https://gateway.trip.ir/api/

کوشک سفید مدائن عراق کجاست

به روز رسانی: 14 آذر ، 1401 جاذبه های گردشگری

کوشک سفید مدائن عراق کجاست؟

کوشک سفید مدائن در شهر مدائن در عراق امروزی واقع شده است. در تاریخ اسلام آمده است که شهر مدائن در اصل از هفت شهر مختلف با نام های متفاوت تشکیل شده بود و پس از حمله اعراب به ایران این منطقه به مدائن تغییر نام پیدا کرد. مدائن در دوران باستان بیش از هزار سال پایتخت کشور ایران بوده است. این منطقه مجموعه ای از‌ شهرهای مختلف بوده که در دو طرف رود دجله و در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق بغداد کنونی قرار داشته و امروز توسط پل‌ های شناوری به هم متصل شده است. در واقع این پل واسطه ای برای امور بازرگانی و تجاری زمینی از شرق به غرب است و به آب های آزاد نیز دسترسی دارد. در زمان گذشته کشتی‌های زیادی از هندوستان به خلیج فارس می آمدند و سپس به بصره و مدائن می رسیدند.

طاق کسری مدائن

طاق کسری مدائن

آشنایی با مدائن عراق

هفت شهر مدائن در واقع از شهرهای تیسفون در مشرق دجله، اسبانبر در مشرق دجله، رومیه در مشرق دجله، سلوکیه (ویه اردشیر) در مغرب دجله، زنیذان شهر کوچکی در شمال، ساباط و ماحوزا شهری نزدیک به ویه‌اردشیر تشکیل میشد. در متون تاریخی نیز آمده است که قبل از روی کار آمدن سلوکیان و اشکانیان در سمت راست رود دجله شهری ساخته شد که بعدتر آن را سلوکیه نامیدند. در زمان نخستین پادشاه اشکانی، پس از بیرون راندن باقیمانده‌های لشگر اسکندر مقدونی این شهر کاملا ویرانه شد.

به هر حال، زمانی که اعراب بر ایران تسلط پیدا کردند در این منطقه هفت شهر وجود داشت و بعد از حمله اعراب این هفت شهر مدائن نامیده شد که در زبان عربی جمع مدینه و به معنای «شهرها» است. دور تا دور مدائت خصارهای بلندی کشیده شده بود و دروازه های محکم و استواری نیز روی آن تعبیه کرده بودند. این حصارها در دوران پادشاهی ساسانیان چندین بار مرمت شده بود. در تاریخ آمده است که مدائن تا دو سال در محاصره اعراب بود و سرانجام آنها توانستند مدائن را فتح کنند.

ایوان مدائن یا طاق کسری تیسفون

شهر تیسفون پایتخت امپراتوری اشکانی و ساسانی بود و یکی از شهرهای بزرگ بین النهرین باستانی به حساب می آمد. بارزترین بنای امروزی این شهر طاق بزرگ تیسفون با نام طاق کسری یا همان ایوان مدائن است. امروزه، بقایای این شهر در نزدیکی پایتخت عراق تقریباً در 35 کیلومتری جنوب شهر بغداد قرار دارد. تیسفون از سال 570 میلادی تا سقوط آن در سال 637 میلادی در زمان حمله اعراب بزرگترین شهر جهان بود. طاق کسری تیسفون که ایوان مدائن نیز نامیده می ‌شود، در 35 کیلومتری جنوب بغداد واقع شده است. این اثر تاریخی تنها بنای باقیمانده از شهر تیسفون است؛ شهری باستانی که پایتخت سلطنتی امپراتوری ایران به ‌ویژه در دوره اشکانیان و ساسانیان بود و تا زمان فتح منطقه توسط مسلمانان در قرن هفتم موقعیت مهمی داشت.

بنای تاریخی ایوان مدائن یا همان طاق کسری حداقل 1400 سال قدمت دارد و مهم ترین اثر به جا مانده از ساسانیان محسوب می‌شود. این طاق زمانی بخشی از مجموعه کاخ شهر بوده است. برخی از بازسازی ها در دوران صدام حسین در دهه 1980 انجام شد، اما با آغاز جنگ خلیج فارس روند مرمت و بازسازی بنا نیز متوقف شد. پس از آن در سال‌ های بعد فرایند بازسازی از سرگرفته شد و در سال 2017 به اتمام رسید، اما متاسفانه بخشی از طاق دو سال بعد فروریخت. 

کوشک سفید مدائن کجاست؟

از متون تاریخی این طور برمی آید که کوشک سفید مدائن در شهر تیسفون قرار داشته و محل سکونت پادشاه ساسانی بوده است؛ اما امروزه متاسفانه اثری از این کاخ تاریخی وجود ندارد. در برخی منابع ایوان مدائن و کوشک سفید (کاخ سفید) را یکی می دانند؛ اما بعضی تاریخ‌نویسان بین این دو تمایز قائل شده‌اند. در واقع ایوان مدائن به عنوان محلی برای پذیرایی از مهمانان خارجی و جشن های شاهانه ساخته شده بود؛ اما کوشک سفید مدائن محل زندگی و سکونت خود شاه ساسانی بود.

بازدید از مدائن

در حال حاضر ایوان مدائن یکی از مقاصد گردشگری عراق به حساب می‌آید. برای بازدید از طاق کسری باید به بغداد بروید. شهر مدائن امروزی در نزدیکی بغداد قرار دارد. ایوان مدائن در واقع بلندترين طاق خشتی ساخته شده به دست انسان است که 35 متر ارتفاع، 25 متر پهنا و 50 متر طول دارد. کوشک سفید مدائن و طاق کسری به دستور «شاپور اول» با نمايی از آجرهای زردرنگ و به شيوه‌ معماری پارتي ساخته شد و به عنوان يكي از شاهكارهای معماری دنيای باستان به شمار می‌آید. اين اثر تاريخی در حال حاضر شرايط مطلوبی ندارد و در سال‌های گذشته آسیب‌های زيادی به این بنا وارد شده است. همچنین یک موزه تاریخی نیز در نزدیکی ایوان مدائن قرار داشت که متاسفانه به غارت رسیده است.

در نهایت ...

اگر کنجکاوید ایوان مدائن را از نزدیک ببینید، می‌توانید در سفر به عراق بازدید از این بنای تاریخی باستانی را نیز در برنامه خود قرار دهید. برای دیدن طاق کسری باید به بغداد بروید و سپس از آنجا خود را به مدائن امروزی برسانید. همین حالا با کلیک روی آخرین قیمت بلیط هواپیما به مقصد عراق می‌توانید به صورت آنلاین از تاریخ پرواز و قیمت بلیط‌ها مطلع شوید. همچنین اگر تجربه بازدید از این بنای تاریخی را دارید، در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc