https://gateway.trip.ir/api/

فرودگاه قطر (حمد)

به روز رسانی: 24 شهریور ، 1401 جاذبه های گردشگری

فرودگاه قطر (حمد)

فرودگاه بین المللی حمد که قبلا به نام فرودگاه بین المللی دوحه جدید شناخته می شد، فرودگاه اصلی شهر دوحه، پایتخت قطر است. این پایگاه عملیاتی برای شرکت هواپیمایی ملی قطر ایرویز است.
این فرودگاه در 4 کیلومتری دوحه قرار دارد و توسط قطر ایرویز به 146 مقصد در سراسر جهان پرواز دارد. فرودگاه قطر حمد در سال 2014 به روی عموم باز شد، این فرودگاه دارای یک ترمینال و دو باند موازی است. 
در ژانویه ی سال 2017 فرودگاه حمد قطر به عنوان بهترین فرودگاه خاورمیانه تبدیل شد که جایزه 5 ستاره Skytrax را دریافت کرد و در فهرست 10 فرودگاه برتر جهان در آن سال قرار گرفت. ظرفیت مسافر و امکانات بار در این فرودگاه به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. 

عکس فرودگاه قطر

عکس فرودگاه قطر

تاریخچه فرودگاه قطرحمد

فرودگاه بین ‌المللی حمد در 4 کیلومتری دوحه واقع شده است، ومساحت فرودگاه قطر 5400 هکتار می باشد. فاز یک ساخت و ساز در ابتدا برای افتتاح در دسامبر 2012 برنامه ریزی شده بود اما به تعویق افتاد و در نهایت در پایان آوریل 2014 افتتاح شد.
این فرودگاه دارای یک ترمینال با 5 کانکس است. قرارداد فاز اول ساخت فرودگاه و فاز برنامه ریزی و طراحی به گروه بچتل واگذار شد. 
این پروژه در اوایل سال 2004 با یک مرحله برنامه ریزی و طراحی دقیق آغاز شد، زمانی که Bechtel طرح اصلی فرودگاه جدید را تولید کرد.
کار در سال 2004 با یک پروژه بزرگ احیای زمین ادامه یافت زیرا بیش از نیمی از مساحت فرودگاه جدید در زمین های بازیابی شده به مساحت 10.9 مایل مربع در حال ساخت است.
فرودگاه جدید دارای دو تا از طولانی ترین باندهای تجاری جهان، یک برج کنترل با ارتفاع 85 متر، یک ترمینال مسافربری به مساحت 600 هزار متر مربع، یک ترمینال باری، یک مرکز تعمیر و نگهداری هواپیما به مساحت 150 هزار متر مربع، یک ترمینال جداگانه برای امیر قطر، یک هواپیمای عمومی است. ترمینال، یکی از بزرگترین امکانات پذیرایی فرودگاهی، تجهیزات کنترل ترافیک هوایی و سیستم های امنیتی است.

طراحی فرودگاه حمد در قطر

فرودگاه بین ‌المللی حمد بزرگ و خیره ‌کننده است. طراحی ساختمان های آن دارای نقش و نگار آب هستند، مانند سقف موجی ترمینال مسافربری و ترمینال خصوصی امیری شبیه بادبانی می باشد.
از طراحی های دیگر این فرودگاه می توان به طرح هلالی شکل اسلامی آن اشاره کرد، همچنین مسجد با مناره سر به فلک کشیده و گنبد شیشه ای حیرت انگیزی که شبیه قطره آب است.
ترمینال اصلی به شکل بیضی طراحی شده است تا مسافتی را که مسافران باید برای سوار شدن، پیاده شدن، خرید، صرف غذا یا در واقع استفاده از هر گونه امکانات، استفاده کنند به حداقل برساند. 
بخش های فروشگاه ها به گونه ای هوشمندانه طراحی شده است که همه چیز زیر یک سقف است. برجسته ترین طراحی داخل فرودگاه مجسمه برنزی غول پیکر خرس عروسکی است که سرش در یک لامپ است. 
این مجسمه که اغلب به عنوان "خرس چراغ" شناخته می شود، یکی از سه ساخته هنرمند سوئیسی اورس فیشر است و در سرسرای سالن بزرگ خرید فرودگاه حمد به نمایش گذاشته شده است. 
در سال 2018 فرودگاه  حمد قطرمجسمه جدیدی به نام دروغ کوچک توسط هنرمند آمریکایی کاووس در ترمینال خود اضافه کرد که اهدایی از موزه قطر بود.

فناوری پیشرفته در فرودگاه حمد قطر

فرودگاه قطر حمد با در نظر گرفتن راحتی مسافران و محیط در حال تغییر در زمینه پیشرفت های تکنولوژیکی مستمر ساخته شده است. 
سیستم ‌های زیادی در فرودگاه وجود دارند که از جدیدترین فناوری ‌ها برای ارائه راحتی بیشتر به مسافران استفاده می ‌کنند. از پایانه ‌های ورود به سیستم گرفته تا اسکنرهای امنیتی و سیستم‌ های کاملاً خودکار بار با ظرفیت جابجایی 19500 چمدان در هر ساعت از جمله فناوری های این فرودگاه می باشد.
همچنین فرودگاه بین ‌المللی حمد از معدود فرودگاه ‌هایی می باشد، که برای مقابله با کرونا از مجهز ترین و پیشرفته ترین فناوری استفاده کرده است.
این فرودگاه مدرن برای غربال گری افراد از تجهیزات پیشرفته ای نظیر کلاه تب سنج استفاده می کند، این کلاه می تواند ضربان قلب، دمای بدن و وضعیت سلامت مسافر را ارزیابی کند.
استفاده از ربات های هوشمند برای ضد عفونی کردن و اشعه ی فرابنفش در بخش های مختلف فرودگاه برای کشتن ویروس های در فضا و تصفیه ی هوا در میزان کاهش آلودگی ناشی از باکتری و ویروس کووید 19 کمک بسیاری کرده است.

امکانات فرودگاه بین المللی قطر حمد

امکانات فرودگاه بین المللی قطر حمد

امکانات فرودگاه بین المللی قطر حمد

این فرودگاه دارای ظرفیت سالانه 30 میلیون مسافر است، که از هر پنج کانکس سه فرودگاه A، B و C در حال حاضر باز است. اتصال سریع و 35 دقیقه ای را تسهیل می کند.
مسافرانی که از طریق این فرودگاه سفر می کنند، به راحتی با استفاده از پل هایی با طراحی کارآمد برای سوار شدن در هواپیما می باشد سوار می شوند.
فرودگاه بین المللی حمد قطر جزو بزرگترین و بهترین فرودگاه های خاورمیانه و جهان می باشد، این فرودگاه دارای امکانات متعددی برای راحتی و آسایش مسافران می باشد.
در این فرودگاه عرضه غذا و نوشیدنی بخش بسیار مهمی از تجربیات مسافران است. برای نشان دادن مهمان نوازی قطری اخیراً مجموعه ای منحصر به فرد از فروشگاه های غذا و نوشیدنی و همچنین یک فروشگاه خرده فروشی شامل بیش از 30 کافه و رستوران در وسعت 15 هزار متر مربع و بیش از 70 فروشگاه خرده فروشی در مساحت 25 هزار متر مربع افتتاح شده است.
از دیگر امکانات فرودگاه حمد می توان به موارد زیر اشاره کرد :

صرافی های تبدیل ارز

صرافی های تبدیل ارز از جمله خدماتی می باشد، که فرودگاه بین المللی حمد برای مسافران فراهم کرده است، شرکت تراولکس چهار دفتر اداری در فرودگاه حمد قطر بر پا کرده است، که در آن  کلیه خدمات صرافی، ارزی و مالی را ارائه می‌ دهد.

اینترنت WIFI

دسترسی مسافران به اینترنت رایگان یکی از محبوب ترین خدمات این فرودگاه بین المللی می باشد، مسافران می توانند با استفاده از شبکه Free internet by HIA به اینترنت رایگاه فرودگاه حمد قطر متصل شوند.

اطلاعات پرواز فرودگاه قطر

مرکز تطلاعات فرودگاه بین المللی حمد قطر هم در فضای داخلی و هم در فضای خارجی وجود دارد، مسافران می توانند در تمامی بخش های فرودگاه به مرکز اطلاعات این فرودگاه دسترسی داشته باشند.

موزه آثار هنری

در فرودگاه بین المللی حمد در قطر مسافرانی که زودتر از موعد پرواز خود وارد فرودگاه شده اند می توانند تا هنگام پرواز خود به تماشای آثار هنری موجود در فرودگاه بپردازند. این آثار هنری در داخل فرودگاه قطر واقع شده است.

رستوران ها و غذاخوری های فرودگاه

رستوران ها، غذاخوری های متنوع فودکورت، کافه های بین المللی متنوعی در فرودگاه قطر حمد وجود دارد، که افراد می توانند برای صرف نهار، شام و میان وعده به آن ها مراجعه کنند، لازم به ذکر است این را در نظر داشته باشید که قیمت های مواد خوراکی در فرودگاه بیش تر از خارج فرودگاه می باشد.

مراکز خرید در فرودگاه حمد قطر

فروشگاه های متنوعی که بدون مالیات یا دیوتی فری هستن در این فرودگاه وجود دارد، این فروشگاه های شامل فروشگاه های کتاب، لباس فروشی، فروشگاه های سوغاتی، فروشگاه صنایع دستی، جواهرآلات و خوراکی های متنوع می باشد.

زمین بازی کودکان

در فرودگاه حمد قطر برای کودکان پنج زمین بازی وجود دارد، که در آن کودکان می توانند تا موعد پرواز با دیگر کودکان به بازی و تفریح بپردازند. در بخش بازی کودکان اینترنت رایگان، وسایل بازی سرگرم کننده، سرسره های مخصوص کودکان قرار دارد.
از دیگر امکانات فرودگاه حمد قطر می توان به اتاق های مادر و کودک، دفاتر خدمات درمانی، داروخانه داخل فرودگاه، سالن های بدن سازی، سالن های استراحت، سالن نمازخانه، سرویس های بهداشتی مدرن، دوش حمام، خدمات اسپا و ماساژ اشاره کرد.

نقشه فرودگاه قطر

نقشه فرودگاه قطر

امکانات حمل و نقل در فرودگاه قطر حمد

از امکاناتی که بیش تر مسافران دغدغه ی آن را دارند، سیستم حمل و نقل در خارج از فرودگاه می باشد.

 اتوبوس

در خارج از فرودگاه ترمینال اتوبوسرانی قرار دارد، این اتوبوس های از نظر قیمت وسایل حمل و نقل عمومی ارزان قیمتی هستند، که مسافران می توانند از طریق آن ها به راحتی جابجا شوند.
اتوبوس های فرودگاه در دو مسیر شماره ی 109 و شماره 747 حرکت می کنند، در مسیر شماره 109 از فرودگاه حمد به سمت منطقه ی صنعتی مسیعید حرکت می ‌کنند و در مسیر شماره ۷۴۷ از فرودگاه حمد به سمت پایانه اتوبوس الغنیم حرکت می ‌کنند. لازم به ذکر است، که برای استفاده از این اتوبوس ‌ها شما باید کارت هوشمند داشته باشید.

مترو

مسافران فرودگاه حمد قطر می توانند از طریق خط قرمز متروی فرودگاه به مناطق مختلف قطر سفر کنند. این خط  مترو به مرکز شهر دوحه متصل شده است.

اجاره خودرو در فرودگاه

در فرودگاه بین المللی قطر حمد مسافران می توانند ماشین کرایه کنند، مسافران با شرایط خاص می توانند از این امکانات استفاده کنند، دفتر اجاره ی خودرو در خارج از ساختمان فرودگاه بین المللی حمد قطر قرار دارد.

تاکسی

در خارج از فرودگاه حمد ایستگاه تاکسی وجود دارد، که مسافران می توانند به راحتی از آن ها استفاده کنند. قوانین فرودگاه قطر بر این اساس است، که هزینه ی کرایه ی این تاکسی ها بر اساس کیلومتر حساب می شود. لازم به ذکر است، کرایه تاکسی از کرایه اتوبوس ها بیش تر است. 

اجاره لیموزین

اگر شما جزو کسانی هستید که قصد دارید سفری لوکس و به یادماندنی داشته باشید. در فرودگاه حمد قطر این امکان برای شما وجود دارد تا بتوانید برای خود یک لیموزین اجاره کنید.
برای رزرو لیموزین می بایست با بخش مواصلات فرودگاه تماس حاصل کنید و یا به میز اجاره ی لیموزین در سالن های ورودی پرواز فرودگاه مراجعه کنید.

سرویس المها

سرویس المها در واقع یک سیستم استقبال ویژه از مسافران می باشد، که آن را نیز می توانید از فرودگاه دوحه رزرو کنید. همچنین مسافران می توانند خدماتی همچون چک بار، پاسپورت، کارت پرواز، حمل چمدان و گذراندن مراحل امنیتی را به سرویس المها ی فرودگاه حمد قطر بسپارند.

سوالات متداول درباره ی فرودگاه قطر حمد

امکانات فرودگاه بین المللی حمد قطر چیست ؟

موزه آثار هنری، رستوران ها و غذاخوری های، مراکز خرید، زمین بازی کودکان، صرافی های تبدیل ارز از جمله امکانات فرودگاه قطر حمد می باشد.

فرودگاه حمد قطر دارای چه سرویس های حمل و نقلی است ؟

از سرویس های حمل و نقل فرودگاه حمد می توان به اجاره لیموزین، اجاره خودرو در فرودگاه، مترو، اتوبوس، سرویس المها اشاره کرد.

بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc