https://gateway.trip.ir/api/

کلیسای نوتردام پاریس

به روز رسانی: 03 دی ، 1402 جاذبه های گردشگری

کلیسای نوتردام پاریس

کلیسای نوتردام به انگلیسی Cathédrale Notre-Dame de Parisُ یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری و شگفت انگیز ترین کلیسا در پاریس است. سالانه حدود 14 میلیون نفر از این کلیسا بازدید می کنند. این یکی از مشهورترین بناهای معماری قرون وسطی در اروپا است.

کلیسای نوتردام پاریس که کلیسای جامع  نیز نامیده می شود، جزو کلیسای معروف پاریس در قرون وسطی است و به دلیل اندازه، قدمت و معماری آن مشهور است.
نام نوتردام در زبان فرانسوی به معنای "بانوی ما" است و اغلب در نام ساختمان های کلیساهای کاتولیک در کشورهای فرانسه زبان استفاده می شود.
ساخت کلیسای جامع نوتردام توسط موریس اسقف پاریس آغاز شد، سنگ بنای آن توسط پاپ الکساندر سوم در سال 1163 گذاشته شد نمای غربی و شبستان آن تا سال 1250 تکمیل شد و ایوان‌ ها، نمازخانه ‌ها و سایر تزیینات آن بعد ها اضافه شد. 
کلیسای نوتردام متشکل از یک گروه کر و اپسید، یک شبستان است که توسط راهروهای دوتایی و مکان هایی مربع شکل احاطه شده است. 
گلدسته مرکزی آن در طول بازسازی در قرن 19 اضافه شد و جایگزین اصلی شد که در قرن 18 به دلیل ناپایداری به طور کامل حذف شده بود. 
بلندترین قسمت کلیسای جامع، برج آن است و ارتفاع آن 96 متر می باشد. ارتفاع برج های ناقوس 69 متر است. طول کلیسای جامع 130 متر و عرض آن 48 متر است. کلیسای جامع قرن ها به عنوان مکانی برای عروسی های سلطنتی، تاج گذاری و سایر رویدادهای مهم خدمت می کرد.
در کلیسای جامع نوتردام که از پرطرفدارترین کلیساهای پاریس، نمایش‌های وسیعی از آثار هنری، مبلمان و بسیاری از اقلام ارزشمند وجود دارد که منعکس ‌کننده طراحی نیوگوتیک هستند. 

مروری بر گذشته ی کلیسای نوتردام

مروری بر گذشته ی کلیسای نوتردام

مروری بر گذشته ی کلیسای نوتردام

کار ساخت کلیسای نوتردام در پاریس در قرن دوازدهم آغاز شد، تا اینکه حدود 300 سال بعد سرانجام ساخت و ساز به پایان رسید. این کلیسا در حال حاضر یکی از برجسته ترین کلیساهای فرانسه و یکی از قدیمی ترین کلیساها نیز می باشد.
مدت زمانی که برای ساخت آن صرف شده است از طریق سبک های مختلف معماری که در داخل ساختمان اجرا می شود مشهود است. 
اگرچه عمدتاً گوتیک فرانسوی است، اما مناطقی وجود دارد که دوره ساخت و ساز رنسانس و ناتورالیسم را نشان می دهد. این سبک های متفاوت به زیبایی برجسته و در عین حال عجیب و غریب ساختمان می افزایند.
کلیسای نوتردام در طول قرن ها آسیب دید و خراب شد. پس از انقلاب فرانسه، ناپلئون که خود را در سال 1804 به عنوان امپراتور فرانسوی ها در کلیسای جامع تاج گذاری کرد، از نابودی احتمالی کلیسا جلوگیری کرد.
کلیسای نوتردام در اواسط قرن نوزدهم توسط معمار فرانسوی یوژن امانوئل ویوله لو دوک مورد بازسازی قرار گرفت. گفته می ‌شود که محبوبیت رمان تاریخی نوتردام پاریس اثر ویکتور هوگو، که در آن کلیسای جامع مکان است، الهام‌ بخش بازسازی‌ های آن بوده است. 
در طی یک کارزار مرمت در سال 2019، آتش سوزی عظیمی در اتاق زیر شیروانی کلیسای جامع رخ داد، قسمت اعظم سقف گلدسته قرن نوزدهمی و برخی از طاق های کلیسا را از بین برد.
کلیسای نوتردام پاریس یک کلیسای جامع گوتیک است که در منطقه چهارم فرانسه قرار دارد و ورودی اصلی آن به سمت غرب است.
در سال 1909 دختر جوان شجاعی که همه چیزهایی را که از خدا تجربه کرده بود گفت، به فرانسوی ها در درگیری با سربازان انگلیسی کمک کرد. 
فرانسوی ها به حرف او اعتماد کردند و در نهایت در بسیاری از نبردها علیه انگلیس پیروز شدند. به عنوان یکی از طرفداران بزرگ خانواده سلطنتی منتخب شد.
وی همچنین در تاج گذاری چارلز ویل نقش داشت، با این حال همه با دیدگاه‌ ها و اعتقادات مذهبی او قانع نشدند و بعداً توسط بوروندی‌ ها که او را به بدعت متهم کردند کشته شد و او را در آتش سوزاندند. تا اینکه در سال 1456 به عنوان شهید بی گناه شناخته شد.

داخل کلیسای نوتردام

ابعاد داخلی پلان کلیسای نوتردام پاریس 130 در 48 متر است و سقف آن 35 متر ارتفاع دارد. دو برج عظیم به سبک گوتیک و  نمای غربی به سه طبقه تقسیم می ‌شود.
درهای آن با کنده ‌کاری ‌های زیبای گوتیک اولیه مزین شده است و ردیفی از پیکره‌ های پادشاهان عهد عتیق بر روی آن قرار گرفته ‌اند.
این دو برج 68 متر ارتفاع دارند، گلدسته هایی که قرار بود با آنها تاج گذاری کنند هرگز اضافه نشدند. در انتهای شرقی کلیسای نوتردام، دارای پنجره ‌های بزرگی است.سه پنجره بزرگ رز کلیسای جامع شیشه های قرن سیزدهمی خود را حفظ کرده اند. 

کلیسای نوتردام پاریس تنها یکی از جاذبه‌های گردشگری در این شهر است. اگر می‌خواهید با همه جاهای دیدنی پاریس آشنا شوید، مقاله‌ای با همین عنوان را در سایت ما بخوانید.

بازسازی کلیسای نوتردام پاریس

بازسازی کلیسای نوتردام پاریس

بازسازی کلیسای نوتردام پاریس

در سال های متعددی کلیسای نوتردام بازسازی شد، در اوایل قرن سیزدهم دو برج آن در نمای غربی اضافه شد و برج جنوبی آن ده ناقوس را در خود جای داد، که مشهورترین آن ها، برج آمانوئل است.
ناقوس این کلیسا در بیش تر رویداد های مهم تاریخ فرانسه ازجمله مراسم تاج ‌گذاری پادشاهان، دیدار پاپ و پایان هر دو جنگ‌ جهانی به صدا در آمده است. 
یکی از جالب ترین این رویدادها زمان فرو ریختن برج های دو قلوی نیویورک بود که در یازدهم سپتامبر اتفاق افتاد و ناقوس این کلیسا به صدا در آمد. برای اطلاع از قیمت تور دور اروپا به سامانه تریپ مراجعه کنید.
در اوایل قرن هجدهم، برج های اولیه کلیسا تخریب و مجددا بازسازی شد. در جریان های انقلاب فرانسه تا اویل قرن نوزدهم، آسیب های جدی به این کلیسا وارد شد، اما، پس از تاج گذاری ناپلئون  در پی آن موفقیت رمان ویکتور هوگو به نام نوتردام پاریس یا گوژپشت نوتردام در سال ۱۸۳۱، توجه عموم به این بنا جلب شد، و باعث شد در نیمه‌ی قرن نوزدهم توسط دو معمار به نام های  ژان بابتیسته آنتونیه لاسوس  و یوجین امانوئل ویولت لدوک بازسازی‌های اساسی‌ در آن انجام گیرد. 

معماری کلیسای نوتردام

کلیسای نوتردام پاریس در ابتدا دارای تکیه گاه در طراحی آن نبود. اما پس از شروع ساخت کلیسای جامع، دیوارها به سبک گوتیک رایج شدند و هر روز بالاتر رفتند.
معماران کلیسای جامع در تلاش برای رفع مشکل، تکیه ‌گاه‌ های اطراف دیوارهای بیرونی شدند و الحاقات بعدی این الگو را ادامه دادند. این یکی از اولین ساختمان هایی در جهان بود که از تکیه گاه بیرونی قوسی استفاده کرد.
این بنا به طور گسترده به عنوان یکی از بهترین بناهای معماری گوتیک فرانسوی در نظر گرفته می شود. مجسمه ها و شیشه های رنگی آن با سبک رمانسک تضاد دارند. نمای غربی با دو پنجره گل رز بزرگ به قطر 13 متر بر میدان مربع ژان پل دوم مسلط است.
به گفته مورخان، مکان فعلی نوتردام توسط یک معبد رومی اختصاص داده شده ، سپس توسط یک کلیسای اولیه مسیحی و کلیسای جامع رومی اشغال شده بود. 
کلیسای نوتردام دارای  40 هزار قطعه داربست است، که در ابتدا برای بازسازی گلدسته کلیسای جامع نصب شده بود، تکه تکه برچیده شده و طی سه ماه توسط یک جرثقیل 80 متری برداشته شد. 

رویداد های مهم کلیسا

رویداد های مهم کلیسا

رویداد های مهم کلیسا

کلیسای نوتردام دارای رویدادهای تاریخی مهمی است که در زیر به چند مورد آن اشاره می کنیم:

رویداد سال 1163 :
اولین سنگ در حضور پادشاه لوئیس هفتم Le Jeune و پاپ الکساندر سوم گذاشته شد.
رویداد سال 1200:
کار بر روی نمای غربی آغاز می شود.
رویداد سال 1225 : 
نمای غربی کامل شده است.
رویداد سال 1239 : 
تاج خارها که متعلق به عیسی مسیح است در حین ساخت در کلیسای جامع قرار داده شد.
رویداد سال  1250 :
پنجره رز تکمیل شد.
رویداد سال 1345 :
کلیسای نوتردام پاریس کامل شده است. که نزدیک به 200 سال طول کشید تا کلیسای جامع آنطور که امروزه می بینیم به پایان برسد.
رویداد سال 1431 :
پادشاه هنری ششم انگلستان پس از جنگ 100 ساله به عنوان پادشاه فرانسه تاج گذاری کرد.
رویداد سال 1456:
ژان آرک توسط کلیسای کاتولیک شهید اعلام شد.
رویداد سال  1558:
مری ملکه اسکاتلند با فرانسیس دوم ازدواج کرد.
رویداد سال 1600:
پادشاه لوئی سیزدهم یک پروژه بازسازی عظیم را برای بازسازی کلیسای جامع سفارش داد.
رویداد سال 1790  :
انقلاب فرانسه به هتک حرمت کلیسای جامع و تخریب صدها اثر مذهبی باستانی منجر شد. تا پس از سال 1821 بازسازی نشد.
رویداد سال  1804:
ناپلئون بناپارت و همسرش ژوزفین تاجگذاری کردند.
رویداد سال 1831 :
ویکتور هوگو کتاب گوژپشت نوتردام را منتشر می کند که علاقه خود را به کلیسای جامع تجدید می کند. ناپلئون دستور می دهد که کلیسای جامع به شکوه سابق خود بازیابی شود.
رویداد سال 1940 :
پنجره گل رز برای جلوگیری از خرابکاری نازی ها با عجله برداشته می شود.
رویداد سال 1944:
پاریسی ها پس از خروج نازی ها از فرانسه، آزادی پاریس را جشن می گیرند.
رویداد سال 1970 : 
مراسم تشییع جنازه شارل دوگل در کلیسای جامع برگزار می شود.
رویداد سال 2012 :
نوتردام پاریس هشتصد و پنجاهمین سالگرد تاسیس خود را جشن می گیرد.
رویداد سال 2016 :
افراط گرایان تلاش می کنند با خودروی بمب گذاری شده کلیسای جامع را بمب گذاری کنند و توسط پلیس پاریس متوقف می شوند.
رویداد سال 2017:
بازسازی های گسترده برای بازسازی سقف و گلدسته اصلی کلیسای جامع آغاز می شود. همچنین، یک حمله تروریستی احتمالی دیگر خنثی می شود.
رویداد سال 2019 :
آتش سوزی نوتردام پاریس را می سوزاند و سقف و مناره اصلی را از بین می برد. میزان خسارت هنوز مشخص نیست.

اطلاعات در مورد کلیسای نوتردام پاریس

اطلاعات در مورد کلیسای نوتردام پاریس

اطلاعات در مورد کلیسای نوتردام پاریس

کلیسای نوتردام پاریس همه روزه از ساعت 7:45 صبح  تا 18:45 بعد از ظهر به روی عموم باز است و روزهای  شنبه و یکشنبه نیز تا ساعت 19:15 بعد از ظهر باز است. ورود به کلیسای نوتردام  رایگان است. اما برای ورود به برج ناقوس باید مبلغی پرداخت شود. برای اطلاع بیش تر از قیمت تور فرانسه به سامانه رزرواسیون تریپ مراجعه کنید.

مسیر های نزدیک به کلیسا

نزدیکترین ایستگاه های مترو سیته (خط 4)، هتل دو ویل (خط 1، 11)، سن میشل (خط 4)، شاتل (خط 7، 11، 14).
نزدیکترین ایستگاه (خط B، C) در فاصله حدود 300 متری از کلیسای جامع واقع شده است.
مسیرهای اتوبوس در نزدیکی کلیسای نوتردام پاریس  اتوبوس های شماره 21، 38، 47، 58، 70، 72، 74، 81، 82  است.

سخن آخر 

کلیسای نوتردام پاریس یکی از پربازدید ترین بنای تاریخی پاریس است. شما می توانید به دو برج آن دسترسی داشته باشید و به  بالای آن بروید، جایی که منظره ای باشکوه از کل پایتخت فرانسه خواهید دید. 
ساخت کلیسای جامع در سال 1163 آغاز شد، زمانی که لویی هفتم پادشاه فرانسه بود. محراب کلیسای جامع در سال 1182 تقدیس شد. ساخت و ساز از سال 1163 تا 1345 به طول انجامید.
کلیسای نوتردام نمونه ای از معماری قرون وسطایی است. قسمت بالای کلیسای جامع با مجسمه های رسولان، واهی و سایر تصاویر تزئین شده است. این کلیسا با مجسمه‌ ها و پنجره‌ های شیشه ‌ای رنگارنگ، تأثیر شدید طبیعت ‌گرایی را نشان می‌ دهد.
کلیسای نوتردام پاریس یکی از اولین کلیساهای گوتیک بود و ساخت آن در طول دوره گوتیک انجام شد. کلیسای نوتردام به طور گسترده به عنوان یکی از بهترین نمونه های معماری فرانسوی در جهان در نظر گرفته می شود. در 15 آوریل 2019، کلیسای نوتردام در آتش سوزی ویرانگر تقریباً نابود شد.

سوالات متداول در باره ی کلیسای نوتردام پاریس

چرا کلیسای نوتردام اینقدر معروف است ؟

این کلیسا به دلیل اندازه و سبک معماری آن بسیار قابل توجه است.

کلیسای نوتردام چه زمانی ساخته شد ؟

ساخت و ساز کلیسای نوتردام در سال 1163، در زمان سلطنت شاه لوئیس هفتم آغاز شد و در سال 1345 به پایان رسید. 

بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc