https://gateway.trip.ir/api/

پارک ملی کوپرولو کانیون آنتالیا

به روز رسانی: 04 دی ، 1402 جاذبه های گردشگری

پارک ملی کوپرولو کانیون آنتالیا

پارک ملی کوپرولو کانیون آنتالیا (Köprülü Canyon) یکی از محبوب ترین مناطق برای ورزش های آبی و تفریحی در ترکیه است. بازدید از این پارک ملی برای لذت بردن از مناظر چشمگیر مدیترانه‌ای و آب زلال و شفاف آن به شدت پیشنهاد می‌شود. پارک ملی کوپرولو کانیون در میان بسیاری از زیبایی های طبیعی در دره ای حاصلخیز قرار دارد. دره کوپرولو به طول 14 کیلومتر در مسیر رودخانه کوپرولو ادامه دارد و حداکثر ارتفاع آن به 400 متر می‌رسد. پارک ملی دره کوپرولو در ارتفاعات کوهستانی در 96 کیلومتری شمال شرقی استان آنتالیا قرار دارد. این پارک از روی آب زلال و روان رودخانه کوهستانی عبور می کند و از میان جنگل های بکر و آبشارهای مواج می گذرد. پارک ملی کوپرولو کانیون آنتالیا دارای پوشش گیاهی غنی از جمله کاج قرمز، کاج سیاه، سرو، صنوبر، انواع بلوط و زیتون وحشی است. پارک ملی کوپرولو کانیون همچنین میزبان بزرگترین جنگل سرو آسیای کوچک است. با ما همراه باشید تا با این منطقه دیدنی از آنتالیا بیشتر آشنا شویم.

نمایی از دره کوپرولو کانیون در آنتالیا

نمایی از دره کوپرولو کانیون در آنتالیا

پارک ملی کوپرولو کانیون کجاست؟

پارک ملی کوپرولو کانیون در کوهستانی در 49 کیلومتری شمال شرقی آنتالیا واقع شده است. این پارک در منطقه ماناوگات در استان آنتالیا واقع شده است و جاده آن در امتداد ساحل از آنتالیا به ماناوگات سپس از تاساگیل و بسکوناک می گذرد. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، پارک ملی کوپرولو کانیون در ۶۳ کیلومتری شمال غربی ماناوگات و ۸۵ کیلومتری شمال شرق آنتالیا قرار دارد. دهکده بشکوناک درست در مرکز این پارک ملی قرار دارد و فاصله آن تا مرکز آنتالیا 80 کیلومتر است. دره کوپرولو کانیون برای رفتینگ مناسب است و رودخانه آن از شهر سوتچولر در ناحیه اسپارتا شروع می شود و در آنتالیا به دریا می رسد. 

با دره کوپرولو کانیون بیشتر آشنا شویم

دره کوپرولو کانیون که در سال 1973 به عنوان پارک ملی آنتالیا اعلام شد، 36614 هکتار وسعت دارد. دو پل تاریخی در نقطه شروع رفتینگ روی رودخانه احداث شده است که قدمت آنها به چندین سال پیش باز می گردد. می گویند پل کوچکتر را استاد و پل بزرگتر را دستیارش ساخته است. منطقه کوپرولو کانیون نام خود را از همین پل ها گرفته و به معنای «دره‌ای با پل ها» است.

آب رودخانه کوپرولو که در ماه های تابستان روزانه هزاران گردشگر را به خود جذب می‌کند تمیز و قابل شرب است. زیبایی طبیعی محیط نقش مهمی در تبدیل شدن آن به یک اقامتگاه تابستانی محبوب دارد. به همین دلیل است که این دره یک مکان توریستی مهم در آنتالیا به حساب می آید.

چشمه کانیون کوپرولو در شهرداری کاسیملار در جنوب شرقی اسپارتا قرار دارد، جریان اصلی رودخانه از شهر اکسو اسپارتا و یکی دیگر از روستای کاراجاهیسار در ایسپارتا سرازیر می شود. این دره از دره های باریکی به طول 25 کیلومتر از شهر کاسیملار تا روستای دگیرمنوزو آنتالیا ساخته شده است. در این فاصله در هنگام سیل، عبور از رودخانه به سختی انجام می شود، اما در ماه های تابستان می توان با پیاده روی از آن گذر کرد. این رودخانه پس از عبور از روستای دگیرمنوزو در فضایی کاملا باز جاری است و پس از مدتی دوباره به دره های باریک تبدیل می شود. رودخانه کوپرولو در سراسر ترکیه و جهان به عنوان یک نقطه مهم برای رفتینگ شناخته شده است و تعدادی از مجریان تور، سفرهای رفتینگ و حتی فعالیت های ماجراجویانه تری را در میان دره ها و تنگه ها ارائه می دهند. 

گردشگران می‌توانند با تهیه تور یک روزه از آنتالیا به این منطقه بروند و به فعالیت‌های آبی، رفتینگ و کمپینگ بپردازند. ارتفاع پارک کوپرولو کانیون از سطح دریا بین 150 تا 1505 متر متغیر است. به دلیل ساختار طبیعی خاص، مناطق اقلیمی مختلفی در پارک وجود دارد. همچنین بزرگ‌ترین جنگل سرو مدیترانه‌ای ترکیه نیز در پارک ملی کوپرولو کانیون قرار دارد که به نوبه خود گوزن، بز، گراز، خرس، گرگ، روباه، خرگوش و انواع پرندگان را در خود جای داده است. 

جاذبه های پارک ملی کوپرولو کانیون آنتالیا

رفتینگ یکی از محبوب ترین فعالیت ها در دره کوپرولو آنتالیا است. به جز رفتینگ، می‌‌توانید با پیاده‌ روی در این منطقه به گشت و گذار بپردازید تا از بافت تاریخی و طبیعی پارک ملی آنتالیا لذت ببرید. در پارک ملی کوپرولو کانیون همچنین می توانید به ورزش های دیگری مانند اسب سواری، سافاری و کمپینگ بپردازید که در این منطقه بسیار جذاب هستند.

در قسمت بالای پارک ملی کوپرولو کانیون بقایای ویرانه‌های شهر باستانی سلگه قرار دارد که بازدید از آن خالی از لطف نیست. دره کوپرولو آنتالیا منبع حیات این شهر باستانی بوده است. برای رفتن به شهر سلگه باید از پل اولوک عبور کرده و حدود 13 کیلومتر رانندگی کنید. همانطور که در حال رانندگی هستید، منظره ای باشکوه در انتظار شماست در زیر این پل نزدیک به ورودی کوپرولو دره، منظره ای وشیده از جنگل و کوه توکا را خواهید دید.

پل اولوک یک جور پل رومی است که در ورودی دره به چشم می خورد. برخی معتقدند این پل در قرن دوم و در دوران شکوفایی سلگه ساخته شده باشد. پل اولوک قبلا به نام Eurymedon شناخته می شد. پل دیگری به نام Büğrüm نیز در نزدیکی این شهر وجود دارد. اطراف این پل برای پیک نیک و کمپینگ بسیار ایده آل است. رودخانه کوپروچای مانند دیگر رودهای منطقه در تابستان دارای آب خنک است و امکان شنا در آن وجود دارد. دمای آب در دره کوپرولو حدود 9 درجه است و در تابستان یا زمستان تفاوت چندانی ندارد. 

گردشگران همچنین می توانند به بازدید از دره تازی بروند؛ دره تازی یک دره طبیعی است که توسط جویبارها شکل گرفته است و در سال‌های اخیر در شبکه های اجتماعی حسابی سر زبان ها افتاده است. دره حکمت در تنگه تازی به تدریج به یک مقصد محبوب برای کمپینگ تبدیل شده است. برای رسیدن به این دره باید حدود 11 کیلومتر در میان صخره های شیب دار و در ارتفاعات پیاده روی کنید. 

برای اطلاع کامل از جاهای دیدنی آنتالیا مقاله‌ای که بر روی سایت خود منتشر کرده‌ایم را بخوانید.

رفتینگ در کوپرولو کانیون

تصویری از رفتینگ در کوپرولو کانیون آنتالیا

تفریحات پارک ملی کوپرولو کانیون آنتالیا

گردشگران در پارک ملی کوپرولو کانیون آنتالیا می‌توانند از انواع فعالیت‌های آبی و تفریحی لذت ببرند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

1. رفتینگ در رودخانه کوپرولو

رفتینگ یکی از مهیج ترین ورزش های آبی در این منطقه است که با توجه به آب سرد رودخانه در گرمای سوزان تابستان تجربه فوق العاده ای را برای شما رقم می زند. دره کوپرولو هشت ماه از سال میزبان ورزش های آبی است. بهترین مسیر برای رفتینگ در کوپروچای است؛ جایی که بسیاری از آژانس‌های مسافرتی تورهای رفتینگ را آنجا برگزار می‌کنند.

مسیر رفتینگ 12 کیلومتر طول دارد که سطوح دشواری آن در مناطق مختلف مسیر متفاوت است. در این ورزش تفریحی جذاب 8 تا 10 نفر می‌توانند به راحتی در یک قایق رفتینگ جا شوند. جدای از آن، قایق های کایاک سواری نیز وجود دارند که دو نفر با هم می توانند در آن جای بگیرند.

2.  سافاری در کانیون کوپرولو

تورهای پیاده‌ روی و سافاری با جیپ و ماشین های آفرودی نیز از دیگر فعالیت های تفریحی در کوپرولو کانیون است. تورهای سافاری برای کشف روستاهای اطراف منطقه به روشی ماجراجویانه برگزار می‌ شود. مسیر های سافاری بیشتر در جاده های خاکی معروف به زمین های آفرودی و کوهستانی است.

3. عکاسی

مثل سایر جاذبه های گردشگری، عکاسی نیز از آن فعالیت هایی است که می توانید در طول بازدید از پارک ملی کوپرولو کانیون انجام دهید. شما می توانید از طبیعت زیبای این منطقه عکس های زیبا و به یادماندنی بگیرید. 

هزینه بازدید از پارک ملی آنتالیا

در حال حاضر بابت هزینه ورودی پارک ملی کوپرولو کانیون آنتالیا نیازی به پرداخت پول ندارید و ورود به این پارک کاملا رایگان است. اگر قصد انجام فعالیت‌هایی نظیر رفتینگ یا سایر تفریحات آبی را داشته باشید، آن وقت باید هزینه کنید. بسیاری از آژانس ها و لیدرهای محلی تورهای یک روزه یا دو روزه (با کمپ) برای بازدید از این منطقه زیبا در ترکیه ترتیب می دهند. شما هنگام سفر به آنتالیا می توانید با خریداری این تورها یک روز هیجان انگیز در دره کوپرولو را تجربه کنید. قبلا در مقاله هزینه های سفر آنتالیا چقدر است؟ سایر هزینه های سفر به این شهر توریستی را جمع آوری کرده‌ایم که اگر دوست دارید می توانید به آن مقاله هم نگاهی بیندازید.

هزینه رفتینگ در پارک ملی کوپرولو کانیون آنتالیا

هزینه رفتینگ در رودخانه پارک ملی آنتالیا برای هر بزرگسال 28 دلار است. همچنین هزینه رفتینگ برای کودکان 4 تا 12 سال 17 دلار اعلام شده است. خردسالان زیر 4 سال هم نیاز به پرداخت هزینه ندارند.

پارک ملی کوپرولو کانیون آنتالیا

نمایی از پل و رودخانه معروف در پارک ملی آنتالیا

چطور به پارک ملی کوپرولو کانیون آنتالیا برویم؟

برای بازدید از پارک ملی آنتالیا هنگام سفر به این شهر توریستی می‌توانید از دو طریق زیر اقدام کنید:

  1. بازدید از پارک ملی آنتالیا با تور: بسیاری از آژانس های مسافرتی محلی تورهای روزانه به مقصد دره کوپرولو برگزار می کنند. این ساده ترین راه برای کاوش در این پارک و بازگشت به شهر در صورت نداشتن وسیله نقلیه شخصی است. آژانس های مختلف این تورها را از مقاصد توریستی مانند آنتالیا، سیده، ماناوگات و کمر برگزار می کنند و برخی از آنها خدماتی نظیر گشت روزانه، رفتینگ و شاتل را هم روی تور ارائه می دهند.
  2. سفر به کوپرولو کانیون با اتوبوس: اگر می خواهید خودتان به پارک ملی آنتالیا بروید، می توانید از مرکز آنتالیا با اتوبوس به ماناوگات یا آلانیا بروید و سپس در بشکوناک (کوپرولو کانیون) پیاده شوید. از اینجا می توانید با مینی بوس های روستای بشکوناک به دره کوپرولو برسید.

ساعت کاری کوپرولو کنیون ترکیه

دره کوپرولو 24 ساعته باز است. شما می‌توانید هر ساعتی از روز برای پیاده روی، دره نوردی، رفتینگ و سایر تفریحات به این منطقه بیایید. همچنین می توانید به صورت رایگان یا با پرداخت مقدار کمی پول در مناطق مشخصی از این پارک ملی چادر بزنید و در دل طبیعت زیبای کوپرولو کنیون اقامت کنید.

آب و هوای دره کوپرولو کنیون آنتالیا

آب و هوای دره کوپرولو کمی معتدل‌تر از سایر دره‌های ترکیه است. دمای هوا در زمستان بین 5 تا 35 درجه و در تابستان بین 20 تا 30 درجه سانتی گراد است. تقریباً در هر فصلی از سال می‌توانید فعالیت رفتینگ را در این دره انجام دهید. توانایی انجام هر کاری در هر فصل از سال یکی از ویژگی‌هایی است که آنتالیا را جذاب و دیدنی می‌کند.

بنابراین، چه تابستان باشد و چه زمستان، می‌توانید در دره کوپرولو به قایقرانی بروید. به هر حال ممکن است آب در بعضی جاها حتی در تابستان هم سرد باشد! اگر در ماه های زمستان به این مکان می روید، توجه به این موضوع واجب است. اگر عمدا نمی‌خواهید خیس شوید سعی کنید محکم بنشینید تا از قایق به داخل آب نیفتید!

جمع بندی

پارک ملی کوپرولو کانیون آنتالیا یکی از نقاط دیدنی در استان آنتالیا ترکیه است که بسیاری از ورزش دوستان و طرفداران رفتینگ و کمپینگ در دل جنگل در هر فصلی از سال به این منطقه می‌آیند. در این مقاله سعی کردیم پارک ملی کوپرولو کانیون آنتالیا را معرفی کنیم و لیستی از امکانات و جاذبه های دیدنی آن را به طور مختصر به شما ارائه دهیم. برای بازدید از این پارک ملی باید به آنتالیا بروید و سپس با اتوبوس یا تور خود را به این پارک برسانید. برای اطلاع از آخرین قیمت تور آنتالیا و بلیط آنتالیا از طریق سایت تریپ اقدام کنید.

سوالات متداول

پارک ملی کوپرولو کانیون کجاست؟

پارک ملی کوپرولو کانیون در 85 کیلومتری شمال شرق آنتالیا ترکیه قرار دارد.

هزینه رفتینگ در پارک ملی کوپرولو کانیون آنتالیا چفدر است؟

قیمت رفتینگ در رودخانه کوپرولو کانیون آنتالیا 28 دلار به ازای هر بزرگسال است.

بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc