانگی با هواپیما را با هم مرور کردیم. شرایط اعلام شده از سوی سازمان دامپزشکی کل کشور برای ورود و خروج حیوانات خانگی به ایران صدق می کند و در پروازهای داخلی نیز مبنای عمل قرار می گیرد. در هر حال اگر هر سوال دیگری راجع به جابجایی حیوانات با هواپیما داشتید، با شماره تماس دفتر اداره کل دامپزشکی استان تهران مستقر در فرودگاه امام تماس بگیرید. امیدواریم این مقاله به سوالات شما راجع به حمل حیوانات با هواپیما پاسخ داده باشد.

بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc