https://gateway.trip.ir/api/

کدام دانشگاه ترکیه برای تحصیل بهتر است؟

به روز رسانی: 19 دی ، 1401 جاذبه های گردشگری

کدام دانشگاه ترکیه برای تحصیل بهتر است؟

بهترین دانشگاه ترکیه کدام است؟ شاید این پرسش شما هم باشد! ترکیه از جمله کشورهایی است که پذیرای جمع زیادی از دانشجویان ایرانی است. دانشگاه‌های معتبر زیادی در این کشور وجود دارد که می‌توانید در یکی از آن‌ها در رشته مورد نظر خود تحصیل کنید. یادگیری دانشجویان، سنجش عملکرد و کیفیت آموزشی از جمله معیارهای مهم برای تصمیم‌گیری در مورد تحصیل در ترکیه است. طبق نظرسنجی‌هایی که در این زمینه صورت گرفته است، اغلب دانشجویان سطح رضایت متوسط تا بالا را از تحصیل در دانشگاه‌های این کشور داشته‌اند.

اگر با تور استانبول به ترکیه بروید می‌توانید از نزدیک هر یک از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی این کشور را بررسی کنید. این مراکز در رشته‌هایی مثل علوم رایانه‌ای، مدیریت بازرگانی و رشته‌های پزشکی پیشرفت چشمگیری داشته است. به همین دلیل داوطلبان ایرانی زیادی ترجیح می‌دهند برای تحصیل به این کشور بروند. جالب است بدانید در حال حاضر 650 هزار دانشجوی خارجی در ترکیه تحصیل می‌کند و هر سال نیز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. تعداد زیادی از این دانشجویان نیز ایرانی هستند که در دانشگاه‌های بین‌المللی این کشور تحصیل می‌کنند.

اما معتبرترین دانشگاه ترکیه کدام است؟ خوب است قبل از اینکه بخواهید از نزدیک دانشگاه ها را بررسی کنید، مطلب زیر را بخوانید تا با بهترین دانشگاه ترکیه برای تحصیل آشنا شوید. برخی از بهترین دانشگاه‌ها در ترکیه عبارتند از:

دانشگاه بغازیچی

تصویری از محوطه و نمای ساختمان دانشگاه بغازیچی استانبول در ترکیه

1. دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi) استانبول

دانشگاه بغازیچی یا بوغازیچی در استانبول قرار دارد و یکی از بزرگترین مراکز تحصیلی ترکیه به شمار می‌رود که امکانات تحقیقاتی زیادی را برای دانشجویان ارائه می‌دهد. در این دانشگاه تمامی امکانات و شرایط تحصیلی برای دانشجویان داخلی و خارجی به طور یکسان فراهم شده است. همچنین دانشگاه بغازیچی رشته‌های متنوعی دارد و برخی از رشته‌ها را به زبان انگلیسی تدریس می‌کند. از دید بسیاری از دانشجویان خارجی که در ترکیه تحصیل می‌کنند، بغازیچی بهترین دانشگاه بین‌المللی در این کشور محسوب می‌شود.

دانشگاه بغازیچی هفت خوابگاه دانشجویی دارد که در مجموع ظرفیت آنها ۲۵۰۰ نفر است؛ همچنین آپارتمان‌های لوکسی را نیز برای اقامت دانشجویان با ظرفیت ۴۸۶ نفر فراهم کرده است. 

طبق آخرین رده بندی موسسه تایمز و یو اس نیوز در سال 2018، دانشگاه بغازیچی در بین 300 دانشگاه برتر در دنیا قرار گرفته است. همچنین در رتبه بندی بهترین دانشگاه‌های ترکیه، دانشگاه بغازیچی رتبه اول را از آن خود کرده است. در این دانشگاه 452 دانشجوی بین‌المللی تحصیل می‌کنند که 3.4 درصد از کل دانشجویان را تشکیل می‌دهند. فراهم کردن امکانات مدرن تحصیلی در رشته‌های مختلف مهندسی و فیزیک از جمله مزیت‌های دانشگاه بغازیچی است.

2. دانشگاه فنی خاورمیانه (Middle East Technical University)

حتما هنگام جستجو راجع به بهترین دانشگاه های ترکیه، نام «دانشگاه فنی خاورمیانه» هم به گوشتان خواهد خورد. این دانشگاه که به ترکی Orta Doğu Teknik Üniversitesi خوانده می‌شود در شهر آنکارا قرار دارد و به دلیل کیفیت بالای آموزشی در رشته‌های مهندسی و تجربی در بین دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه شناخته شده است. رشته‌های آموزشی این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و اگر دغدغه تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی را دارید می‌توانید روی این دانشگاه حساب کنید؛ البته دانشگاه فنی خاورمیانه برای دانشجویان دوره‌های زبان ترکی و انگلیسی نیز برگزار می‌کند.

در دانشگاه فنی خاورمیانه 1547 دانشجوی خارجی تحصیل می‌کند که تقریبا برابر با 5.6 درصد از کل جمعیت دانشجویان را تشکیل می دهد. تقاضای تحصیل در این دانشگاه بسیار بالاست و به همین دلیل قبل از ورود باید آزمون ورودی آن را با موفقیت پشت سر بگذارید. شاید تعجب کنید که در هر سال نزدیک به 1.5 میلیون داوطلب متقاضی ورود به دانشگاه فنی خاورمیانه در ترکیه هستند که از این تعداد فقط 150 نفر پذیرفته می‌شود. برای ایرانی‌هایی که می‌خواهند در ترکیه تحصیل کنند، این دانشگاه محبوبیت زیادی دارد. همچنین جالب است بدانید این دانشگاه از معدود دانشگاه‌های خاورمیانه است که مدرک آن مورد تایید آموزش و پرورش آمریکا است. 

3. دانشگاه بیلکنت (Bilkent Üniversitesi) در آنکارا

دانشگاه بیلکنت یا بیل‌کند یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌های غیرانتفاعی ترکیه است که در آنکارا قرار دارد. این دانشگاه خصوصی نیز در بین دانشجویان خارجی مقیم ترکیه کاملا شناخته شده است و محبوبیت زیادی دارد. دانشگاه بیلکنت در سال 1984 تاسیس شده است و در زمینه رشته‌های مختلف دانشجوی خارجی می‌پذیرد. در آخرین رده بندی موسسه تایمز در سال 2019 از بهترین دانشگاه‌های جهان این دانشگاه در رتبه 600 قرار گرفته است. شما در این دانشگاه می‌توانید با دانشجویانی از کشورهایی مثل آلمان، یونان، ژاپن، اردن، انگلستان، فرانسه، روسیه، آمریکا، اکراین، استرالیا، بلغارستان، چین و .... ارتباط برقرار کنید. لازم به ذکر است زبان آموزشی دانشگاه انگلیسی است.

در واقع دانشگاه بیلکنت در آنکارا دانشجویانی از 40 کشور دنیا دارد که همین امر زمینه رشد تحصیلی و فرهنگی را برای دانشجویان ایرانی نیز فراهم می‌کند. در حال حاضر 908 دانشجوی خارجی در 58 رشته مختلف در این دانشگاه تحصیل می‌کنند که 8 درصد از کل جمعیت دانشجویان را تشکیل می‌دهد. دانشگاه بیلکنت برای پذیرش دانشجویان بورسیه تحصیلی هم ارائه می‌دهد و متقاضیان می‌توانند از طریق آزمون SAT وارد این دانشگاه شوند.

فراهم آوردن امکانات آموزشی و تحقیقاتی، کتابخانه بزرگ که جز بهترین و کامل‌ترین کتابخانه‌های دانشگاهی در جهان است و سایر امکانات رفاهی برای دانشجویان مهم‌ترین دلایل بالا بودن تقاضا برای تحصیل در دانشگاه بیلکنت است.

دانشگاه آنکارا

نمایی از سردر دانشگاه آنکارا

4. دانشگاه آنکارا (Ankara Üniversitesi)

هنگام بررسی بهترین دانشگاه های ترکیه برای ادامه تحصیل حتما در خصوص کیفیت آموزشی و رتبه جهانی دانشگاه آنکارا نیز تحقیق کنید. این دانشگاه درست در مرکز شهر آنکارا قرار دارد و یکی از بهترین دانشگاه‌های بین‌المللی ترکیه محسوب می‌شود. حدود 3058 دانشجو در دانشگاه آنکارا تحصیل می‌کنند که 4.4 درصد از کل جمعیت دانشگاه را تشکیل می‌دهد. این دانشگاه تمامی امکانات و شرایط تحصیلی و تحقیقاتی را نه تنها برای دانشجویان داخلی، بلکه به همان میزان برای دانشجویان خارجی نیز فراهم می‌کند.

هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی متقاضی ورود به دانشگاه آنکارا هستند. طبق برآورد وزارت بهداشت ترکیه، دانشگاه آنکارا رتبه سوم کشور را در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی به خود اختصاص داده است. همچنین در سیستم رتبه‌دهی جهانی (QS) این دانشگاه در بین 450 دانشگاه، در رتبه 70 قرار گرفته است.

این دانشگاه برای پذیرش دانشجویان خارجی، آزمون SAT برگزار می‌کند و شما بدون کنکور و بورسیه تحصیلی می‌توانید در یکی از رشته‌های مورد علاقه خود تحصیل کنید. این دانشگاه 17 دانشکده دارد و هفتمین دانشگاه برتر ترکیه به حساب می‌آید. همچنین در رده بندی جهانی موسسه QS از بهترین دانشگاه‌های جهان در سال 2019 دانشگاه آنکارا در رتبه 1000 قرار گرفت.

5. دانشگاه استانبول (İstanbul Üniversitesi)

یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌های ترکیه که حتما باید در مورد تحصیل در آن تحقیق کنید، «دانشگاه استانبول» است. این دانشگاه دولتی در سال 1846 تاسیس شده است و رشته‌های مختلفی نظیر مهندسی، پزشکی، نجوم و... در آن تدریس می‌شود. همچنین در رشته‌های هنر این دانشگاه، متخصصان و افراد برجسته ترکیه درس می‌دهند. کیفیت آموزشی در دانشگاه استانبول مثال‌زدنی است و اغلب دانشجویان بین‌المللی که در اینجا تحصیل می‌کنند، از سطح علمی آن رضایت دارند.

در دانشگاه استانبول حدود 7329 دانشجوی خارجی تحصیل می‌کند که 5.7 درصد از جمعیت کل دانشجویان را به خود اختصاص می‌دهد. این دانشگاه در رتبه‌بندی QS از بهترین دانشگاه‌های جهان رتبه قابل قبولی دارد و دهمین دانشگاه برتر ترکیه به حساب می‌آید. برای پذیرش در دانشگاه استانبول ترکیه باید آزمون SAT را با موفقیت پشت سر بگذارید. همچنین می‌توانید از طریق بورسیه تحصیلی نیز به این دانشگاه راه پیدا کنید.

6. دانشگاه کوچ (Koç Üniversitesi)

دانشگاه کوچ یکی از دانشگاه‌های غیرانتفاعی در شهر استانبول است و به عنوان یک مرکز آموزش عالی خصوصی در رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی موسسه Times Higher Education در سطح بالایی قرار دارد. اگر در مورد دانشگاه کوچ تحقیق کنید، متوجه کیفیت آموزشی، امکانات رفاهی متعدد و سطح علمی بالای این مرکز خواهید شد. در این دانشگاه می‌توانید در یکی از رشته‌های حقوق، علوم پایه، پزشکی و مهندسی تحصیل کنید. 

دانشگاه کوچ در سال 1993 تاسیس شده است و در بین دانشجویان بین‌المللی محبوبیت زیادی دارد. در این مرکز 311 دانشجوی خارجی تحصیل می‌کنند که 5.8 درصد از جمعیت کل دانشجویان را تشکیل می‌دهد. این دانشگاه از سوی دولت ترکیه و اتحادیه اروپا کمک‌های مالی دریافت می‌کند و به همین دلیل شرایط آموزشی، تحقیقاتی و امکانات تحصیلی نسبتا خوبی برای دانشجویان داخلی و خارجی فراهم آورده است.

دانشگاه فنی ییلدیز

تصویری از نمای ساختمان دانشگاه فنی ییلدیز در ترکیه

7. دانشگاه فنی ییلدیز (Yıldız Technical University)

یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌ها در ترکیه دانشگاه فنی ییلدیز یا ییلدیز تکنیک است که به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های این کشور در رشته‌های علوم تجربی، علوم مهندسی و علوم اجتماعی شناخته می‌شود. این مرکز آموزش عالی در سال 1911 تاسیس شده است و بیشتر به خاطر رشته‌های فنی شهرت دارد. 

این دانشگاه در رتبه‌بندی بهترین دانشگاه های جهان در رده 1049 قرار گرفته و در رتبه بندی ملی هم به عنوان دوازدهمین دانشگاه ترکیه شناخته شده است. برای ورود به این دانشگاه باید آزمون SAT را با موفقیت پشت سر بگذارید.

8. انستیتوی فناوری‌های پیشرفته ازمیر (Izmir Yuksek Teknoloji Enstitusu)

در بین بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل جا دارد به موسسه فناوری های پیشرفته ازمیر هم اشاره کنیم. این انستیتو یک دانشگاه دولتی است و هزینه تحصیل در آن نسبت به سایر دانشگاه‌های خصوصی ترکیه کمتر محاسبه می‌شود. وجود تجهیزات، امکانات و شرایط تحقیقات پیشرفته و به روز از جمله مزیت‌های این دانشگاه بین‌المللی است. همچنین این موسسه از استانداردهای بین‌المللی و آموزشی لازم در مقایسه با سایر دانشگاه‌های ترکیه برخوردار است؛ به همین دلیل می‌تواند یکی از گزینه‌های شما برای تحصیل در ترکیه باشد. 

9. دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe Üniversitesi)

دانشگاه حاجت تپه هم یکی دیگر از دانشگاه‌های بین‌المللی ترکیه است که در شهر آنکارا قرار دارد. این دانشگاه در سال 1967 تاسیس شده است و از نظر تحقیقات علمی و مهندسی به عنوان یکی از پیشرو‌ترین موسسات آموزشی عالی در ترکیه محسوب می‌شود. در دانشگاه حاجت تپه 1938 دانشجوی خارجی تحصیل می‌کند که 4.1 درصد از جمعیت کل دانشجویان را تشکیل می‌دهد.

این دانشگاه چندین مرتبه در رتبه‌‌بندی‌های جهانی در رده بالایی قرار گرفته است. همچنین در سال 2019 در بین دانشگاه‌های اروپای شرقی و آسیای مرکزی رتبه 33 را از آن خود کرده است. علاوه بر این،  براساس رتبه‌بندی تایمز از دانشگاه‌های بین‌المللی کل دنیا دانشگاه حاجت‌تپه در رده 501 تا 600 قرار گرفت. این دانشگاه از نظر امکانات تحقیقاتی، پژوهشی، آموزشی و حتی رفاهی در بین دانشجویان خارجی محبوبیت و اعتبار بالایی دارد. مجتمع خوابگاهی مجهز همراه با بانک، رستوران، کافی شاپ و گالری‌های هنری از جمله امکانات این دانشگاه بین‌المللی در ترکیه است.

10. دانشگاه فنی استانبول (İstanbul Teknik Üniversitesi)

آخرین دانشگاهی که در زمره بهترین دانشگاه‌های ترکیه باید به آن اشاره کنیم، دانشگاه فنی استانبول است که در شهر استانبول ترکیه قرار دارد. این دانشگاه برای تحصیل در علوم مهندسی و علوم اجتماعی از نظر علمی، پژوهشی و رفاهی در رده بالایی قرار گرفته است. اغلب دانشجویانی که از دانشگاه فنی استانبول فارغ‌التحصیل می‌شوند، متخصصانی برجسته در سطح جهانی هستند. 

این موسسه آموزش عالی در سال 1773 تاسیس شده است و از نظر قدمت، سومین دانشگاه فنی مهندسی در جهان به حساب می‌آید. در رتبه‌بندی QS این دانشگاه در رتبه 751 تا 800 و در رتبه‌بندی تایمز در رتبه 801 تا 1000 قرار می‌گیرد. برای ورود به این دانشگاه شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه و کسب نمره قابل قبول ضرورت دارد.

کدام دانشگاه ترکیه انتخاب شماست؟

ترکیه تنها یک کشور توریستی و گردشگری نیست و در این سرزمین تعداد زیادی دانشگاه بین‌المللی نیز وجود دارد که در دنیا شناخته شده هستند. حتی در بین دانشجویان خارجی در این دانشگاه‌ها، تعداد زیادی دانشجوی ایرانی نیز مشغول تحصیل هستند. از آنجا که تعداد دانشگاه‌ها در ترکیه افزایش یافته است، پیدا کردن بهترین دانشگاه برای تحصیل در یک رشته خاص کار ساده‌ای نیست. 

در این مقاله از تریپ تلاش کردیم بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل را که در بین دانشجویان بین‌المللی محبوبیت و اعتبار زیادی دارند به شما معرفی کنیم. شما می‌توانید در تور استانبول نوروز همزمان با سیاحت و گردش در ترکیه، برخی از این دانشگاه‌ها را از نظر میزان اعتبار، سطح آموزشی و امکانات رفاهی بررسی کنید. اگر در هر یک از این دانشگاه ها تحصیل کرده اید یا اطلاعات دیگری دارید در قسمت نظرات با ما و خوانندگان تریپ در میان بگذارید.

    
بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc