https://gateway.trip.ir/api/

ارز مسافرتی و شرایط دریافت آن

به روز رسانی: 21 شهریور ، 1401 راهنمای سفر

ارز مسافرتی و شرایط دریافت آن

این روزها ارز مسافرتی وشرایط دریافت آن دغدغه مسافران به خارج از کشور شده است برای گرفتن ارز مسافرتی شما می توانید تا سقف یک مبلغی و فقط یکبار در سال آن را دریافت کنید برای گرفتن ارز مسافرتی نیاز به مدارک و پر کردن برگه است سوی بانک است. اگر این سوال را در سر دارید که ارز مسافرتی از کجا بگیریم، در این مقاله ما قصد داریم تا شما را با شرایط و نحوه اخذ ارز مسافرتی بیشتر آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

قیمت ارز مسافرتی چقدر است

قیمت ارز دولتی برای مسافران 1401 طبق نرخ ارز مسافرتی 1401 بانک مرکزی می باشد. مسافرانی که وارد ایران می شوند می توانند تا سقف 10هزار یورو و مسافرانی که از کشور خارج می شوند می توانند 5 هزار یورو از طریق مرزهای هوایی حمل کنند. در مورد مقدار ارز مسافرتی، مسافران همچنین می توانند 2هزار یورو را از طریق مرزهای زمینی برای ارز مسافرتی زمینی و ارز مسافرتی اربعین، ریلی و دریایی با رعایت صورت‌ حساب در زمان ورود و قبض چاپی حاوی شماره رهگیری صادر شده توسط بانک ملی ایران حمل کنند.

مسافران ورودی می توانند ارزهای خارجی را به صورت نقدی تا سقف 10هزار یورو یا معادل آن به ارزهای دیگر همراه داشته باشند برای مبالغ بالاتر، ارائه اظهارنامه در مبادی ورودی الزامی است.
واردات ارزهای خارجی تا سقف 10هزار دلار آمریکا در صورت داشتن مبالغ بیش از 10هزار دلار آمریکا باید در هنگام ورود اعلام شود همچنین در صورت فروش یا انتقال به سایر مسافران در صورت داشتن پاسپورت امکان پذیر است.

حذف ارز دولتیحذف ارز مسافرتی

آیا ارز مسافرتی حذف شد

با تصمیم جدید بانک مرکزی پرداخت هر گونه ارزدولتی مسافرتی 4200 به مسافرانی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند حذف شد از این پس مسافران می توانند ارز مورد نیاز خود را از طریق بازار آزاد ارز، صرافی ها و البته بانک های تامین کننده ارز دریافت کنند.
تا دو سال قبل چند بخش از جامعه می توانستند از ارز دولتی استفاده کنند مانند دانشجویان، مسافران، شرکت های واردات و صادرات دارویی و غذایی بر این اساس مسافران می ‌توانستند یک بار در سال چه از طریق زمینی، هوایی، میزان ۳۰۰ دلار ارز از مرکز مبادلات ارزی تهیه کنند اما از سال 98 پرداخت هر گونه ارز دولتی به مسافران حذف شد.
تفاوت ارز مسافرتی قیمت آزاد 1401 با سال های قبل متفاوت است شما می توانید هر روز این نرخ را که از طریق بانک مرکزی اعلام می شود دریافت کنید.برای اطلاع از قیمت بلیط هواپیما می توانید از طریق لینک با سایت تریپ در ارتباط باشید.

دریافت ارز مسافرتی بانک ملت وشرایط افتتاح حساب پس انداز ارزی

  • بانک ملت در راستای ارائه خدمات نوین و با کیفیت بانکی و ثبت نام ارز مسافرتی بانک ملت به هموطنان عزیز برخی از خدمات ارزی خود را که در سراسردنیا توسط این بانک ارائه می شود، معرفی می کند.
  • بانک ملت با بکارگیری استانداردهای بین المللی بانکداری و بهره گیری از فناوری های روز، ضمن حرکت در مسیر بانکداری الکترونیک، بر ارائه طیف گسترده ای از خدمات ارزی متمرکز شده است تا نقش مهم خود را در این صنعت ایفا کند.
  • بانک ملت همچنین به منظور تسهیل تجارت در راستای سیاست های کلان دولت برای توسعه صادرات غیرنفتی آماده ارائه کلیه خدمات ارزی در شعب خود است.
  • مشتریان محترم متقاضی افتتاح حساب قرض الحسنه ارزی پس از مراجعه به یکی از شعب بانک ملت می توانند نسبت به افتتاح حساب قرض الحسنه پس انداز ارزی اقدام نمایند.

مدارک و شرایط افتتاح حساب قرض الحسنه پس انداز ارزی

1. ارائه اصل شناسنامه و کپی
2. تکمیل فرم افتتاح حساب

توجه داشته باشید که حداقل موجودی حساب برای حساب قرض الحسنه پس انداز، 50 یورو یا معادل آن به سایر ارزها خواهد بود. دارندگان حساب قرض الحسنه ارزی در هنگام مبادله ارز به واحد پول ایران (ریال) از پرداخت کارمزد معاف هستند.

مدارک مورد نیاز ارز مسافرتیافتتاح حساب

مدارک لازم برای دریافت ارز مسافرتی

ارز مسافرتی را می توانید از طریق بانک ها در طول هفته بین ساعت های 10 صبح تا 1 بعد ازظهردریافت کنید. تفاوت قیمت ارز مسافرتی و آزاد امروز بعد از ساعت 10 صبح از سوی بانک مرکزی اعلام می شود.
بهتر است برای دریافت ارز مسافرتی چند روز زودتر به بانک مراجعه کنید قیمت ارز مسافرتی امروز بانک ملی را هم می توانید از طریق شعب بانک ملی و یا از طریق سایت بانک ملی دریافت کنید.
افرادی که به دنبال دریافت ارز مسافرتی هستند، باید طبق دستورالعمل بانک مرکزی، مدارک زیر را با خود در شعب منتخب بانک‌های عامل به همراه داشته باشند:

  • اصل کارت ملی
  • صل گذرنامه جمهوری اسلامی ایران به همراه کپی
  • بلیط هواپیما با مهر آژانس مسافرتی
  • ویزای کشور موردنظر
  • تکمیل فرم فروش ارز
  • اصل رسید واریز مبلغ عوارض خروج از کشور

لازم به ذکر است عوارض خروج از کشور برای بار اول مبلغ 220 هزار تومان برای بار دوم مبلغ 330 هزار تومان و برای بار سوم مبلغ 440 هزار تومان خواهد بود و همچنین این مبالغ برای سفرهای زیارتی نصف سفرهای تفریحی خواهد بود. برای خرید بلیط هواپیما ارزان می توانید به سایت تریپ مراجعه کنید.

سوالات متداول در مورد ارز مسافرتی

آیا فرودگاه محل مناسبی برای تبادل ارز است؟
صرافی ها و کیوسک ها در فرودگاه ها مکان خوبی برای مبادله پول نیستند. برای بهترین نرخ ها، یک بانک محلی یا یک دستگاه خودپرداز بانک را امتحان کنید تا مبادلات ارزی خود را انجام دهید.

بانک برای مبادله ارز چقدر می گیرد؟
کارمزد تبدیل ارز کارت اعتباری معمولی 1٪ از قیمت خرید است، هزینه های DCC از 1٪ تا 3٪ (یا بیشتر) و کارمزد تراکنش خارجی معمولی 2٪ تا 3٪ است.

واحد پول ایران در حال حاضر چیست؟
واحد پول رسمی، ریال ایران (IRR) است و تمامی اسکناس ها به ریال ایران چاپ می شوند.

بخش نظرات
اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc