https://gateway.trip.ir/api/

میدان سرخ مسکو؛ بازدید از معروف ترین مکان دیدنی در سفر به روسیه

به روز رسانی: 04 دی ، 1402 جاذبه های گردشگری

میدان سرخ مسکو روسیه کجاست؟

میدان سرخ مهم‌ترین مکان در مسکو و بزرگترین میدان روسیه است. بسیاری به اشتباه تصور می‌کنند که میدان سرخ در زمان رژیم کمونیستی به شهرت رسید. اما قدمت این مکان تاریخی در مسکو به قرن یازدهم بازمی‌گردد. این منطقه طی تاریخ ۱۰۰۰ ساله خود، مرکز زندگی سیاسی، اجتماعی و مذهبی روسیه بوده است. بسیاری از بناهای آجری قرمز رنگی که در قرون وسطی ساخته شده‌اند، هنوز هم وجود دارند. علاوه بر اینکه معماری این میدان دستحوش تغییرات زیادی نشده، ماهیت آن هم تغییر چندانی نکرده است؛ در واقع هنوز هم میدان سرخ مسکو میزبان مهم‌ترین رویدادهای روسیه نظیر جشن سال نو و رژه در جشن روز پیروزی است.

میدان سرخ مسکو

نمایی از میدان سرخ مسکو و جاذبه های دیدنی آن

اگر بلیط هواپیما مسکو را رزرو کرده‌اید و قصد دارید برای سفر به روسیه بروید، توصیه می‌کنیم حتماً از میدان سرخ مسکو هم بازدید کنید. اما چرا؟

ارزش تاریخی میدان سرخ مسکو: مغول‌ها، تزارها، ناپلئون و کمونیست‌ها همگی میدان سرخ را دیده‌اند. این میدان تاریخ جذابی دارد که اغلب آن‌ها مربوط به قرون وسطی است.
برگزاری جشن‌های بزرگ در میدان سرخ روسیه: شوروی از میدان سرخ به عنوان صحنه‌ای برای خودنمایی به جهان استفاده می‌کرد. در دوران پوتین هم همچنان رژه‌های نظامی بزرگ در این میدان اجرا می‌شود و در جشن‌ها و مناسبت‌ها، صدها هزار نفر دور این میدان کنار هم جمع می‌شوند.
زیبایی میدان سرخ مسکو: دیوارهای صد ساله کرملین، کلیسای جامع سنت باسیل در مرکز آن و چشم‌انداز رودخانه مسکو هنگی باعث شده‌اند تا میدان سرخ مسکو چشم‌نواز و دیدنی باشد.

تاریخچه میدان سرخ مسکو

از زمانی که کرملین در قرن چهاردهم ساخته شد، فضای باز مربعی‌شکلی در ضلع شرقی آن وجود داشت. ایوان کبیر دستور داده بود در این بخش هیچ سازه‌ای بنا نشود تا از آن به عنوان میدان تیر در جنگ استفاده کنند. بعده‌ها پس از فروکش کردن جنگ و پایان تهاجم لهستانی‌ها به مسکو، این میدان با 700 غرفه تجاری به یکی از مراکز تجاری شلوغ برای مردم تبدیل شد. کلیسای جامع سنت باسیل هم در همین میدان بنا شد. بعدتر ساختمان‌ها و کاخ‌های جدیدی در داخل کرملین و همچنین در نزدیکی میدان سرخ احداث گشت.

اما بعد از اینکه پتر کبیر پایتخت امپراتوری خودش را از مسکو به پترزبورگ برد، میدان سرخ محبوبیت خودش را از دست داد. گرچه تزارها همچنان به کاخ کرملین هم سر می‌زدند، اما این میدان دیگر آن جایگاه سابق خودش را نداشت. سرانجام ۳۰۰ سال بعد کمونیست‌ها مجدداً مقر اصلی قدرت خود را به مسکو آوردند تا دوباره میدان سرخ، همان میدان مهمی شود که در گذشته بود.

علت نامگذاری میدان سرخ مسکو

شاید برای شما هم جالب باشد بدانید نام میدان سرخ مسکو ربطی به دولت کمونیستی و پرچم سرخ رنگ آنها ندارد. در واقع روس ها به هر چیزی که زیبا و چشمگیر باشد «سرخ» می‌گویند و واژه «سرخ» در زبان روسی معنای «زیبا و چشم نواز» می دهد؛ بنابراین، میدان سرخ در اصل به معنای «میدان زیبا» است. 

جاذبه‌های گردشگری نزدیک میدان سرخ مسکو

پیش از آنکه بخواهید تور روسیه نوروز 1403 را رزرو کنید، بد نیست بدانید که چه جاذبه‌های تاریخی و شگفت‌انگیزی در میدان سرخ مسکو در انتظار شما است؛ آثاری که تاکنون اتفاقات تاریخی مهمی را به خود دیده و از سر گذرانده‌اند.

کاخ کرملین مسکو

تصویری از کاخ کرملین مسکو محل استقرار ریاست جمهوری روسیه

کاخ کرملین

در میدان سرخ تا چشم کار می‌کند دیوارهای قطور و برج‌های قرون وسطایی فوق‌العاده زیبای کرملین دیده می‌شود. کرملین در این میدان شبیه جواهری درخشان است که اگر هم بخواهید نمی‌توانید از دیدن آن چشم‌پوشی کنید. در پس این دیوارهای بلند و قرمز، اتفاقات تاریخی بزرگی نهفته است. در ضمن ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور فعلی روسیه، نیز در این کاخ اقامت دارد.

مقبره لنین

عکس مقبره لنین در میدان سرخ مسکو

مقبره لنین

یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم در میدان سرخ مسکو که شاید تا حدودی زیر سایه ابهت دیوارهای عظیم‌الجثه کاخ کرملین قرار گرفته باشد، مقبره لنین است. این مقبره به قدری کوچک است که جمعیتی زیادی را نمی‌تواند در خودش جای دهد و به همین خاطر مسافران همیشه در یک صف طولانی انتظار بازدید از آن را می‌کشند. دیدن آرامگاه لنین رایگان است و نیاز به پرداخت هزینه برای ورودی ندارد. با این حال، برای احترام به جنازه مومیایی شده او، هرگونه عکاسی و فیلمبرداری در اینجا ممنوع است. مقبره لنین محیط تاریک و کم نوری دارد  و فقط یک شعاع نوری به شکل یک نقطه روی خود جنازه افتاده است. برای محافظت از جنازه مومیایی شده لنین، آن را در داخل یک محفظه شیشه‌ای قرار داده‌اند. نکته جالب توجه اینجاست که تا دهه ۶۰ میلادی جنازه استالین و بسیاری از یاران برجسته آن مثل یوری گاگارین در کنار لنین قرار داشت؛ اما اکنون به مکان دیگری منتقل شده‌اند.

کلیسای سنت باسیل

نمایی از کلیسای سنت باسیل در میدان سرخ مسکو

کلیسای جامع سنت باسیل

کلیسای جامع سنت باسیل به دستور ایوان چهارم برای جشن‌های آستارخان و کازان در میدان سرخ مسکو ساخته شد. این کلیسای جامع در اصل از چند کلیسای کوچک‌تر تشکیل شده که با گنبدهای رنگارنگ خود چشم‌نوازی می‌کنند و نمای منحصر به فردی را به این منطقه داده‌اند. در داستان‌ها آمده است، این بنا به قدری زیبا بود که ایوان مخوف دستور داد معمار این اثر را کور کنند. البته این فقط در حد یک افسانه است و در طول تاریخ این معمار که پوستنیک یاکولوف نام داشت، چندین بنای دیگر را هم خلق کرد.

کلیسای سنت باسیل بیش از آن که کلیسا باشد، موزه‌ای از آثار شگفت‌انگیز و قدیمی است. در واقع فقط در برخی از روزهای خاص مراسم عبادی و مذهبی در این کلیسا برگزار می‌شود. به خاطر داشته باشید هنگام بازدید از این مکان نباید به هیچ یک از اشیاء داخل آن دست بزنید. همچنین می‌توانید به طور نامحدود در داخل موزه و کلیسا عکاسی کنید، ولی برای عکس گرفتن نباید از فلاش دوربین استفاده کنید.

لوبنوی مستو

تصویری از سکوی موسوم به لوبنوی مستو

لوبنوی مستو

درست روبروی کلیسای جامع سنت باسیل، سکوی سنگی بلندی دیده می‌شود که ساخت آن به سال ۱۵۴۷ میلادی بازمی‌گردد. در زمان‌های گذشته از این سکو برای سخنرانی کردن بین مردمی استفاده می‌شد که در میدان سرخ تجمع می‌کردند. بسیاری از پادشاهان اخبار مهم خود را از طریق این سکو به مردم شهر اعلام می‌کردند. به طور مثال ایوان مخوف، نخستین تزار روسیه، خبر ازدواج‌هایش را از این طریق به مردم اعلام می‌کرد. علاوه بر این اعدام‌هایی که قرار بود در ملأ عام اجرا شود، همگی روی این سکو در مرکز شهر انجام می‌شدند. حتی برخی از غنایم جنگی هم روی این سکو به نمایش عموم گذاشته می‌شد.

طول این سکو به ۱۳ متر می‌رسد و در حالی که گفته می‌شود ساخت آن به سال ۱۵۴۷ برمی‌گردد، اما پیشینیان از آن به عنوان یک بنای آجری یاد می‌کنند که در سال ۱۵۳۰ ساخته شده است.

برای آشنایی با سایر جاهای دیدنی روسیه، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ای با همین موضوع را در سایت ما بخوانید. 

موزه دولتی تاریخ روسیه

عکسی از ساختمان موزه دولتی تاریخ روسیه

موزه دولتی تاریخ روسیه

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری میدان سرخ که در تور روسیه می‌توانید از آن بازدید کنید، موزه دولتی تاریخ روسیه است. تمام اشیائی که در این موزه به نمایش گذاشته می‌شوند مربوط به قبایلی است که پیش از میلاد مسیح در مناطقی تحت امر روسیه می‌زیستند. اگر به مردم شناسی علاقه دارید و دوست دارید در مورد زندگی پیشینیان اطلاعات بیشتری داشته باشید، توصیه می‌کنیم حتماً به این موزه سری بزنید. آثار هنری ارزشمندی در این موزه وجود دارد که همگی توسط خاندان رومانوف (یک دودمان اشرافی قدرتمند در روسیه) جمع‌آوری شده‌اند. گفته می‌شود نزدیک به ۱ میلیون اثر در موزه دولتی تاریخ روسیه وجود دارد که همین باعث ارزش بسیار بالای آن شده است.

این موزه در سال ۱۸۷۲ میلادی و به‌عنوان نخستین موزه هنری روسیه توسط امپراطوری الکساندر سوم احداث شد. نیکلاس دوم در سال ۱۸۹۸ دستور داد تا ساختمان جدیدی برای آن احداث شود و تمامی آثار هنری از کاخ زمستان، موزه الکساندر، آکادمی هنر، موزه آرمیتاژ و گانچینا به این ساختمان جدید منتقل شود. موزه دولتی تاریخ روسیه روبروی کلیسای جامع سنت باسیل قرار گرفته است. نمای ساختمان این موزه با ترکیبی از رنگ‌های قرمز، سفید و سبز ظاهر منحصر به فرد و زیبایی دارد و محال است کسی به میدان سرخ برود و متوجه نمای ساختمان این موزه نشود. معماری داخلی موزه تاریخ روسیه هم بی‌نظیر است و شما را به دو قرن پیش خواهد برد.

مرکز خرید گوم مسکو

تصویری از داخل مرکز خرید گوم مسکو

مرکز خرید گوم GUM

مشهورترین و لوکس‌ترین مرکز خرید مسکو، مرکز خرید GUM است که معماری منحصر به فرد آن باعث شگفتی شما خواهد شد. بنابراین شما با یک مرکز خرید معمولی طرف نیستید، بلکه قرار است به مکانی بروید که یکی از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری میدان سرخ مسکو نیز هست و سالانه میلیون‌ها مسافر برای خرید انواع محصولات کشور روسیه به این بازار قدم می‌گذارند.

مرکز خرید گوم مسکو در سال ۱۸۹۳ میلادی در قلب میدان سرخ روسیه بنا شد. بازاری که در خلال سفر خود در تور روسیه می‌توانید به آن سر بزنید و محصولاتی از لاکچری‌ترین برندهای جهان را آنجا بیابید. اما این بنای ۲۴۲ متری فقط مکانی برای خرید کردن نیست. بسیاری از برنامه‌های فرهنگی و هنری مسکو نیز در این بازار انجام می‌شود و به نوعی آن را نماد مسکو می‌دانند.

محیط داخلی مرکز خرید گوم هم مثل معماری بنای آن شگفت‌انگیز است. بازاری با ارتفاع بسیار زیاد که سقفی شیشه‌ای در بالای آن باعث می‌شود نور خورشید به خوبی به داخل بتابد. یک فواره آب زیبا هم درست در مرکز این بازار قرار دارد که همیشه دور و بر آن توریست‌هایی را خواهید دید که مشغول عکاسی هستند. بیش از ۲۰۰ فروشگاه با محصولات مختلفی مثل پوشاک، لوازم آرایشی و بهداشتی، کیف ‌و ‌کفش، عطر‌ و ادکلن و جواهرآلات در این مرکز وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها خرید کنید. علاوه بر این می‌توانید محصولات بومی روسیه را هم از این بازار تهیه کنید.

و در پایان...

میدان سرخ، نماد قدرت روسیه است. مکانی که کاخ کرملین، به عنوان مرکز فرمانروایی پادشاهان گذشته روسیه و اقامت ریاست جمهوری فعلی روسیه در آن قرار دارد. اما علاوه بر این میدان سرخ میزبان جاذبه‌های گردشگری مهم دیگری مثل کلیسای جامع سنت باسیل، مقبره لنین، موزه دولتی تاریخ روسیه، مرکز خرید قدیمی GUM است که در این مقاله از مجله گردشگری تریپ به آنها اشاره کردیم. توصیه می‌کنیم در سفر به روسیه بازدید از میدان سرخ مسکو را در اولویت بگذارید و از اماکن مهم این میدان تاریخی هزار ساله بازدید کنید. اگر تجربه سفر به مسکو را دارید، نظر خود را راجع به میدان سرخ و امکان گردشگری نزدیک به آن در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

       
بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc