https://gateway.trip.ir/api/

تالاب امیرکلایه شهر لاهیجان گیلان

به روز رسانی: 15 آبان ، 1402 راهنمای سفر

تالاب امیرکلایه شهر لاهیجان گیلان

امیرکلایه یک تالاب بین المللی بوده که در استان گیلان واقع شده است. امیر کلایه ۱۲۳۰ هکتار وسعت و حدود 85 متر عمق دارد. این تالاب دارای آب شیرین بوده و به همین دلیل نیز در سطح جهان دارای شهرت و با سایر تالاب های گیلان متفاوت است. تالاب امیر کلایه در یک کیلومتری دریا قرار گرفته است. این تالاب زیستگاه مناسبی برای گونه های مختلف گیاهی و جانوری می باشد.

تالاب امیرکلایه شهر لاهیجان

تالاب امیرکلایه شهر لاهیجان

تالاب امیرکلایه

پسته ی دریایی گونه ای از گیاهانی زیباست که در تالاب امیرکلایه رشد می کند. ثعله به اقلی نام محلی این گیاه می باشد که محصول آن گیاه لاله تالابی است. ثعله به اقلی دارای کلاهک و دانه های کوچک سبز است که خواص دارویی نیز داشته و در طب سنتی از آن استفاده می شود. دیگر گونه گیاهی تالاب امیرکلایه گل های نیلوفر آبی سفیدی می باشند که دارای جذابیت و زیبایی خاصی هستند. تالاب امیرکلایه در فصل زمستان میزبان هزاران پرنده مهاجر و محل زندگی ۱۱ نوع ماهی می باشد.

لاهیجان گیلان

جاهای دیدنی لاهیجان

تاریخچه تالاب امیر کلایه

تالاب بین المللی امیرکلایه به خاطر واقع شدن در روستای امیرکلایه به ایت اسم نامگذاری شده است. فاصله تالاب امیر کلایه تا لاهیجان در ۴۶ کیلومتری شمال شهر لاهیجان و شهرهای لنگرود و بندر کیاشهر واقع در استان گیلان قرار دارد که با بلیط رشت نیز می توانید خود را به این استان برسانید. اکوسیستم امیر کلایه در سال ۱۳۵۴ در کنوانسیون رامسر به دلیل شگفتی ها و ویژگی های خاصی که دارد، با اسم تالاب امیرکلایه در فهرست تالاب های بین‌المللی قرارگرفت. این تالاب یک محیط طبیعی برای زندگی آبزیان و پناهگاهی نیز برای حیات وحش بوده و تحت نظارت سازمان محیط زیست ایران قرار دارد.

بهترین زمان سفر به تالاب امیر کلایه

سفر به گیلان و دیدن جاذبه ها و طبیعت زیبایش در هر فصلی مناسب است. بنابراین بادید از تالاب امیر کلایه نیز در هر زمانی از سال مناسب بوده و در هر فصل شاهد گونه های گوناگونی از گیاهان و پرندگان آن فصل هستید. البته در نظر داشته باشید که برای تفریح و پیک نیک در تالاب امیرکلایه از اوایل اردیبهشت تا اواسط مرداد ماه زمان بسیار خوبی می باشد.

رفتن به تالاب امیرکلایه لاهیجان

رفتن به تالاب امیرکلایه لاهیجان

تفریحات تالاب امیر کلایه

  • قایق ‌سواری
  • ماهیگیری
  • گردش در طبیعت
  • پیک ‌نیک با خانواده

زندگی جانوری منطقه امیر کلایه

خزندگان تالاب امیرکلایه

در تالاب امیر کلایه گونه های مختلفی از خزندگان مانند مارهای آبی و لوس مار زندگی می کنند. علاوه بر آن نیز چند گونه سوسمار هم در اطراف تالاب امیرکلایه زندگی می کنند. که مطالعاتی روی آنها انجام نشده است.

دوزیستان تالاب امیر کلایه

سه نوع مختلف از قورباغه های جهان در تالاب امیر کلایه می زیستند. این نوع قورباغه ها عبارتند از Rana یا قورباغه سبز و Hyla Arborea  یا قورباغه درختی. علاوه بر آن لاکپشت های پشت برکه ای و لاکپشت پشت خزری نیز در این تالاب زندگی می کنند.

پستانداران تالاب امیر کلایه

طبق مشاهداتی که در امیرکلایه انجام شده، گونه هایی از شغال، سمور آبی، گربه جنگلی و تشی نیز مشاهده شده اند.

آبزیان تالاب امیر کلایه

چندین گونه مختلف آبزی در تالاب امیر کلایه زندگی می کنند. سوف حاجی، سیم، کپور، لای ماهی، کلمه انول، ماهی سیم پرک، کاهی کپور، ماهی حوض وحشی، ماهی سرخ باله، ماهی ریز نقره‌ای، اسبله، گامبوزیا، رفتگر ماهی خاردار، سوزن ماهی، اردک ماهی و گاو ماهی مرمری از انواع آن ها هستند که مهم ترین این آبزیان اردک ماهی می باشد.

پرندگان تالاب امیرکلایه

بیش از صد گونه پرنده در منطقه امیرکلایه مشاهده شده و زیباترین آن ها کشیم کوچک، کشیم گردن سیاه، باکلان بزرگ، باکلان کوچک، حواصیل خاکستری، اگرت بزرگ، غاز خاکستری،اردک گیلار، اردک ارده ‌ای، اردک خوتکا، اردک سرسبز می باشند.

چگونه به تالاب امیر کلایه گیلان برویم

برای رسیدن به تالاب امیرکلایه گیلان با اتومبیل شخصی، باید حدودا ۳۳۰ کیلومتر از تهران به سمت گلان بروید و سپس در حد فاصل ۴۲ کیلومتری شرقی لاهیجان به تالاب امیرکلایه بروید. برای رفتن به تالاب امیرکلایه با وسایل حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس، با اتوبوس های تهران به لاهیجان و همچنین با بلیط هواپیما تهران به رشت به شهر رشت و سپس به شهر زیبای لاهیجان رفته و از لاهیجان نیز به راحتی با یک ماشین کرایه ای به تالاب امیر کلایه بروید.

آدرس تالاب امیرکلایه

گیلان: گیلان، 36 کیلومتری شمال شرق لاهیجان، تالاب امیر کلایه

نقشه تالاب امیرکلایه گیلان

نقشه تالاب امیر کلایه لاهیجان

سوالات متداول تالاب امیر کلایه گیلان

  • چرا تالاب امیر کلایه، یک تالاب بین المللی است؟

این تالاب با اینکه در یک کیلومتری دریا قرار گرفته است، دارای آب شیرین بوده و به همین دلیل نیز در سطح جهان دارای شهرت و با سایر تالاب های گیلان متفاوت است.

  • پسته دریایی چیست و در کجا رشد میکند؟ نام محلی آن چیست؟

پسته ی دریایی گونه ای از گیاهانی زیباست که در تالاب امیرکلایه رشد می کند. ثعله به اقلی نام محلی این گیاه می باشد.

  • آیا تالاب امیر کلایه به ثبت رسیده است؟

اکوسیستم امیر کلایه در سال ۱۳۵۴ در کنوانسیون رامسر به دلیل شگفتی ها و ویژگی های خاصی که دارد، با اسم تالاب امیرکلایه در فهرست تالاب های بین المللی قرارگرفت.

  • بهترین زمان رفتن به تالاب امیر کلایه چه موقع است؟

برای تفریح و پیک نیک در تالاب امیرکلایه از اوایل اردیبهشت تا اواسط مرداد ماه زمان بسیار خوبی می باشد.

  • نحوه رفتن به تالاب امیرکلایه چگونه است؟

برای رسیدن به تالاب امیرکلایه گیلان با اتومبیل شخصی، باید حدودا ۳۳۰ کیلومتر از تهران به سمت گلان بروید و سپس در حد فاصل ۴۲ کیلومتری شرقی لاهیجان به تالاب امیرکلایه بروید. برای رفتن به تالاب امیرکلایه با وسایل حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس، با اتوبوس های تهران به لاهیجان به این شهر زیبا رفته و از لاهیجان نیز به راحتی با یک ماشین کرایه ای به تالاب امیر کلایه بروید.

بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc