https://gateway.trip.ir/api/

مسجد جامع اصفهان

به روز رسانی: 04 تیر ، 1403 راهنمای سفر

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان که به نام های مسجد جامع عتیق و مسجد جمعه هم معروف می باشد و از مهم ترین بناهای تاریخی اصفهان می باشد. قدمت مسجد جامع اصفهان به قرن دوم هجری قمری برمی گردد. مسجد جامع اصفهان در سال 156 هجری قمری با ابعاد کوچک و مناسب جمعیت آن زمان اصفهان طراحی و اجرا شد و از عوامل شهر نشینی در آن دوره هم بود. 70 سال بعد از ساخت مسجد جامع اصفهان و در 226 هجری به فرمان خلیفه معتصم عباسی مسجد تخریب شد و مسجدی جدید با ستون های چوبی بنا شد و آثار آن همچنان پابرجاست. اصلی ترین تغییرات مسجد جامع اصفهان در دوره سلجوقیان بود و معماران از الگوی مسجد‌عربی دور شدند و با ایجاد چهار ایوان در چهار ظلع در مسجد جامع اصفهان، سبکی جدید را خلق کردند که به مسجد ایرانی معروف شد. اسماعیلیان در سال 515 هجری قمری مسجد جامع اصفهان را به آتش کشیدند و بخش عظیمی از آن را خراب کردند، ولی در طول تاریخ توسط ایلخانی، مظفری، تیموری، صفوی و قاجار باسازی و مرمت شد.

معمار-مسجد-جامع-اصفهان-کیست

معمار مسجد جامع اصفهان کیست

معماری مسجد جامع اصفهان و مشخصات بنا

مسجد جامع اصفهان با پلان چهار ایوانی ساخته شده و از آن جا که هنر و معماری 15 قرن دوران اسلامی را در خود جای داده است و یکی از زیباترین آثار تاریخی ایران می باشد. همان‌طور که در بالا نیز اشاره کوچکی شد، مسجد جامع اصفهان سال ها پیش به علت آتش سوزی و جنگ های بسیاری که به خود دیده است، آسیب های زیادی را متحمل شده و مجددا باسازی شده است. در حال حاضر مسجد جامع اصفهان دارای ورودی های گوناگونی است و هر کدام فضای مسجد را به قسمت هایی از بخش اطراف آن مرتبط می کند. یکی از مهم ترین اقدام هایی که بعد از ساخت مسجد جامع اصفهان سعی شد در تمامی مسجاد از آن استفاده شود، معماری مسجد ایرانی بود که در این معماری چهار ایوان در ضلع های شمالی، جنوبی، غربی و شرقی بنا شد و هر کدام به ترتیب به صفه درویش، صفه صاحب، صفه استاد و صفه شاگرد معروفند. نمای داخلی صحن مسجد و کاشی کاری ها نیز براساس مستندات به جا مانده، به قرن نهم هجری قمری برمی گردند و احتمالا مناره ها هم مربوط به همان دوران می باشند و در همان قرن ساخته شده اند.

ایوان-های-مسجد-جامع-اصفهان

ایوان های مسجد جامع اصفهان

توصیف کلی قسمت های مختلف مسجد

توصیف کلی از مسجد جامع اصفهان را اگر بخواهید، باید بدانید که این بنا متشکل از بخش های مختلفی می باشد و این قسمت ها شامل شبستان مسجد که باگچ بری های بی نظیر تزئین شده، گنبد جنوبی که در دروه سلجوقیان ساخته شده، گنبد شمالی که قرینه گنبد جنوبی می باشد، ایوان درویشی در ضلع شمالی مسجد جامع اصفهان، ایوان صاحب که در ضلع جنوبی، ایوان استاد در ضلع غربی قرار گرفته، ایوان شاگرد که در ضلع مشرق واقع شده، ایوان عمر که در متنهی الیه ضلع شرقی قرار دارد، شبستان زمستانی بیت الشتا و مسجد الجایتو در شمال ایوان استاد واقع شده است و یک شبستان کوچک و زیبا می باشد که بازدید از آن با ارزش است. مسجد جامع اصفهان شامل همه بخش های نام برده می شود و با ورود به آن حس ورود به صحن های حرم مطهر امام رضا(ع) را دارید.

تحلیل-مسجد-جامع-اصفهان

تحلیل مسجد جامع اصفهان

سردر، شبستان ها و گنبد مسجد جامع

سر در ابواسحاقیه

سر در ابواسحاقیه مسجد جامع اصفهان در شمال غربی مسجد واقع شده است و به کوچه ابواسحاقیه اصفهان میرسد اما در نظر داشته باشید که در اکثر مواقع قابل تردد نیست و درب آن بسته می باشد. روی سر در ابواسحاقیه یک لوحی وجود دارد که مربوط به سال 1301 هجری قمری می باشد و روی آن با خط ثلث آیه 23 تا 39 سوره ص نوشته شده است.

شبستان های مسجد جامع اصفهان

یکی از زیباترین شبستان های مسجد جامع اصفهان شبستان صفوی بوده که در انتهای جنوب غربی واقع شده است. کارشناسان بر این باورند که این شبستان در دروه تیموری ساخته شده است. این شبستان زیبا به دو بخش تقسیم شده و قسمت شرقی از ستون های زیادی که به شکل مربعی و شطرنجی می باشند و 28 چشمه نیز در سقف تشکیل شده است. در بخش غربی هم شش طاق با دهانه 9 متری، هفت چشمه باریک روی طاق ها ایجاد شده است. از زیبایی های دیگر این شبستان قسمت محراب آن می باشد که ساخته شده از سنگ مرمر است و اشعار زیبایی نیز روی آن نوشته شده است.

گنبد مسجد جامع اصفهان

گنبد اصلی مسجد جامع اصفهان که با نام گنبد تاج المک که به گنبد خاکی هم معروف است در قرن پنجم هجری قمری ساخته شده و براساس اسناد و مدارک، گنبد را وزیر ملک شاه سلجوقی ساخته و در کتیبه ای که روی آن نصب شده نام وزیر و سال دقیق ساخت آن نوشته شده است.

آدرس مسجد جامع اصفهان و مسیر دسترسی

بعد از رسیدن به شهر اصفهان برای رفتن به مسجد جامع اصفهان، از چند راه گوناگون می توانید اقدام کنید. در روش ابتدایی از خیابان کمال وارد خیابان کمرزین شده و تا ورودی مسجد پیاده بروید. راه دوم هم می توانید از خیابان مجلسی وارد خیابان ابن سینا و سپس حدود 10 دقیقه تا مسجد جامع اصفهان پیاده روی کنید. در هر صورت نیز می توانید از وسایل عمومی مثل تاکسی، مترو و اتوبوس برای رسیدن به این منطقه از اصفهان بهره ببرید.

هزینه و بهترین زمان بازدید از مسجد جامع اصفهان

برای بازدید از مسجد جامع اصفهان با سفر به اصفهان با بلیط هواپیما اصفهان از وبسایت تریپ می توانید همه روزه از ساعت 9 صبح تا 12 ظهر و از 14 تا 16:30 عصر و پرداخت هزینه جزئی، به آنجا مراجعه کنید.

پلان-مسجد-جامع-اصفهان

پلان مسجد جامع اصفهان

جاذبه های دیدنی اطراف مسجد جامع اصفهان

تعدادی از معروف‌ترین جاهای دیدنی اصفهان در نزدیکی مسجد جامع قرار دارد از جمله: بازار صفهان، میدان کهنه، عصارخانه، مسجد هارونیه

هتل ها نزدیک مسجد جامع اصفهان

هتل های که در نزدیکی مسجد جامع اصفهان هستند شامل مواردی همچون هتل هشت بهشت، هتل عباسی، هتل صفوی و هتل ستاره اصفهان می باشند.

رستوران ها نزدیک مسجد جامع اصفهان

در این محدوده ای که مسجد جامع اصفهان واقع شده است رستوران های بسیار خوبی قرار دارند که برخی از این رستوران ها کافه نمکدان، رستوران قصر منشی، رستوران نقش جهان و رستوران شهرزاد می باشند.

سوالات متداول در مورد مسجد جامع اصفهان

  • مسجد جامع اصفهان در چه سالی ساخته شد؟

مسجد جامع اصفهان در سال 156 هجری قمری با ابعاد کوچک و مناسب جمعیت آن زمان اصفهان طراحی و اجرا شد و از عوامل شهر نشینی در آن دوره هم بود. 70 سال بعد از ساخت مسجد جامع اصفهان و در 226 هجری به فرمان خلیفه معتصم عباسی مسجد تخریب شد و مسجدی جدید با ستون های چوبی بنا شد و آثار آن همچنان پابرجاست.

  • مسیر دسترسی به مسجد جامع اصفهان کدام است؟

بعد از رسیدن به شهر اصفهان برای رفتن به مسجد جامع اصفهان، از چند راه گوناگون می توانید اقدام کنید. در روش ابتدایی از خیابان کمال وارد خیابان کمرزین شده و تا ورودی مسجد پیاده بروید. راه دوم هم می توانید از خیابان مجلسی وارد خیابان ابن سینا و سپس حدود 10 دقیقه تا مسجد جامع اصفهان پیاده روی کنید.

  • هزینه و بهترین زمان بازدید از مسجد جامع اصفهان

برای بازدید از مسجد جامع اصفهان می توانید همه روزه از ساعت 9 صبح تا 12 ظهر و از 14 تا 16:30 عصر و پرداخت هزینه جزئی، به آنجا مراجعه کنید.

بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc