https://gateway.trip.ir/api/

دریاچه لزور

به روز رسانی: 09 خرداد ، 1401 جاذبه های گردشگری

دریاچه لزور

از آنجایی که اطراف تهران در قسمت‌ هایی از رشته ‌کوه البرز واقع شده است، برای مردم این امکان وجود دارد که با سفرهای بسیار کوتاه مدتی را در طبیعت سپری کنند. 
دریاچه های زیادی در اطراف این منطقه قرار دارد، دریاچه لزور که به سد سیاه رود نیز معروف است یکی از دریاچه های نزدیک تهران است. 
این دریاچه واقع در روستای لزور در مرز استان تهران و مازندران قرار دارد و یکی از بزرگترین روستاهای استان تهران از توابع شهرستان فیروزکوه است.
این روستا در منطقه قزگانچای شهرستان فیروزکوه و در 165 کیلومتری شمال شرق تهران و 45 کیلومتری شمال غربی فیروزکوه در میان رشته کوه های البرز قرار دارد که ارتفاع آن از سطح دریا حدود 2500 متر است.
در اطراف روستای لزور و دریاچه آن قله ها و مسیرهای پیاده روی و کوهنوردی برای علاقه مندان وجود دارد، در این منطقه تفریحاتی مانند ماهیگیری نیز وجود دارد.
بسیاری از دوچرخه سواران کوهستان نیز این مسیر را برای ورزش انتخاب می کنند. اگر برای کوهنوردی به این مقصد می روید، این روستا نقطه شروع صعود به قله های میشینه مرغ و بوم است و همچنین جاده ای خاکی به تنگ واشی در شرق لزور راه دارد.
قله میشینه مرغ به عنوان بلند ترین قله رشته کوه البرز شرقی با ارتفاع 4030 متر در شمال غربی این روستا قرار دارد. مسیر صعود به این قله با عبور از تنگه های پرآب، دشت های سرسبز است. در ادامه ما قصد داریم تا شما را به سفرنامه دریاچه لزور ببریم و با این طبیعت بکر و زیبا بیش تر آشنا شوید.

درباره ی دریاچه لزور

درباره ی دریاچه لزور

درباره ی دریاچه لزور

دریاچه ی لزور به عنوان یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری در اطراف تهران به حساب می آید. این دریاچه ی بی نظیر در مکان خوش آب و هوا و با طبیعتی بکر قرار دارد.
همچنین از مزیت های این دریاچه می توان به نزدیکی آن به تهران را در نظر گرفت که مقصدی عالی برای گردش های کوتاه در دامان طبیعت است.
اگر در تهران زندگی می کنید و قصد دارید به یک تور سفر کوتاه خارج از تهران بروید، ما به شما دریاچه لزور را پیشنهاد می کنیم. دریاچه لزور فیروزکوه در حد فاصل 170 کیلومتری در شمال شرق تهران قرار دارد.
همچنین سد لزور نیز در فاصله ی 45 متری از شمال غربی فیروزکوه و دامنه‌ جنوبی رشته کوه البرز مرکزی قرار گرفته است. این دریاچه دارای 300 متر طول و 200 متر عرض و 15 متر عمق دریاچه لزور می باشد. 

روستای لزور

روستای لزور یکی از بزرگترین روستاهای اطراف استان تهران و نزدیک به فیروز کوه است. از میان رشته کوه های البرز در دهستان قزقانچای بخش ارجمند شهرستان فیروز کوه واقع شده است.
دریاچه لزور در این منطقه روستایی قرار دارد که آب آن از سد سرچشمه گرفته است. این روستا دارای آب و هوای معتدل و مناظر زیبای دریاچه لزور است.
این روستا در زمان های قدیم تنها با وسایل حمل و نقل شخصی امکان پذیر بود، لیکن با راه اندازی خط راه آهن تهران به فیروزکوه رفت آمد راحت تر شد.
شواهد باستانی حاکی از سکونت چند هزار ساله انسان‌ ها در این روستای تاریخی را می‌ دهد. این منطقه دارای دشت های وسیع، مراتع مرتفع، رودخانه پر آب لزور است، که باعث رونق به این روستا شده است.
از محصولات کشاورزی در این منطقه ی روستایی می توان به گندم، جو، سیب ‌زمینی، گیلاس، گلابی و آلبالو اشاره کرد. همچنین می توان گفت هنر خیاطی و نجاری نیز از دیگر کارهای پررونق روستای لزور است.
مردمان در این روستا با گویشی فیروزکوهی که از گویش های زبان مازندرانی می باشد سخن می گویند. بنابراین کلمه ی لزور از زبان مازی یا مازندرانی گرفته شده است، که به معنای فرد قوی ‌هیکلی که غذای بسیار می ‌خورد می باشد. 

آب و هوای دریاچه لزور

روستای لزور دارای آب و هوایی بسایر تمیز است، هوای پاک این روستا مخصوصا برای کسانی که در شهر زندگی می کنند بسیار عالی است.
روستای لزور به دلیل نزدیک بودن به رشته کوه های البرز دارای آب و هوایی کوهستانی است، به همین دلیل است که آب و هوای روستا در فصل بهار و تابستان هوایی خنک و دلپذیر دار، و در فصل پاییز و زمستان نیز بسیار سرد و برفی است.
اگر قصد سفر به این روستا را دارید و می خواهید از دریاچه لزور دیدن کنید، بهتر است فصول گرم سال به آنجا بروید، زیرا در فصول سر رفتن به این روستا دشوار است و بایستی تجهیزات و پوشاک زمستانی داشته باشید.
بهترین زمان برای سفر به روستای لزور و تماشای دریاچه لزور در فصل تابستان است. زیرا هوا در این فصل مطلوب می باشد، لازم به ذکر است که شب های آن همچنان سرد است، بنابراین در تابستان نیز لباس گرم با خود همراه داشته باشید.
اما اگر شما جزو کسانی هستنید که هوای سرد شما را آزار نمی دهد، فصل پاییز نیز دارای زیبایی بی نظیری است و می توانید از مکان های بسیاری را برای عکس گرفتن بیابید.

تفریحات دریاچه لزور

تفریحات دریاچه لزور

تفریحات دریاچه لزور

اگر می خواهید به یک مکان دیدنی نزدیکی تهران بروید و از طبیعت و هوای سالم لذت ببرید، ما به شما دریاچه لزور را پیشنهاد می کنیم. شما می توانید به همراه خانواده و یا دوستانتان یه سفر کوتاه ولی دلچسب داشته باشید. دراطراف دریاچه لزور شما می توانید فعالیت های متعددی را تجربه کنید. و از هوای پاک و طبیعت بکر به دور از آلودگی های شهری نهایت لذت را ببرید.
در اطراف دریاچه می توانید به پیاده روی و کوهنوردی بپردازید، و از قله های زیبای اطراف دریاجه بالا بروید.
شما همچنین می توانید به فعالیت ماهیگیری در دریاچه لزور بپردازید، بهترین زمان برای ماهیگیری در دریاچه لزور فصل تابستان است.
یکی دیگر از فعالیت هایی که می توانید در اطراف دریاچه لزور انجام دهید دوچرخه سواری و رکاب زدن در مسیر کوهستانی این منطقه است.
از دیگر کارهایی که می توانید در این منطقه انجام دهید، این است که به همراه خانواده در چمنزارهای سرسبز منطقه چادر برپا کنید و کمپینگ کنید. در این منطقه خانه ها و کلبه هایی نیز وجود دارد که می توانید آن ها را اجاره کنید.
یکی از کارهای جذابی که می توانید در طول سفر به روستا و دریاچه لزور انجام دهید، عکسای است. عکاسی در منطقه ای با دشت های سرسبز و بکر و کوهستان های زیبا با قله های مرتفع می تواند بسیار سرگرم کننده و جذاب باشد.

چگونه به دریاچه لزور برویم ؟

اگر قصد دارید به دریاچه لزور سفر کنید، ابتدا باید به شهر فیروزکوه بروید، فاصله ی این دریاچه از تهران حدودا 200 متر است. این روستا و دریاچه دارای مسیری خوب و دسترسی آسان است.
در طول مسیر از تهران به فیروزکوه بعد از گذشتن از پمب بنزین نمرود، شما به یک سه راهی معروف به نام لاسم می رسید از آنجا باید به سمت شمال رانندگی کنید.
پس از طی کردن 27 کیلومتر به سمت منطقه ای به نام ارجمند می روید و از آنجا پس از پیمودن 13 کیلومتر به روستای لزور می رسید. در مسیر رفتن به روستای لزور شما روستاهای دیگری از جمله روستای شادمهن و اهنز را طول مسیر مشاهده می کنید.
مسیری که به سمت روستا می رود مسیری صاف و آسفالت است. اما از روستای لزور تا خود دریاچه مسیری خاکی در حدود  25 کیلومتر می باشد.
برای رفتن به دریاچه لزور راه دیگر از سمت  تنگه واشی وجود دارد، این مسیر دارای جاده ای خاکی بین روستای لزور و تنگه واشی است. در سمت شمالی دریاچه لزور مسیری قرار دارد که شما را به شمال ایران متصل می کند.
هرچند جاده ی فیروزکوه به روستا و دریاچه لزور راحت است، لیکن شما می توانید از جاده ی هراز نیز به سمت این دریاچه بروید، اگر قصد دارید از این مسیر به آنجا بروید در نزدیکی پلور وارد جاده ی هراز به لاسم شوید.
در طول این مسیر می توانید روستاهای زیار، نجفدر و لاسم  ار نیز مشاهده کنید، پس از آن به یک دو راهی می رسید، که می بایست به سمت چپ بروید تا به دریاچه لزور برسید.

اقامتگاه های اطراف دریاچه لزور

اقامتگاه های اطراف دریاچه لزور

اقامتگاه های اطراف دریاچه لزور

دریاچه لزور یکی از مقاصد گردشگری زیبا است، که می توان در کمترین زمان به آنجا سفر کرد و از مناظر آنجا لذت برد. اگر قصد اقامت در این منطقه را دارید و می خواهید چند روزی در آنجا بمانید.
در اطراف این دریاچه در داخل روستای لزور خانه ها و کلبه های ویلایی زیبایی برای اجاره وجود دارد، که می توانید با هزینه ای مناسب آن ها را اجاره کنید.
همچنین می توانید در اطراف دریاچه لزور برای خود چادر و کمپینگ کنید و خاطره ای به یاد ماندنی را تجربه کنید. برای کمپینگ در اطراف دریاچه شما می بایست دارای تجهیزات لازم برای کمپ شامل کیسه ی خواب، لباس گرم و مناسب، چادر و دیگر موارد را به همراه داشته باشید.
شب های روستای لزور به دلیل پاک بودن هوایی که دارد بسیار خنک و آسمانی صاف دارد، شما می توانید در زیر آسمان این روستا دراز بکشید و ستاره های درخشان و زیبایی که در آسمان چشمک می زنند را تماشا کنید.

سخن آخر

دریاچه لزور یکی از مناطق گردشگری در اطراف تهران است، که می توانید با کمترین زمان خود را به آنجا برسانید و از مناظر طبیعی و زیبای این منطقه لذت ببرید.
این منطقه دارای یک روستای تارخی با قدمت چندین هزار ساله است، اطراف این روستا دارای یک سد آب است، که آب روستاییان این منطقه را تامین می کند.
اگر قصد دارید از هیاهوی شهری فاصله بگیرید، اینجا بهترین جا برای داشتن یک سفر آرام  با آب و هوایی تمیز و بدون آلودگی است.
در اطراف دریاچه لزور شما می توانید از تفریحاتی همچون ماهیگیری، کوهنوری و پیاده روی و همچنین دو چرخه سواری لذت ببرید. می توانید با خود یک دوربین عکاسی حرفه ای بیاورید و تمام این لحظات زیبا را ثبت و به یاد ماندنی کنید.
اگر قصد اقامت چند روزه در این مکان را دارید، در روستای اطراف این دریاچه خانه ها و کلبه هایی برای اجاره وجود دارد، همچنین اگر اهل کمپینگ هستیدف به شما این امکان داده می شود، که در این منطقه چادر بزنید.
برای اطلاع از قیمت بلیط هواپیما تهران به سایت تریپ مراجعه کنید، و ارزان ترین بلیط ها را بدون واسطه و به صورت آنلاین تهیه کنید.

سوالات متداول درباره ی دریاچه لزور

دریاچه لزور کجاست ؟ 

دریاچه لزور در منطقه قزگانچای شهرستان فیروزکوه و در 165 کیلومتری شمال شرق تهران قرار دارد.

آیا می توان در نزدیکی دریاچه لزور اقامت کرد ؟

در اطراف دریاچه روستای لزور دارای خانه ها و کلبه های ویلایی زیبایی برای اجاره است، همچنین می توانید در این منطقه چادر بزنید.

بخش نظرات
اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc