https://gateway.trip.ir/api/

فناوری شناسایی چهره مسافران جایگزین کارت پرواز می شود

به روز رسانی: 03 دی ، 1401 اخبار گردشگری

فناوری شناسایی چهره جایگزین کارت پرواز می شود

دنیایی را تصور کنید که هنگام سفر دیگر لازم نباشد در صف بایستید و کیفتان را برای پیدا کردن کارت پرواز زیرورو کنید. با فناوری شناسایی چهره دیگر استفاده از کارت پرواز برای سوار شدن به هواپیما منسوخ خواهد شد. پایگاه ایندیپندنت اعلام کرد به‌زودی در امارات متحده عربی چهره مسافران جای کارت پرواز را می‌گیرد و دیگر به ارائه کارت پرواز برای سوار شدن به هواپیما نیازی نخواهد بود.

یک شرکت فناوری مستقر در ابوظبی به نام شرکت نکست‌۵۰ (NEXT50) یک طرح یک‌ساله بیومتری (بررسی ویژگی‌های زیست‌شناختی مانند اثر انگشت و اسکن چشم) را آغاز کرده است. براساس این طرح، برای صرفه‌جویی در وقت و کاهش دردسر مسافران، از روش‌ها و راهکارهای نوآورانه بیومتری در فرودگاه بین‌المللی ابوظبی استفاده خواهد شد. طرح آزمایشی استفاده از هوش مصنوعی به جای کارت پرواز از هفته جاری اجرایی می‌شود.

تلاش جدی امارات برای کسب قدرت جهانی در زمینه هوش مصنوعی

کشور امارات علاقه زیادی به استفاده از هوش مصنوعی و ربات ها دارد. در شهر دبی نیز از ربات های مختلفی در زندگی شهری استفاده می شود. مثلا در فرودگاه نیز ربات های پسخگو و اطلاع رسان برای ارائه پاسخ به پرسش های مسافران تعبیه شده است. در یکی از مقالات مجله گردشگری تریپ به استفاده از ربات ها در شهر دبی بیشتر پرداختیم. استفاده از فناوری شناسایی چهره در فرودگاه ها نیز یکی از کاربردهای هوش مصنوعی برای تسهیل خدمات به مسافران است. این فناوری جدید در تمام جایگاه‌های تحویل چمدان، گیشه‌های الکترونیکی بررسی گذرنامه و گیت‌های پرواز کاربرد دارد و دوربین‌های بیومتری برای تشخیص هویت مسافران در سراسر فرودگاه نصب می‌شود.

به گفته «جمال سالم الظاهری»، مدیرعامل فرودگاه‌های ابوظبی، با تکمیل این پروژه، فرودگاه بین‌المللی ابوظبی اولین فرودگاه جهان خواهد بود که در آن از سنجش بیومتری در تمام جایگاه‌های بررسی و بازرسی استفاده می‌شود. این روش علاوه بر اینکه مدت انتظار در فرودگاه را کوتاه‌تر می‌کند، روش بهداشتی‌تری است. مسافران به‌جای مدارک، فقط کافی است چهره‌شان را نشان بدهند تا از ایستگاه‌های بازرسی فرودگاه عبور کنند.

با اجرای این طرح در فرودگاه ابوظبی با تکیه بر نوآوری و فناوری، آینده سفرهای هوایی در فرودگاه متحول خواهد شد. پس از اجرای موفق این طرح آزمایشی، احتمالا این فناوری به سایر فرودگاه های جهان نیز خواهد رسید و دیگر شما مجبور نخواهید بود دردسر گرفتن کارت پرواز و ارائه آن در گیت های بازرسی را متحمل شوید؛ تنها کافی است چهره خود را به دستگاه نشان دهید و رد شوید.

بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc