https://gateway.trip.ir/api/

دره ستارگان عجیب ترین جاذبه ایران

به روز رسانی: 17 آبان ، 1399 مقاصد پر طرفدار

دره ستارگان عجیب ترین جاذبه ایران

ایران با جغرافیای متنوع و وسیعش، شگفتیهای طبیعی عجیب کم ندارد. از آتشکوه بوشهر تا جزیره رنگین هرمز پدیده های هستند که در دنیا کم نظیرند. یکی دیگر از این پدیده های طبیعی دره ستارگان عجیب ترین جاذبه ایران است. 

دره ستارگان عجایب هفتگانه

اگر بخواهید سفری پر رمز و راز داشته باشید به قشم سفر کنید و سراغ دره ستارگان را بگیرید. قبل از آنکه دلیل پیدایش دره را بدانید، در پیچ و خم های شگفت این دره راه بروید. کم کم متوجه نامتعارف بودن زیبایی و عجیب بودن آن خواهید شد. شما در بین مجسمه های خاکی بلندی قرار گرفته اید که در دستان باد و آب  تراش خورده اند. جاهایی دره تنگ و باریک می شود و فقط آسمان را بالای سرتان می بینید. اگر بلیط هواپیما دارید و با سفر هوایی به قشم وارد می شوید لحظاتی کوتاه می توانید نمای بالا از دره ستارگان را ببینید. شما در دره ستارگان یکی از عجایب هفتگانه قشم قرار دارید.

دره ستارگان قشمدره ستارگان از عجایب هفتگانه قشم است.

دره ستارگان در شب

اگر شب در این محل باشید، خواهید دید نام دره ستارگان از کجا آمده است. جز آسمان پر ستاره چیزی دیگر نخواهید یافت.هوای پاک و دور از نورهای شهر به شما اجازه می دهد زیباترین آسمان را مقابلتان ببینید. هر چه بیشتر بمانید و در تنگه ها و گدارهایش سرک بکشید، جذبه دره ستارگان بیشتر شما را فرا می گیرد. تازه می توانید به بالای دره بروید. فرم های پیچ و تاب خورده کوه که به آنها دودکش جن می گویند زیاد به چشم می خورد. آسمان و ستارگان از همیشه به شما نزدیکترند. لذت عکاسی و سلفی در این دره برای هر گردشگری فراموش نشدنی است.

دره ستارگان شبدره ستارگان در شب

جن در دره ستارگان

یکی از لذت های سفر همراه شدن با فرهنگ عامیانه برای چشیدن طعم زیبایی های بکر و خالص است. فرهنگ مردم جنوب ایران پر از قصه ها و روایت های ماورایی است. قصه هایی ساده اما فراواقعیت که عجیب اما شنیدنی هستند. از دید عامیانه طبیعت لانه و محل زندگی این موجودات فرا طبیعی است. دره ستارگان یکی از این مکانهای داستان و تخیل بومی است. باد وقتی در دالانهای دره می افتد، صدای غریبی دارد. بومیان می گویند این صدای ارواح و اجنه است. آنها در دره رفت و آمد می کنند و از بودن آدمها در دره سکونتشان شاکی می شوند. انگار می خواهند مردم را از دره بیرون کنند. به همین خاطر بومیان می گویند بعد از تاریک شدن هوا نباید وارد دره شد. عده ای دره ستارگان را از مکانهای ترسناک ایران می دانند.

دلیل نامگذاری دره ستارگان

بومیان قشم حتی برای ایجاد و نام گذاری دره ستارگان دلیل های قشنگتری از علم دارند. آنها پیدایش این محل را در اثر برخورد ستاره ای به زمین می دانند. به همین خاطر در گویش قشمی به این محل استاله کفته یا استاره می گویند یعنی جایی که ستاره افتاده است. شاید این نامگذاری بومی بهتر از هر چیزی اتمسفر و روح این دره را نشان می دهد.

در مورد جاذبه های عجیب بیشتر بخوانید:

عجایب ترسناک در ایران که نمی شناسید

کشف دوباره هشتمین عضو از عجایب دنیا

دره ستارگان کجاست؟

قشم جزیره محبوب گردشگران در جنوب ایران است. در بیشتر مواقع سال می توانید با بلیط هواپیما ارزان به این محل سفر کنید. پیدا کردن دره ستارگان راحت است. کافیست از قشم به سمت سوزا به راه افتید، بین راه به طرف روستای برکه خلف بپیچید. دره ستارگان در شمال غربی روستا قرار گرفته است. در نیمه اول سال از ساعت 8 تا 19 و در نیمه دوم سال از ساعت 8 تا 20 است. دیدن روستای برکه خلف به عناون تمیزترین روستای قشم را هم فراموش نکنید. 

آدرس دره ستارگاندره ستارگان روستای برکه خلف

بهترین زمان سفر به دره ستارگان

قشم آب و هوای گرم و مرطوبی دارد. تابستانها به شدت گرم و شرجی است. بهتر است در فصل زمستان یا اوایل بهار که هوا خنکتر و مطبوع است به دره ستارگان سفر کنید. قیمت بلیط هواپیما قشم در این زمان چندان بالا نیست.  

دره ستارگان ژئو پارک قشم

قشم از سال 86 در لیست ژئوپارک های یونسکو قرار گرفت. ویژگی منحصربفرد زمین شناسی و تنوع آن، دلیل انتخاب قشم بوده است.  ژئوپارک قشم اولین ژئو پارک خاورمیانه محسوب می شود. قشم نزدیک 25 ژئو سایت دارد که یکی از آنها دره ستارگان است. عمر دره ستارگان به چند میلیون سال می رسد. این دره از نظر زمین شناسی مربوط به دوران سنوزوئیک است که در اثر فرسایش زمین به صورت کنونی در آمده است. فرم دره به خاطر بارندگی و باد همیشه در حال تغییر است.

دره ستارگان و سینما

دره ستارگان به خاطر موقعیت طبیعی استثنایی و عجیبش از بهترین لوکیشن های سینمایی ایران است. این دره چند سال پیش لوکیشن فیلم مانی حقیقی به نام «اژدها وارد می شود» بود. همچنین فیلم دیگری هم به نام «نیلگون» به کارگردانی سهیلی زاده در همین دره در حال ساخت است.

دره ستارگان اولین پارک فضایی کشور

موقعیت و ویژگی طبیعی دره ستارگان باعث شده تا اولین پارک فضایی کشور در این محل ایجاد شود. با همکاری سازمان منطقه آزاد قشم و سازمان فضایی کشور قرار است حوزه گردشگری فضاپایه دره ستارگان فعال شود.

جاذبه های گردشگری دره ستارگان

جزیره قشم تا دلتان بخواهد جاذبه های طبیعی و دیدنی دارد که شما را شیفته می کند. شما می توانید در سفری چند روزه بیشتر جاذبه های گردشگری جزیره را ببینید. آثار دره تپه کولغان ، زیارتگاه بی بی مریم، الواح مقابر اسلامی، قلعه معروف نادری، درختان لور، جنگلهای  حرا، و باغهای  توریان را در کنار تنگه چاهکوه، لافت و غارنمکی  از دست ندهید.

سوالات متداول

فاصله هوایی تهران قشم چقدر است؟

مسافت هوایی تهران قشم 600 کیلومتر است و مدت زمان پرواز بیش از یک ساعت است.

ساعت بازدید از دره ستارگان

در نیمه اول سال از ساعت 8 تا 19 و در نیمه دوم سال از ساعت 8 تا 20 است.

آدرس دره ستارگان چیست؟

دره ستارگان 20 کیلومتر با قشم فاصله دارد و نزدیک روستای برکه خلف است

بهترین فصل سفر به دره ستارگان

فصل زمستان و اوایل بهار به خاطر خنکی هوا بهترین زمان سفر به قشم است.

آیا شب می توان در دره ستارگان ماند؟

به صورت معمول امکانپذیر نیست. شما فقط با داشتن مجوز می توانید در دره ستارگان اقامت کنید.

بخش نظرات
اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ