https://gateway.trip.ir/api/

تغییر قوانین سفر به اروپا؛ ورود به منطقه شینگن بدون مهر پاسپورت

به روز رسانی: 07 آذر ، 1401 اخبار گردشگری

تغییر قوانین سفر به اروپا؛ ورود به منطقه شینگن بدون مهر پاسپورت

از سال آینده بخشی از قوانین ورود به منطقه شینگن برای شهروندان غیر از اتحادیه اروپا تغییر خواهد کرد. بر اساس این قانون، سیستم جدیدی به نام «سیستم ورود و خروج» موسوم به EES از اردیبهشت 1402 اجرا می‌شود.

اروپا از ماه می ۲۰۲۳ میلادی (اردیبهشت 1402) سیستم جدیدی به نام سیستم ورود و خروج (EES) نامیده می‌شود، اجرایی خواهد کرد. EES یک سیستم فناوری اطلاعات خودکار است و اطلاعات گردشگرانی را که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا وارد این منطقه می‌شوند، ثبت می‌کند. اروپا امیدوار است با اجرای این سیستم، یک مرز دیجیتالی ایجاد کند که جایگزین مهر پاسپورت و مصاحبه در مبادی ورودی شود. با اجرای سیستم EES، تاریخ ورود و خروج مسافران در یک پایگاه داده مشترک ثبت خواهد شد.

این سیستم جدید، مسافران را ملزم می‌کند که در اولین سفر خود به هر یک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا اثر انگشت و چهره خود را ثبت کنند. سیستم ورود و خروج EES در واقع بخشی از برنامه بزرگی به نام «سیستم اطلاعات سفر و صدور مجوز اروپا (ETIAS) است که قرار است از اواخر سال آینده میلادی اجرایی شود.

EES و ETIAS چیست؟

سیستم ورود و خروج اتحادیه اروپا (EES) علاوه بر جزئیات گذرنامه، اطلاعات بیشتری همچون داده‌های بیومتریک مثل اثر انگشت و چهره‌نگاری مسافران غیر اروپایی را ثبت خواهد کرد. در این فرآیند مهر پاسپورت حذف می‌شود و در عوض زمانی که فردی وارد یک کشور عضو اتحادیه اروپا شده یا از آن خارج می‌شود، این سیستم جدید به‌طور خودکار این ورود و خروج او را ثبت می‌کند.
ETIAS نیز یک سیستم الکترونیکی است که به بازدیدکنندگان از کشورهایی که برای ورود به منطقه شینگن نیازی به ویزا ندارند، مجوز ورود داده و آن‌ها را ردیابی می‌کند. با اجرای سیستم ETIAS شهروندان کشورهای غیر اروپایی که برای سفر به این منطقه نیازی به دریافت ویزا ندارند، می‌توانند حداکثر ۹۰ روز بدون نیاز به ویزا در اروپا بمانند.

نحوه درخواست ETIAS 

در سیستم ETIAS که احتمالا از نوامبر ۲۰۲۳ اجرایی خواهد شد، مسافران غیر اروپایی برای بازدید از اکثر کشورهای اروپایی، باید به ازای هر نفر ۷ یورو بپردازند. این ویزا، به شهروندان غیر اروپایی که از دریافت ویزا معافند، اجازه می‌دهد تا ۹۰ روز در اتحادیه اروپا و منطقه شینگن بمانند. پس از تایید ویزای مسافر دیگر به‌مدت ۳ سال نیازی به درخواست مجدد ویزا نیست. در این سیستم مسافران بین ۱۸ تا ۷۰ سال باید قبل از سفر به کشورهای اروپایی اقدام به تکمیل یک درخواست آنلاین کرده و هزینه ۷ یورویی آن را بپردازند.

همزمان با آمادگی اروپا برای پیاده‌سازی این سیستم دیجیتالی، برخی نگرانند که این سیستم باعث اختلال در مرزها شود و تاخیرهای زیادی را به وجود آورد؛ تا جایی که به‌عقیده برخی کارشناسان، با اجرای این سیستم زمان گذر مسافر از فرودگاه در مقایسه با وضعیت فعلی دو برابر خواهد شد. مقامات اتحادیه اروپا همچنین به مسافران هشدار داده‌اند تا مراقب وب‌سایت‌های جعلی باشند که ویزای تقلبی ETIAS ارائه می‌دهند.

انتهای پیام/

بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc