https://gateway.trip.ir/api/

عوارض خروج از کشور

به روز رسانی: 15 تیر ، 1401 راهنمای سفر

عوارض خروج از کشور

عوارض خروج از کشور سال 1401 به شکل حیرت آوری افزایش پیدا یافته است

به گزارش اقتصادنیوز، در لایحه بودجه سال آینده، دولت هزار و پانصد میلیارد تومان درآمد از محل عوارض خروج از کشور را پیش بینی کرده است. در حالی که این مبلغ در بودجه سال جاری تنها حدود ۱۱۰ میلیارد تومان بوده است. این رقم برای خروج هر فرد که 400 هزار تومان بود به عدد 5 میلیون و دویست هزار تومان افزایش می یابد!

البته پس از نشر این خبر، میرکاظمی، رییس سازمان برنامه و بودجه، افزایش ۱۴ برابری عوارض خروج از کشور را تکذیب کرد و گفت:

هنوز تصمیمی در این باره نگرفتیم!

میرکاظمی همچنین افزود: پیشنهاداتی مبنی بر افزایش عوارض خروج از کشور به صورت درصدی از بلیط مطرح شد که هنوز وارد دولت نشده است. اما این ارقام مطرح شده صحت ندارد و هنوز تصمیمی در این باره نگرفتیم.

عوارض خروج از کشور سال 1400 تغییر پیدا کرد. اگر قصد مسافرت به کشورهای خارجی دارید، از تمام مقررات و ضوابط عوارض سال جدید مطلع شوید. در صورتی که اولین بار اقدام به سفر خارجی می کنید، با اقدامات لازم و راههای پرداخت آن آشنا شوید. ممکن است شما جزو مشمولین معافیت از پرداخت باشید.

مدارک لازم برای خروج از کشور

شما برای انجام مسافرت خارجی به سه مدرک اصلی نیاز دارید.

گذرنامه: داشتن حداقل 6 ماه اعتبار تا انقضای پاسپورت، کمترین زمان ممکن برای سفرهای خارجی شماست. بعد از این تاریخ شما باید گذرنامه خود را تمدید کنید.

ویزا: بسته به مقصد سفر و نوع ویزای درخواستی دارای اعتبار زمانی مشخصی و قیمت مصوب است.

عوارض خروج از کشور: فیش پرداخت شده از طریق بانک یا سامانه پرداخت عوارض

عوارض خروج از کشور یا مالیات؟

شما برای اینکه از مرزهای زمینی، هوایی و دریایی خارج شوید، بایستی مبلغی را به عنوان مالیات بپردازید. این مالیات سفر در واقع عوارض خروج از کشور نامیده می شود. برخی به اشتباه تصور می کنند مالیات خروج از کشور با عوارض فرق دارد، در حالی که یکی هستند. شما این مبلغ را به حساب خزانه داری کل کشور واریز می کنید.

قیمت عوارض خروج از کشور

عامل اصلی در تعیین هزینه عوارض خروج از کشور به تعداد دفعات سفر شما ارتباط دارد. این مبلغ با افزایش تعداد سفرتان، افزایش پیدا می کند. قانون پرداخت عوارض خروج از کشور از سال 64 در ایران تصویب شد. تعرفه های سال 1400 توسط مجلس شورای اسلامی به صورت زیر تعیین شده است.

تعداد دفعات سفر هزینه عوارض خروج از کشور سال 1401
سفر اول 400 هزار تومان
سفر دوم 600 هزار تومان
سفر سوم 800 هزار تومان

عوارض خروج از کشور عراق

سفر به مقصد عراق برای زیارت عتبات عالیات از مسافرت های مرسوم در ایران است. به همین خاطر طی آخرین قوانین زائران عتبات از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند. فقط در مسافرت هوایی مبلغ 45 هزار تومان دریافت می شود. زائران اربعین هم به طور کامل معاف از پرداخت هستند. به منظور سفر هوایی راحت به عراق، بلیط هواپیما را یک ماه قبل از حرکت خود خریداری کنید. 

درباره شرایط سفر بیشتر بدانید:

هزینه کاپوتاژ و پلاک بین المللی خودرو

مدارک لازم برای پاسپورت چیست؟

عوارض خروج از کشور برای دانشجویان

امروزه سفرهای دانشجویی به قصد ادامه تحصیل و مهاجرت بین دانشجویان در حال افزایش است. خوشبختانه با در نظر گرفتن شرایط، دانشجویانی که مجوز تحصیلی دارند، از پرداخت مالیات معافیت هستند. اگر از دانشجویان خارج از کشور هستید برای دریافت معافیت باید به دفاتر کنسولگری ایران در کشور محل تحصیل خود مراجعه و تشکیل پرونده دهید. برای انجام مراحل قانونی به سایت مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی سر بزنید.

tak.mfa.ir

پرداخت عوارض خروج از کشور

پرداخت عوارض خروج از کشور آسان است. با توجه به تعدا بالای مسافران در فرودگاه و پایانه های مرزی، بهتر است قبل از سفر نسبت به پرداخت هزینه اقدام کنید. بهترین کار اقدام از طریق سامانه سداد است. لازم است پرینت رسید خود را حتما همراه داشته باشید.شما به صورت آنلاین می توانید هزینه عوارض را واریز نمایید. همچنین در سفرهای زمینی می توانید به شعب بانک ملی مرزی مراجعه کنید و هزینه را بپردازید. برای مسافرت هوایی هم امکان پرداخت از طریق خودپردازهای مستقر در فرودگاه امکان پذیر است.

اپلیکیشن پرداخت عوارض خروج از کشور

به تازگی پرداخت عوارض خروج از کشور از طریق اپلیکیشن نیز امکان پذیر شده است. شما کافیست اپلیکیشن بله و ایوا  را روی موبایل خود نصب و هزینه را به راحتی  واریز کنید. فراموش نکنید شما به هنگام خروج از مرز به رسید پرداخت نیاز دارید. پس پرینت فیش خود را همراه داشته باشید.

مدت زمان اعتبار عوارض خروج از کشور

در نظر داشته باشید اعتبار عوارض پرداختی یک سال است. با اتمام سال، رسید پرداخت عوارض خروج از کشور شما باطل می شود.

برگشت عوارض خروج از کشور

در صورتی که هزینه عوارض خروج از کشور را پرداخت کردید و به هر دلیلی از مسافرت منصرف شدید، امکان برگشت مبلغ شما وجود دارد. در سایت امور مالیاتی کشور، فرم استرداد وجه را کامل کنید تا طی روال اداری پول خود را پس بگیرید. اگر احتمال دارد سفر شما به زودی انجام شود، می توانید با حفظ رسید پرداخت در سفر بعدی استفاده کنید. از طریق سایت سداد می توانید وضعیت پرداخت و استرداد خود را پیگیری کنید.

معافیت از پرداخت عوارض خروج از کشور

برای عوارض خروج از کشور برای مقیم خارج، به جز دانشجویان و زائران اربعین، بیماران دارای مجوز شورای پزشکی جهت اعزام درمانی، مرزنشینان دارای پروانه عبور، ساکنین در مناطق آزاد تجاری، ایرانیان مقیم خارج از کشور دارای سابقه شغلی مرتبط با وزارت کار، جانبازان اعزام به درمان و افراد با گذرنامه سیاسی از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند.

سوالات متداول

عوارض خروج از کشور برای دانشجویان چگونه است؟

دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور طبق قانون مشمول معافیت مالیاتی قرار می گیرند.   

مالیات خروج از کشور در سال 1401 چقدر است؟

مالیات و عوارض خروج از کشور یکی هستند. شما طبق تعرفه تعیین شده فقط عوارض پرداخت می کنید.

عوارض خروج از کشور زمینی به ترکیه چقدر است؟

مبلغ عوارض سفر زمینی به ترکیه دفعه اول 400 هزار تومان، دفعه دوم 600 هزار تومان و دفعه سوم 800 هزار تومان است

قیمت عوارض خروج از کشور هوایی با زمینی متفاوت است؟

جواب منفی است. قیمت عوارض خروج از کشور زمینی با هوایی یکسان است.

عوارض خروج از کشور برای مقیم خارج چگونه است؟

ایرانیان مقیم خارج که دارای کارنامه شغلی از وزارت کار هستند می توانند مشمول معافیت مالیاتی قرار می گیرند.

اپلیکیشن عوارض خروج از کشور چیست؟

برای پرداخت عوارض خروج از کشور از اپلیکیشن بله و ایوا می توانید استفاده کنید.

بخش نظرات
اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc