https://gateway.trip.ir/api/

دریاچه شط تمی کجاست

به روز رسانی: 14 آبان ، 1402 راهنمای سفر

دریاچه شط تمی کجاست

تمی یکی ازبزرگترین و زیباترین دریاچه های کوهستانی کشور محسوب می شود و در مرز استان های لرستان و خوزستان واقع شده است. دریاچه تمی در گویش بختیاری به مکانی صاف و هموار که در جایی بلند قرار گرفته است، گفته می‌شود. آب دریاچه تمی از سیلابهای بهاری و ذوب برفهای کوههای اطراف آن که یخچال های دائمی هستند و در طول سال پوشیده از برف و یخ می باشند، تامین می‌شود. به خاطر موقعیت بخصوص جغرافیایی دریاچه تمی، آب دریاچه جریان ندارد و در واقع یک دریاچه بسته و بدون آبزی می باشد. مراتع، چمن زارها و پوشش گیاهی خاص وسیعی که در اطراف دریاچه تمی از دشت موز تا دشت تمی گسترده شده بهترین جا برای اردو زدن عشایر در زمان کوچ از گرمسیر در جلگه خوزستان به سمت اشترانکوه، قالی کوه و زردکوه بختیاری و محل ییلاقی بسیار عالی برای عشایر دزفول می باشد.

مسیر-دریاچه-شط-تمی

مسیر دریاچه شط تمی

مشخصات دریاچه تمی

ارتفاع دریاچه شط تمی از سطح دریا 2220 متر می باشد و ارتفاعات زاگرس آن را احاطه کرده اند. دریاچه تمی بیضی شکل بوده و قطر بزرگ آن 2 کیلومتر و قطر کوچک حدودا 1 کیلومتر می باشد. این دریاچه از دو قسمت اصلی و تقریبا بیضی شکل در شمال فلات و دریاچه فصلی مثلثی شکل در جنوب تشکیل شده که این دو دریاچه را تنگه ای به هم متصل می کند.

تاریخچه دریاچه تمی

آب دریاچه شط تمی از سیلاب های بهاری و ذوب شدن برف کوههای کنار دریاچه که یخچال های دائمی می باشند و در کل سال از برف و یخ پوشیده می باشند، تامین می‌شود و آب دریاچه به خاطر موقعیت جغرافیایی که دارد فاقد جریان است.

دریاچه-شط-تمی-کجاست

دریاچه شط تمی کجاست

ویژگیها دریاچه تمی چهارمحال

دریاچه شط تمی در واقع یک دریاچه بسته و فاقد هرگونه آبزی است. مراتع، چمن زارها و پوشش گیاهی خاص وسیعی که در اطراف این دریاچه از دشت موز تا دشت تمی گسترده شده محل مناسبی برای اردو زدن عشایر هنگام کوچ بزرگ خود از گرمسیر واقع در جلگه خوزستان به سمت اشترانکوه، قالی کوه و زردکوه بختیاری و محل ییلاقی بسیار خوبی برای عشایر دزفول است.

زمان مناسب بازدید دریاچه تمی چهارمحال

بهترين زمانی که برای بازدید از دریاچه تمی مناسب است و ديدار لذت بخشی را با این دریاچه تجربه خواهید کرد در فصل زیبای بهار و ماه های فروردين و ارديبهشت می باشد.

مسیر دسترسی به دریاچه تمی

مسیر دریاچه تمی تقریباً جنگلی است و چشمه های بسیاری را در سر راه دارد. در مسیری که به سمت دریاچه تمی می روید، تقریبا در دو سوم مسیر، چشمه ها و آب های معدنی گوارا را خواهید داشت. بعد از یک مسافت طولانی در محیط فلات مانند بالای گردنه، دشت وسیعی قرار دارد که کاملا سرسبز و هموار می باشد و بعد از پیمودن یک ساعت پیاد روی به دریاچه خواهید رسید. برای دسترسی به دریاچه در گذشته از مسیر الیگودرز، بزنوید ،دستگرد، پز، لیروک (در کنار رودخانه زلقی) استفاده می کردند که از دستگرد تا دریاچه می بایست مسیر را به صورت پیاده طی کنید. اما هم اکنون با آماده شدن جاده الیگودرز- لیروک، این مسیر هم کوتاه شده و بخش زیادی از راه را می توانید با خودرو طی کنید. البته کوهنوردان برخی اوقات از همان مسیر قبلی استفاده می کنند. لازمه رسیدن به دریاچه عبور از آب زالکی یا بختیاری می باشد. از لیروک تا رودخانه 1 ساعت پیاده روی است و با رسیدن به رودخانه، با وسیله ای به نام گرگر از رودخانه عبور کنید و به مسیر خود ادامه دهید. گرگر : وسیله ای است متشکل از یک سیم بکسل قوی که در دو طرف رودخانه نصب شده و یک قرقره که روی آن حرکت می کند. طناب و یک چوب دوشاخه بزرگ نیز برای نشستن به قرقره متصل شده است که با دو رشته طناب در دو طرف رودخانه و کشیدن به طرف مورد نظر می توانید به آن طرف رودخانه بروید. طول قرقره لیروک 60 متر و ارتفاع آن 5 متر می باشد. پس از آن راهی مالرو به سمت جنوب و بالای گردنه از دره روبرو وجود دارد و آخرین مرحله تا رسیدن به دریاچه می باشد.

عمق-دریاچه-تمی

عمق دریاچه تمی

سوالات متداول در مورد دریاچه تمی

  • دریاچه تمی کجاست؟

تمی یکی ازبزرگترین و زیباترین دریاچه های کوهستانی کشور محسوب می شود و در مرز استان های لرستان و خوزستان واقع شده است. دریاچه تمی در گویش بختیاری به مکانی صاف و هموار که در جایی بلند قرار گرفته است، گفته می‌شود. آب دریاچه تمی از سیلابهای بهاری و ذوب برفهای کوههای اطراف آن که یخچال های دائمی هستند و در طول سال پوشیده از برف و یخ می باشند، تامین می‌شود.

  • مسیر دریاچه تمی چگونه است؟

مسیر دریاچه تمی تقریباً جنگلی است و چشمه های بسیاری را در سر راه دارد. در مسیری که به سمت دریاچه تمی می روید، تقریبا در دو سوم مسیر، چشمه ها و آب های معدنی گوارا را خواهید داشت. بعد از یک مسافت طولانی در محیط فلات مانند بالای گردنه، دشت وسیعی قرار دارد که کاملا سرسبز و هموار می باشد و بعد از پیمودن یک ساعت پیاد روی به دریاچه خواهید رسید.

  • دریاچه تمی چگونه تشکیل شده است؟

آب دریاچه شط تمی از سیلاب های بهاری و ذوب شدن برف کوههای کنار دریاچه که یخچال های دائمی می باشند و در کل سال از برف و یخ پوشیده می باشند، تامین می‌شود و آب دریاچه به خاطر موقعیت جغرافیایی که دارد فاقد جریان است.

بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc