https://gateway.trip.ir/api/

همه چیز در مورد ایرلاین های ترکیه

به روز رسانی: 05 دی ، 1402 دانستنی های سفر

همه چیز در مورد ایرلاین های ترکیه

 این روزها کمتر مسافری در ایران وجود دارد که سفری به کشور همسایه یعنی ترکیه نداشته باشد. از استانبول گرفته تا آنتالیا و ازمیر و بدروم و .... از مقاصد گردشگری ایرانیان محسوب می شوند. در این بین انتخاب پرواز مناسب می تواند به شما کمک کند تا سفرتان خاطره انگیز تر شود. در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی در مورد ایرلاین های ترکیه را که این روزها همواره یکی از انتخاب های مسافران هستند، ارائه بدهیم. از اول شدن ترکیش ایرلاینز در اروپا در سال 2015 گرفته تا راحتی صندلی های اطلس جت را در این مقاله مرور خواهیم کرد. 

ترکیش ایرلاینز – Turkish Airlines

ترکیش ایرلاینز، شرکت هواپیمایی حامل پرچم ترکیه است که در سال ۱۹۳۳ به دستور مصطفی کمال آتاتورک تأسیس شد و در حال حاضر روزانه به ۲۴۷ مقصد، در اروپا، آسیا، آفریقا و ایالات متحده آمریکا پروازهای مستقیم دارد. این شرکت در سال ۲۰۱۴ بیش از ۵۴٫۷ میلیون مسافر را جابجا کرده است.

دفتر مرکزی شرکت ترکیش ایرلاینز در شهر استانبول قرار دارد و فرودگاه بین‌المللی آتاترک و فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن، قطب‌های این شرکت هواپیمایی به‌شمار می‌آیند. 

از تاریخ فوریه ۲۰۱۵، ترکیش ایرلاینز به ۲۸۰ مقصد پروازی به ۱۱۰ کشور جهان پرواز انجام می‌دهد. شرکت ترکیش ایرلاینز بر پایه جوایز داده شده توسط شرکت بین‌المللی درجه‌بندی Skytrax، ترکیش ایرلانز در سال ۲۰۱۵ بهترین خط هوایی اروپا و چهارمین در دنیا است. و بالاترین نرخ رشد را در میان شرکت‌های هوایی جهان دارد.

غذاهایی که در هواپیماهای ترکیش ایرلانیز سرو می‌شوند، مشهور بوده و در بسیاری از مجلات و سایت‌های معروف مورد تقدیر قرار گرفته است. منوهایی که برای برخی از پروازها تهیه شده‌اند، از غذاهای امپراتوری عثمانی الهام گرفته‌اند.

ترکیش ایرلاینز

ترکیش ایرلاینز

ترکیش ایرلاینز

ترکیش ایرلاینز

ترکیش ایرلاینز

ترکیش ایرلاینز

 اطلس گلوبال ( جت) – Atlas Global

طلس گلوبال، (به انگلیسی: AtlasGlobal) شرکت هواپیمایی ترکیه‌ای است، که در سال ۲۰۰۱ تأسیس شد و در حال حاضر روزانه به ۱۷ مقصد پروازهای مستقیم دارد. از تاریخ ۱ فوریه ۲۰۱۵ نام هواپیمایی اطلس جت به اطلس گلوبال تغییر کرد.

اطلس گلوبال

اطلس گلوبال

اطلس گلوبال

اطلس گلوبال

دفتر مرکزی شرکت اطلس جت در شهر استانبول، ترکیه قرار دارد و فرودگاه بین‌المللی آتاترک، قطب این شرکت هواپیمایی به‌شمار می‌آید .

شرکت اطلس جت در حال حاضر در ناوگان هوایی خود، دارای 24 فروند هواپیمای جت مسافربری است که مشخصات آنها در زیر می آید. یکی از ویژگی های بارز این شرکت، داشتن صندلی هایی بسیار راحت و همچنین کلاس پروازی Economyplus می باشد که در نوع خود بسیار عالی می باشد. از خدمات اکونومی پلاس می توان به پذیرایی فوق العاده در طول پرواز با بیش از 14 نوع نوشیدنی و همچنین انواع کیک و ساندویچ ها اشاره کرد. همچنین فاصله ی صندلی های پرواز با صندلی مقابل نیز چشمگیر بوده و به 77 سانتی متر می رسد که برای راحتی مسافران این امر در نظر گرفته شده است. 

ایرلاین Pegasus

هواپیمایی پگاسوس، شرکت هواپیمایی ارزان‌قیمت ترکیه‌ای است، که دفتر مرکزی آن در پندیک، استانبول قرار دارد. این شرکت متعلق به خانواده سابانجی می‌باشد.

ایرلاین Pegasus

ایرلاین Pegasus

ایرلاین Pegasus

ایرلاین Pegasus

 ایرلاین سان اکسپرس

سان اکسپرس، شرکت هواپیمایی ارزان‌قیمت ترکیه‌ای است، که در سال ۱۹۸۹ از مشارکت شرکت‌های ترکیش ایرلاینز و لوفت‌هانزا تاسیس شد و در حال حاضر روزانه به ۵۲ مقصد در اروپا، آسیا و آفریقای شمالی پروازهای مستقیم دارد.

 ایرلاین سان اکسپرس

 ایرلاین سان اکسپرس

 ایرلاین سان اکسپرس

دفتر مرکزی شرکت سان اکسپرس در شهر آنتالیا، ترکیه قرار دارد و فرودگاه عدنان مندرس و فرودگاه آنتالیا، قطب‌های این شرکت هواپیمایی به‌شمار می‌آیند. شرکت سان اکسپرس در حال حاضر در ناوگان هوایی خود، دارای 70 فروند هواپیمای جت مسافربری می‌باشد.

 Freebird Airlines

شرکت هوایی فری‌برد (با نام اصلی ترکی: شرکت سهامی عام حمل و نقل و تجارت هوایی حُرقوش) یک شرکت هواپیمایی خصوصی ترکیه است که مرکز فعالیت آن در استانبول است.

این شرکت هوایی که فرودگاه اصلی فعالیت آن فرودگاه بین‌المللی آتاترک استانبول است و فرودگاه آنتالیا و دالامان موغلا را نیز به عنوان هاب در نظر گرفته است به بسیاری از شهرهای اروپایی به صورت مستقیم پرواز می‌کند.

 Freebird Airlines

 Freebird Airlines

این شرکت هوایی فعالیت خود را به طور رسمی در سال ۲۰۰۱ ابتدا با خرید سه فروند هواپیمای مک دونالد داگلاس MD-۸۳ آغاز نمود و از سال ۲۰۰۴ نیز هواپیماهای نسل جدید Airbus ۳۲۰ و Airbus ۳۲۱ را جایگزین هواپیماهای قدیمی خود نمود. فعالیت عمده این شرکت هوایی خصوصی قرارداد با شرکتهای خصوصی گردشگری برای آوردن توریست به ترکیه است و هم‌اکنون نیز با شرکتهای توریستی معتبری همچون TUI و First Choice در زمینه حمل و نقل گردشگر همکاری می‌کند.

هواپیمایی فری‌برد اولین شرکت هوایی ترک است که تمامی گواهینامه‌های Jar Ops-۱، Jar ۱۴۵، ISO ۹۰۰۱:۲۰۰۸ و IOSA را دریافت کرده است. این شرکت به مقصد فرودگاه بین‌المللی امام خمینی و فرودگاه بین‌المللی اصفهان نیز پروازهایی دارد.

این شرکت در حال حاضر 8 فروند هواپیمای ایرباس A320 در اختیار دارد.

 Onur Air

اُنور ایر (ترکی استانبولی: Onur Air) یکی از شرکتهای هوایی خصوصی ترکیه است که پروازهای منظمی به مقصد کشورهای اروپایی و پروازهای بین شهرهای ترکیه را به‌انجام می‌رساند. دفتر مرکزی انور ایر در فرودگاه بین‌المللی آتاترک در استانبول است. این شرکت هوایی که در سال ۱۹۹۲ میلادی فعالیت خود را با پرواز به شهرهای مختلف ترکیه آغاز کرده است در سال ۲۰۰۳ پروازهای بین‌المللی خود را نیز شروع کرد.

انور ایر به عنوان بزرگترین شرکت خصوصی هوایی در ترکیه به ۸۰ نقطه پروازی در ۲۰ کشور دنیا و ۱۲ نقطه پروازی در داخل ترکیه خدمات ارائه می دهد.این شرکت اولین پروازهای خود را با اجاره هواپیماهای ایرباس آ- ۳۲۰ آغاز کرد و از سال ۲۰۰۳ نیز به عنوان یکی از شرکتهای ارائه‌دهنده پروازهای ارزان‌قیمت مطرح گردید. انور ایر سالیانه ۱.۴ میلیون مسافر را جابجا می‌کند

 Onur Air

 Onur Air

 Onur Air

 Onur Air

این شرکت دارای 30 فروند ایرباس از نوع های مختلف می باشد 

 Corendon

کرندون ایرلاینز یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا XC است. دفتر مرکزی کرندون ایرلاینز در آنتالیا، ترکیه واقع شده‌است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه آنتالیا قرار دارد. کرندون ایرلاینز به ۳۶ مسیر و ۱۵۰ فرودگاه، پرواز انجام می‌دهد و پروازهای فصلی و کرایه‌ای نیز مابین ترکیه و هلند به بسیاری از کشورهای اروپایی برگزار می‌کند.

لازم به ذکر است که تعداد هواپیماهای فعال این ایرلاین متشکل از 14 فروند بوینک 737 می باشند.


Corendon

Corendon

Corendon

Borajet Airlines

بورا جت یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا YB است که در تاریخ ۲۰۰۸ میلادی تأسیس شده و در تاریخ ۷ می ۲۰۱۰ فعالیتش را آغاز کرده‌است. دفتر مرکزی بوراجت در استانبول، ترکیه واقع شده‌است و به ۲۲ مقصد، پرواز مستقیم انجام می‌دهد. این ایرلاین توسط تاجری به نام Yalcin Ayasli که ساکن آمریکاست تاسیس شده است و در حال حاضر Fatih Akol رئیس هیئت مدیره ی این ایرلاین می باشد. این ایرلاین فعالیت خود را با اجاره ی سه فروند هواپیمای دست دوم فرانسوی-ایتالیایی ATR 72-500 شروع نمود. در ادامه ی فعالیت های این ایرلاین، پنج فروند هواپیمای امبرائر 190 نیز در سال 2014 توسط این شرکت خریداری شد. 

لازم به ذکر است که این شرکت پروازهای خود را از مبدا استانبول در روزهای یکشنبه و چهارشنبه هر هفته به مقاصد اراک، اردبیل ، و از فرودگاه رشت به صورت هفتگی انجام میدهد. به گزارش لست سکند، در حال حاضر در آسیا، کشورهای لبنان، عراق و ایران جز مقاصد پروازی این ایرلاین محسوب می شوند. از قاره ی اروپا نیز میتوان به فرانسه، آلمان، یونان، اسپانیا، و قبرس شمالی اشاره نمود.

در حال حاضر کل هواپیماهای این ایرلاین 13 فروند می باشد که متشکل از 7 فروند امبرائر 190 با گنجایش 100 مسافر و 6 فروند امبرائر 195 با گنجایش 118 مسافر می باشد. همچنین عمر ناوگان هوایی این شرکت 10.4 سال می باشد. 

Borajet Airlines

Borajet Airlines

 : نتیجه گیری

رتبه بندی ایرلاین ها بر اساس نظرات مسافران که در وب سایت Airlinequality.com ثبت شده است، پیشی گرفتن اطلس جت از سایرایرلاین های ترک حکایت دارد. در این نظر سنجی، خوراک در هواپیما، راحتی کابین و صندلی ها، رفتار کارکنان و خدمه پرواز و ارزش خرید مطرح شده است. در این رتبه بندی، اطلاعاتی در مورد ایرلاین بوراجت وجود ندارد. همچنین تعداد نظرات در مورد امتیاز نهایی یکسان نمی باشد. 

نتیجه گیری

منبع : لست سکند 

بخش نظرات
اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc