https://gateway.trip.ir/api/

قلعه یدیکوله استانبول

به روز رسانی: 30 اردیبهشت ، 1403 جاذبه های گردشگری

قلعه یدیکوله استانبول

قلعه یدیکوله که به معنی قلعه هفت برج است، در سال 1458 با افزودن سه برج جدید و احاطه بخشی از دیوارهای کامل شهر به سفارش سلطان محمد عثمانی ساخته شد. یدی در زبان ترکی به ‌معنای هفت و کوله به معنای برج است.
این قلعه شامل دو برج دوقلو است که دروازه طلایی پیروزی توسط امپراتورهای روم تئودوسیوس اول و تئودوسیوس دوم ساخته شده است.
قلعه یدیکوله به عنوان یک سیاه چال سلطنتی مهیب شناخته می شده است، که در طول تاریخ شخصیت های مهمی را در خود جای داده است. سیاه چال هایی که ردپای تجربه را حمل می کنند
طبق اسنادی که وجود دارد، کتیبه هایی که توسط زندانیان بر روی دیوارها حک شده است. زندانیان تا دهه 1820 در این سیاه چال ها بوده اند.
ساری با بیان اینکه بنای چوبی محل اسکان زندانیان را در بهترین حالت 250 سال پیش ارزیابی کردند و هنوز آزمایش کربن انجام نشده است، تاکید کرد که سیاه چال ها از نظر تاریخ معماری نیز مکان مهمی هستند.

تاریخچه قلعه یدیکوله در استانبول

تاریخچه قلعه یدیکوله در استانبول

تاریخچه قلعه یدیکوله در استانبول

قلعه یدیکوله که اکنون یکی از محبوبترین جاهای دیدنی استانبول به‌شمار می‌آید در زمان عثمانی در سال 1458 ساخته شد. سلطان محمد دوم مجموعه هفت برجی را با افزودن سه برج جدید و احاطه کامل در بخشی از بنای باستانی ایجاد کرد.
قلعه یدیکوله شامل دروازه طلایی است که در دوره بیزانس  به عنوان طاق پیروزی ساخته شد و سه برجی که پس از فتح استانبول به آن اضافه شد.
این قلعه همچنین زندانیان دسیسه های کاخ و درگیری های داخلی و همچنین مخالفان سیاسی دربار شاهنشاهی را در خود جای داده است. 
وقتی عثمانی ‌ها با هر کشوری وارد جنگ می ‌شدند، متحدان خود و سفیر آن کشور را در اینجا گروگان نگه می‌ داشتند. آنها را بازداشت می کند. 
از جمله مهم ترین اسیران یدیکول، سلطان جوان، جنیچرها بود که توسط عثمان دوم به زندان افتاد و در سال 1622 در آنجا اعدام شد. 
در طول جنگ های ناپلئون، این قلعه زندان بسیاری از زندانیان فرانسوی از جمله یک نویسنده و دیپلمات بود. فرانسوا پوکویل که بیش از دو سال (1801-1799) در آنجا زندانی بود، در سفر خود در قسطنطنیه، کنستانتینوپل، و آلبانی، و دنس پلاسیورس برای امپراتوری عثمانی، توصیف جامعی از قلعه ارائه کرد. 
اولین مسجدی که توسط فاتح پس از فتح استانبول ساخته شده است درون این قلعه قرار دارد، که حدود 560 سال قدمت دارد. این مسجد در سال 1458 ساخته شده است. بقایای مسجد در نتیجه کاوش ‌های باستان ‌شناسی کشف شده است. 

مرمت قلعه یدیکوله

این بنای تاریخی طی سال های 58 تا 70 با شرایط تکنولوژی روز توسط اداره کل بنیاد مرمت شد. قلعه یدیکوله اغلب به عنوان زندان دولتی مورد استفاده قرار می گرفته است.
ارگون توران شهردار فاتح، در خصوص کارهای مرمتی اظهار داشت که قلعه یدیکوله یکی از مهم ترین مکان های تاریخی استانبول است و کارکردهای زیادی در روند تاریخی دارد.
وی با بیان اینکه این بنا در طول سالیان متمادی فرسوده شده است به همین دلیل به عنوان شهرداری وارد مرحله مرمت شدند و حدود 1.5 سال مرمت این بنا طول می کشد.
مرمت مرحله اول شامل تقویت دیوار داخلی بین برج سوم احمد و برج پیلون شمالی، کاوش ‌های باستان ‌شناسی در حیاط میانی و محوطه ‌سازی زیر نظر اداره موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول است. در راستای پروژه های مرمت مرحله اول، محوطه سازی در حیاط میانی انجام و مسیرهای پیاده روی ایجاد شد.
شهردار فاتح همچنین اعلام کرد قلعه یدیکول را به مکانی تبدیل می کنیم که بازدیدکنندگان بتوانند از آن دیدن کنند و فعالیت های فرهنگی و هنری انجام دهند.

برج های قلعه یدیکوله ی استانبول

برج های قلعه یدیکوله ی استانبول

برج های قلعه یدیکوله ی استانبول

چهار برج از این هفت برج توسط امپراتوران بیزانس ساخته شده است و سه تای آن در زمان سلطنت فاتح سلطان ساخته شده است.

برج عثمان جوان

عثمان جوان که جوانترین نام در میان سلاطین عثمانی بود در طبقه دوم این مکان کشته شد. 

برج اسلحه سازی

از آنجایی که این ساختمان زمانی به عنوان انبار مهمات استفاده می شد، نام خود را از اینجا گرفته است. و به دو زندانی دولتی در اینجا اعدام شدند.

برج احمد

نام این برج به نام سلطان وقت گرفته شده است که سهم زیادی در تعمیر برج داشته است. اما این برج که نتوانست در برابر زلزله مقاومت کند تا به امروز نتوانست سالم بماند.

برج گنج

خزانه دولت در این برج نگهداری می شد. اما پس از مدتی نگهداری این خزانه، در کاخ انجام شد.

برج سیاه چال

نام دیگر برج کتیبه برج سیاه چال است. قطعات چوبی این برج که به عنوان سیاه چال مورد استفاده قرار می گرفت در اثر آتش سوزی به شدت آسیب دید.

برج توپ

این برج در آتش سوزی ها به شدت آسیب دیده است. از آن به عنوان زندان نیز استفاده می شده است.

برج پرچم

این برج بالای دروازه طلایی است. این برج که در میان یدیکوله به قوی ترین برج معروف است، جایی است که پرچم دولت عثمانی به اهتزاز در می آمد.

چگونه به قلعه یدیکوله در استانبول برویم ؟

قلعه یدیکوله در محله فاتح استانبول قرار دارد. این قلعه از سارایورنو تا باکرکوی گسترده شده است. این قلعه یدیکوله در 10 کیلومتری میدان تکسیم و در 6 کیلومتریخیلج شاخه طلایی قرار دارد.
یکی از روش های راحت برای رفتن به قلعه یدیکوله استفاده از اتوبوس است، برای این کار از میدان تکسیم سوار اتوبوس شوید و از آنجا مستقیم به قلعه یدیکوله بروید.
روش دیگر استفاده از مترو است، برای رفتن به این قلعه باید خط متروی مرمره را سوار شوید و در ایستگاه کازلیچمه پیاده شوید و با کمی پیاده روی خود را به قلعه یدیکوله برسانید.
برای اطلاع از قیمت های تور استانبول تابستان، تور آنتالیا تابستان و تور آلانیا به سایت تریپ مراجعه کنید و ارزان ترین تورهای مسافرتی را به صورت آنلاین تهیه کنید.

سوالات متداول درباره ی قلعه یدیکوله استانبول

قلعه یدیکوله در کجا قرار دارد ؟

قلعه یدیکوله در محله ی فاتیح، میدان یدیکوله، مشرف به دریای مرمره است.

قلعه یدیکوله به چه معناست ؟

قلعه یدیکوله به معنی قلعه هفت برج است، یدی در زبان ترکی به ‌معنای هفت و کوله به معنای برج است.

بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc