https://gateway.trip.ir/api/

بندرعباس : موسیقی و رنگ

به روز رسانی: 01 شهریور ، 1399 جاذبه های گردشگری

بندرعباس : موسیقی و رنگ

جنوب ایران یکی از دلچسب‌ترین مناطق سفر و گردش در ایران است. فرقی نمی‌کند شما دوچرخه‌سوار باشید، خانوادگی مسافرت بروید یا با دوستانتان کمپ بزنید، تجربه‌ای لذت‌بخش در انتظار شماست. مردمان خونگرم و مهمان‌نواز، دریای نیلگون خلیج فارس، سواحل شگفت، رسوم و آیین‌های بومی، جزایر منحصربفرد، موسیقی سرزنده و مهیج، انواع خوراک و غذای بومی، جنوب را در ذهن شما ماندگار خواهد کرد. بندرعباس از بنادر کهن ایران، مجموعه کاملی از این جاذبه‌هاست.

1.سبالو 
یک فرم موسیقی محلی جنوب ایران است که همراه با حرکت انجام می‌شود. خوانندگان بومی به شکل دایره‌ای کنار هم می‌نشینند و آوازخوانی می‌کنند. ساز دایره در سباله مرسوم است. حرکت خوانندگان به طور منظم چپ و راست است. طبق گفته صاحب‌نظران، رقص و موسیقی سبالو  از موسیقی آفریقایی تاثیر پذیرفته است.

2. رنگهای گرم و زنده
فرهنگ هر منطقه تحت تاثیر عوامل زیادی‌ست که اقلیم یکی از این موارد تاثیرگذارست. مردم جنوب در منطقه‌ای گرم و شرجی و در مجاورت دریا زندگی می‌کنند. تاثیر این عامل در استفاده از رنگهای گرم و جیغ در لباس‌های زنانه مشهود است. بخشی دیگر هم امکان دارد به خاطر قرنها تعامل دریایی با سرزمین‌های هند و آفریقا باشد که به تبادل فرهنگهای بومی منجر شده است.

3. باد شیخ شنگر
زار مراسم معروف حنوب ایران است که در بندر عباس نیز رایج است. به باور مردم محلی‌، ارواح و جن‌ به شکل بادهایی از روی دریا دمیده می‌شوند و افراد را به تسخیر خود در می‌آورند. در این مراسم که همراه با آواها و آوازهای مبهم است، تلاش می‌شود بادهای تسخیرگر خارج شوند. هر باد نامی دارد و آواز مختص به خود. معروف‌ترین بادها، باد شیخ شنگر است. 

4. دمور
روز دمور از سنت‌های قدیمی جنوب و بندرعباس است. در این رسم هر خانواده‌‌ای با نزدیکانش برای تفریح و دور هم بودن به نخلستان‌های اطراف شهر می‌رفتند. برای سرگرمی کودکان، تابی از الیاف خرما می‌بستند که دمور نام داشت. 

5. گوبولی
غذاهای جنوبی تنوع زیادی دارند و فقط در این مناطق می‌توانید چنین مزه‌ای را تجربه کنید. از بین آنها گبولی یا گوبولی یک غذای لذیذ و بومی هرمزگانی‌هاست. ویژگی این غذا ادویه های متنوع با طعم و عطر منحصربفرد آن است. گوبولی با گوشت قرمز و مرغ پخت می‌شود.

6. برکه باران
برکه های باران،آب انبارهای ذخیر آب هستند ولی تفاوت آن با مناطق دیگر ایران آن است که روباز هستند و بارندگی‌های جوی در آن جمع می‌شود. این آب در گذشته فقط برای مصرف مردم شهر نبوده و مسافران و کاروانیان هم از آن استفاده می‌کردند. برکه باران بندر عباس شامل پنچ آب انبار تاریخی است که امروزه استفاده عمومی ندارند و صرفا به عنوان میراث فرهنگی نگهداری می‌شوند.

7. بت‌گوران
 از آثار تاریخی استثنایی بندرعباس، پرستشگاه بت گوران است. ساختمان این معبد، در سال  ۱۲۶۷ خورشیدی و در زمان حاکمیت محمدحسن‌خان سعدالملک ساخته شده است. در آن دوره بندرعباس سکونتگاه شمار زیادی از هندوان بوده که برای تجارت و کار از راه دریا می آمدند و مقیم می‌شدند. هزینه ساخت بنا از جمع‌آوری هدایای هندوها و به کمک تجار هندی تامین شده است. طرح و معماری معبد نیز از پرستشگاه‌های هندی اقتباس شده است.

8. سورو
از زیبایی‌های سفر به جنوب، دیدن طلوع و غروب آفتاب در سواحل شگفت‌انگیز است. یکی از بهترین سواحل بندرعباس، ساحل سورو است. شما علاوه بر لذت قدم زدن، شنا و کمپینگ، می‌توانید از تفریحات آبی مانند قایق‌های بادی و جت اسکی در این ساحل استفاده کنید. 

9. سوغات
شهرهای ایران هر کدام سوغات ویژه‌ای دارند که بندرعباس هم از این قاعده جدا نیست. اگر از خرما و ماهی که مهمترین سوغاتی‌ها هستند بگذریم، گزینه‌های جذاب دیگری هم وجود دارد. از صنایع دستی مانند چنته که توسط زنان این منطقه و بر روی دارهای زمینی بافته می‌شوند تا میوه‌های استوایی چون گوآوا که فقط در مناطق شمالی و جنوبی ایران بار می‌آید و مرکبات خوش طعم را می‌توانید سوغات ببرید.

10. سفر دریایی
شما نمی‌توانید به بندرعباس سفر کنید و از سفردریایی چشم‌پوشی کنید. سفر آبی از بندر به قشم یک سفر تماشایی و خاطره‌انگیز است. دیدن جاذبه‌های هرمزگان با بازدید از جزایر آن به خصوص قشم و هرمز، حال و هوای دیگری پیدا می‌کند. کشتی مسافربری همه روزه بین بندر و قشم در تردد است و در زمان کوتاهی شما را به مقصد می‌رساند. شما با صرف یک روز می‌توانید از نقاط دیدنی این جزیره محبوب دیدن کنید.

11. لنج سازی
سفر شما به هرمزگان زمانی کامل می‌شود که هنر بزرگ مردم این دیار یعنی لنج‌سازی را از نزدیک ببینید. این صنعت تاریخی امروزه در آثار جهانی یونسکو به عنوان میراث ملموس به ثبت رسیده که خبر از اهمیت و جایگاه جهانی آن دارد. بهترین نقاطی که می‌توانید هنر لنج سازی را مشاهده کنید در جزیره قشم و بندر کنگ است. 

توصیه پایانی
تابستان بهترین فصل گردشگری است. برای اینکه سفری توام با آرامش داشته باشید خرید بلیط هواپیما را از طریق سایت trip.ir انجام دهید.

بخش نظرات
اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc