https://gateway.trip.ir/api/

سنت گلابگیری در کاشان

به روز رسانی: 02 اردیبهشت ، 1400 مقاصد پر طرفدار

سنت گلابگیری در کاشان

کاشان پایتخت گلاب دنیا است. سفر به سرزمین گل سرخ و دیدن مراسم کهن گلابگیری یک ژانر گردشگری بسیار جذاب است که شما در محاصره زیبایی و عطر ناب طبیعت، فرایند ساخت بهترین گلاب دنیا را خواهید دید. شما می توانید با پرواز تهران اصفهان، از این شهر دیدن کنید و بعد عازم کاشان شوید. این مراسمی هر ساله هزاران گردشگران داخلی و خارجی را به این منطقه جذب می کند. در ایران سه جشنواره گل سالانه برگزار می شود. جشن برداشت گل محمدی در کاشان، جشن برداشت گل زعفران در قائن و جشن گل نرگس در بهبهان که تجربه لذت بخشی برای گردشگران است. در سفر به این مناطق از بلیط لحظه آخری هواپیما غافل نشوید.

تاریخچه گلاب و گلابگیری در ایران

ایران سرزمین و زادگاه گل محمدی است. کشت این گل در کاشان سابقه چند هزار ساله دارد و به جاهای دیگر دنیا منتقل شده است. کشف لوح باستانی گل سرخ در سیلک کاشان، اثبات این موضوع است. بعدها این گل به بین النهرین و شهرهای اور و بابل برده شده و در الواح باستانی 4500 سال پیش، به کاشت گل رز توسط پادشاه اکد اشاره شده است. نقل است که اولین بار اسکندر مقدونی گلاب را از ایران به سرزمینهای دیگر برد. ابن سینا اولین کسی بود که خواص گلاب روی قلب و مغز را کشف کرد. در ادبيات ايران واژه گلاب ، نماد پاكي، زندگي و عشق است و در شعر پارسی نمونه های فراوانی از آن به چشم می خورد. همچنین به جز کاشان در میمند فارس و لاله زار کرمان هم گلابگیری انجام می شود.

شهرهای گلابگیری در کاشان

کشت گل‎محمدی در کاشان و شهرهای پیرامون  آن از گونه رزاسوس است. به خاطر قدمت و اهمیت گلابگیری کاشان، سال 74 گل محمدی به ثبت ملی رسید. دو شهر قمصر و نیاسر به گل محمدی و گلابگیری معروف هستند. همچنین در جوشقان، کامو و برزک هم گلابگیری به روش سنتی مرسوم است.

قمصر دره گل سرخ ایران

قمصر 30 کیلومتر با کاشان فاصله دارد. گلاب این شهر نمادی ملی از گل سرخ ایران است. سالانه یک تن گلاب مرغوب قمصر در ماه ذی الحجه جهت شست وشوی کعبه اهدا می شود. زمان برداشت گل محمدی در این شهر زیبای دره ای از اوایل اردیبهشت است و یک ماه طول می کشد.مراسم چیدن گل از صبح زود و به صورت گروهی انجام می شود. بعد از انبار گلها، آیین سنتی گلابگیری آغاز می شود. برای گردشگران دیدن خانه‌های روستایی قمصر و مردم بومی که با دیگ های بزرگ مشغول گلابگیری هستند، جذابیت ویژه ای دارد.

روش گلابگیری سنتی کاشان

روش سنتی گلابگیری بیش از 4 ساعت زمان می برد. برای هر بار گلابگیری بین 90 تا 120 کیلو گل محمدی نیاز است و 4 بار در یک شبانه روز عمل تقطیر انجام می شود. از یک کیلو گل، بیشتر از یک لیتر گلاب تقطیر می شود. معمولا تقطیر اول دارای خلوص و کیفیت بالاتری است. مرغوب ترین گلاب کاشان از به وادقان و ون به دست می آید.

فصل گلاب گیری در کاشان

از دهه اول اردیبهشت شروع می‌شود و تا  اوایل خردادماه ادامه دارد. جشنواره گلاب از ۱۵ اردیبهشت به مدت 10 روز برگزار می شود. مردم محلی معتقدند وقتی نور خورشید از عطر و طراوت گل کم می کند. برای همین بهترین زمان برای حضور در مراسم گل چیدن و گلابگیری صبح زود قبل از طلوع آفتاب است. چیدن گل توسط زنان و دختران انجام می شود که گلها را در چادر شبی محلی به نام چاچب جمع می کنند. شما به راحتی می توانید وارد کارگاههای کوچک روستایی شوید و از اول تا آخر ماجرای گلابگیری را ببینید و یاد بگیرید.

بهترین زمان گلابگیری کاشان اردیبهشت ماه گل چیدن و گلابگیری در کاشان

آیین های گلابگیری کاشان

رسم گل غلطان در کاشان به این صورت است که نوزاد را در گلبرگ های تازه چیده قرار می دهند تا همیشه سلامت و تندرستی باشد.در گذشته چیدن گل در کاشان و بردن آن به کارگاه گلابگیری با موسیقی و ساز همراه بوده است.هنوز در برخی مناطق کاشان همه گل‌ها با شتر را جمع آوری و سپس گلابگیری انجام می شود. قبلا کاشانیها به مراسم گلاب گیری لتان می گفتند.در برخی جاها نیز گلهای چیده شده را کنار رودخانه‌می‌برند و بعد از خواندن دعاهای مذهبی آماده گلابگیری می کنند.

گلابگیری در دنیا

سنت گلابگیری از ایران به کشورهای منطقه چون ترکیه و سوریه منتقل شده است. بعد از ایران، گلاب ترکیه و بلغارستان در دنیا معروف است. در ترکیه شهر اسپارتا محل کشت و تولید گلاب است و در بلغارستان دره گل سرخ کازانلک شهرت فراوانی در گلابگیری و روغن گل به دست آورده است.  امروزه بیش از 200 گونه گل محمدی در دنیا وجود دارد.

سوغات گلاب و گیاهان دارویی کاشان

به جز گل سرخ و گلاب، کاشان مرکز گیاهان دارویی، عرقیات و دمنوش است. شما می توانید در بهشتی از  ۲۲۵ گونه گیاهان دارویی و معطر ، محصولات مورد علاقه خودتان را بخرید.

سوالات متداول

فاصله تهران تا نیاسر چند کیلومتر است؟

264 کیلومتر و حدود 2.5 ساعت راه است.

بهترین گلاب کاشان متعلق به کجاست؟

با اینکه گلاب قمصر و نیاسر معروفند، گلاب وادقان و ون مرغوبتر است.

بهترین زمان دیدن مراسم چیدن گل محمدی کاشان؟

صبح زود قبل از طلوع آفتاب تا حدود ساعت 8 صبح.

بخش نظرات
اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc