https://gateway.trip.ir/api/

موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول

به روز رسانی: 02 مرداد ، 1401 جاذبه های گردشگری

موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول

موزه هنرهای ترکی و اسلامی موزه ای است که در میدان سلطان احمد در منطقه فاتح استانبول واقع شده است، ساختمان این موزه در سال 1524 ساخته شد و قبلاً کاخ ابراهیم پاشا وزیر بزرگ سلطان سلیمان بود. 
موزه هنرهای ترکی و اسلامی بینش شگفت انگیزی از پیچیدگی و عمق این هنرهای سنتی ارائه می دهد. ساختمانی باشکوه است که از اتاق‌ های تاریک و خنک تشکیل شده است که در اطراف یک حیاط باغ مرکزی قرار دارد. 
این مجموعه چشمگیر شامل یک گالری هنر اسلامی است که نمونه های خوبی از خوشنویسی در هنر اسلامی، نقاشی های هنر اسلامی، هنر انتزاعی اسلامی و هنر معاصر اسلامی را به نمایش می گذارد. یک بخش قوم نگاری جذاب نیز وجود دارد که حاوی اطلاعاتی درباره زندگی آناتولی است.
این مجموعه شامل نمونه ‌های قابل‌ توجهی از خوشنویسی، کاشی ‌ها و قالی‌ های اسلامی و همچنین نمایش ‌های قوم ‌نگاری در فرهنگ ‌های مختلف ترکیه، به ‌ویژه گروه‌ های عشایری است. 
امروزه این موزه شامل برخی از بهترین فرش های جهان اسلام و همچنین بیش از 17 هزار نسخه خطی به اضافه 3000 قرآن و 250 هزار قطعه قرآن از مسجد اموی در دمشق و گنجینه های دیگر است. 
مجموعه آثار هنری به نمایش درآمده، هنرهایی از جهان اسلام است که رویکردی قوم نگارانه را در موزه ارائه می کند. این نمایشگاه‌ ها بر اساس طبقه ‌بندی و در محوریت موضوعاتی مانند زندگی سنتی ترکیه و هنر اسلامی اختصاص دارد.

تاریخچه ی موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول

تاریخچه ی موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول

تاریخچه ی موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول

موزه هنرهای ترکی و اسلامی اولین موزه در ترکیه برای گردآوری آثار هنری اسلامی بود. این موزه در سال 1914 به عنوان موزه بنیادهای اسلامی تأسیس شد.
این ساختمان توسط معمار بزرگ سینان در قرن 16 ساخته شده است. این موزه پس از اعلام جمهوری به موزه هنرهای ترکی و اسلامی تغییر نام داد و در سال 1983 به مکان فعلی خود در کاخ ابراهیم پاشا متعلق به قرن شانزدهم منتقل شد.
ساختمان این کاخ که زمانی باشکوه ‌ترین بنا پس از کاخ توپکاپی بود، به وزیر اعظم ابراهیم پاشا و همسرش حتیجه سلطان در زمان سلطان سلیمان واگذار شد.
در امپراتوری عثمانی، یک سنت وجود داشت که بوروکرات های سطح بالا با زنان کاخ ازدواج می کردند. در راستای این موضوع خواهر سلطان سلیمان، حتیجه سلطان و وزیر اعظم ابراهیم پاشا نیز با یکدیگر ازدواج کردند.
آثار موجود در مجموعه موزه مربوط به قرن هشتم تا نوزدهم است و این آثار از سراسر خاورمیانه آمده است. آن‌ ها شامل نامه‌ های مخفی سلطان است. 
صحافی ایرانی از دوره صفویه، ستون‌ ها و درهای چوبی قرن 12 و 13 از دمشق و مصرو فرش های هلبین، لوتو، قونیه، اوشاک، ایران و قفقاز است.

آثار موزه ترکی و اسلامی استانبول

مجموعه اصلی موزه شامل آثار هنری اسلامی است که از سراسر امپراتوری عثمانی در آغاز قرن بیستم جمع آوری شده است. این آثار شامل قالی، نسخ خطی، فلزکاری، ظروف شیشه ای، سرامیک، صنایع چوبی و مواد قوم نگاری است.
گردشگران زیادی هرساله با تهیه تور ترکیه به استانبول سفر می کنند. و  از آثار نمونه‌ های کمیاب موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول از دوره‌ های امیوی، عباسی، آرتوکلو، ایوبی، ایلحانلی، تیموری، صفوی، کاچار، مملوک، سلجوقی و عثمانی از مناطق مختلف جهان اسلام دیدن می کنند.
این مجموعه دوره وسیعی را از ظهور اسلام تا قرن بیستم و منطقه جغرافیایی وسیع تحت حاکمیت امپراتوری عثمانی را نشان می دهد.
این موزه به دلیل داشتن ساده ترین مجموعه فرش در جهان افسانه ای است. شاهکارهای موجود در میان قالی ‌ها، فرش ‌های کمیاب قرن سیزدهم سلجوقی هستند که در جای دیگری یافت نمی ‌شوند. 
فرش های این موزه که به 1700 عدد می ‌رسند، در کیفیت و تنوع یکی از خاص ترین مجموعه‌ های فرش جهان را تشکیل می ‌دهند.
آثار دیگر موزه هنرهای ترکی اسلامی استانبول شامل نسخه ‌های خطی نشان ‌دهنده ی حاکمیت اسلام از قرن اول هجری قمری و قرن هفتم پس از میلاد تا قرن بیستم در یک منطقه جغرافیایی گسترده است. 
مجموعه فلزکاری به بازدیدکنندگان اجازه می دهد تا پیشرفت فلزکاری ترکی در آناتولی را دنبال کنند و مجموعه غنی از کارهای چوبی از قرن سوم هجری قمری و نهم پس از میلاد تا دوره عثمانی را شامل می شود. 
همچنین مجموعه‌ های ظروف شیشه ‌ای و سفالی شامل آثار باستانی به دست آمده در حفاری ‌ها در مکان های سامرا و کشان (ایران) و رقه (سوریه) و همچنین آثار باستانی دوره ترک آناتولی است. 
سنگ ‌کاری ‌ها که بیشتر کتیبه‌ ها را دارند، شامل نمونه ‌هایی از دوره‌ های اموی، عباسی، ممالیک، سلجوقی و عثمانی است. بخش قوم نگاری جدیدترین بخش است.
برای اطلاع از قیمت تور دبی و تور ارمنستان می توانید به سایت معتبر تریپ مراجعه کنید و ارزان ترین تورهای مسافرتی را بدون واسطه و به صورت آنلاین تهیه کنید.

سوالات متداول درباره ی موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول

موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول کجاست ؟

این موزه در نزدیکی مسجد آبی، ایاصوفیه، بازار آراستا و آب انبار باسیلیکا قرار دارد و نزدیکترین ایستگاه تراموا به این موزه سلطان احمد است.

هزینه ورودی موزه هنرهای ترکی و اسلامی چقدر است ؟

هزینه ورودی هنرهای ترکی و اسلامی برای هر نفر 60 لیر ترکیه می باشد و موزه هر روز باز است.

بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc