https://gateway.trip.ir/api/

خدمات VIP فرودگاه امام خمینی چیست؟

به روز رسانی: 13 تیر ، 1403 دانستنی های سفر

خدمات VIP فرودگاه امام

خدمات VIP یا سرویس وی آی پی فرودگاه امام خدماتی لاکچری است که به مسافران پروازهای ورودی و خروجی این فرودگاه ارائه می‌شود. اگرچه هدف از این سرویس آسایش و راحتی مسافران پیش یا پس از پرواز است، اما با سرویس CIP، که مخصوص مسافران عادی‌ست، تفاوت دارد. اگر می‌خواهید درباره خدمات VIP فرودگاه امام بیشتر بدانید، مطالعه مطلب زیر را از دست ندهید.

خدمات وی ای پی چیست؟

همان‌طور که از نام خدمات VIP (Very Important Person) به معنی «شخص بسیار مهم» برمی‌آید، این سرویس برای افرادی است که از جایگاه‌های مهم سیاسی یا هنری برخوردارند. خدمات ویژه فرودگاهی وی ای پی شامل ارائه سطح بالا و بی‌نظیری از خدمات تشریفاتی برای مسافرانی با جایگاه بلندمرتبه است. سرویس VIP خدماتی جدید و لوکس است که فرودگاه‌ها به مسافران خاص ارائه می‌شود و برای مسافران عمومی قابل دسترس نیست.

خدمات وی ای پی چیست

خدمات وی ای پی چیست

خدمات VIP فرودگاه به چه اشخاصی ارائه می‌شود؟

قبل از این‌که ببینیم تشریفات فرودگاهی وی ای پی چه هستند، بد نیست بدانید که VIP به چه مسافری گفته می‌شود. آیا هر مسافری با پرداخت هزینه می‌تواند بلیت VIP بخرد؟ پاسخ این سوال خیر است. سرویس ویژه فرودگاهی وی آی پی فقط به اشخاص بسیار مهم کشور که شامل یکی از دسته‌های زیر باشد، ارائه خواهد شد:

 • سفیران
 • وزیران
 • کارگزاران دولتی و رسمی
 • مدیران شرکت‌های دولتی
 • مدیران کشوری و لشگری
 • روسای جمهور
 • شخصیت‌های مهم سیاسی
 • شخصیت‌های مهم هنری
 • نمایندگان مجلس
 • و...

خدمات VIP فرودگاه امام خمینی چیست؟

خدمات VIP در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی، که عنوان پیشرفته‌ترین و مدرن‌ترین را در لیست فرودگاه های ایران به خود اختصاص داده، امکانات و تسهیلاتی فراتر از استانداردهای معمول را به مسافران بسیار ویژه عرضه می‌کند. در این بخش، به بررسی بعضی از ویژگی‌های مهم خدمات VIP این فرودگاه می‌پردازیم:

 • ترانسفر رایگان از هر نقطه از تهران: مسافران پروازهای ورودی یا خروجی با تاکسی وی ای پی فرودگاه امام از درب منزل یا محل کار به فرودگاه منتقل خواهند شد.
 • پذیرایی در لانژ اختصاصی هتل: از لحظه ورود به فرودگاه تا نیم ساعت قبل از پرواز، از مسافرین VIP در سالن پذیرایی یکی از هتل‌های نووتل یا ایبیس فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی پذیرایی خواهد شد.
 • پذیرایی در سوئیت‌های لوکس: اگر چند ساعت به پرواز باقی مانده باشد، مسافران می‌توانند با استفاده از سرویس ویژه VIP در سوئیت‌های یک تا سه تخته به مدت 3 تا 6 ساعت استراحت کنند.
 • نظارت و همراهی با گارد محافظتی: در این سرویس ویژه، محافظین متخصص و دوربین‌های امنیتی در هر لحظه وضعیت مسافر را چک کرده و از سلامتی و امنیت او اطمینان حاصل می‌کنند.
 • سرویس Fast Track: تحویل یا دریافت بار مسافرین و دریافت کارت پرواز آن‌ها بدون نیاز به حضور شخص مسافر انجام می‌شود.
 • عبور اختصاصی از گیت حراست: این خدمت به مسافران VIP اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به انتظار در صف‌های طولانی، به‌سرعت و به‌راحتی از گیت‌های امنیتی عبور کنند.
 • سالن وی ای پی فرودگاه امام: این سالن‌ها با امکاناتی نظیر مبلمان راحت، پذیرایی با نوشیدنی‌ها و غذاهای متنوع، دسترسی به اینترنت رایگان و فضایی آرام و اختصاصی، تا 30 دقیقه قبل از پرواز از مسافران پذیرایی می‌کنند.
 • پذیرایی در رستوران‌های لوکس فرودگاه: برخورداران از این سرویس، می‌توانند به تمام منوی لوکس و بخش‌های ویژه رستوران دسترسی داشته باشند.
 • اتاق کنفرانس: در این سرویس، درصورت نیاز مسافر به برگزاری جلسات، اتاقی به نام سالن کنفرانس یا سالن VIP در اختیار او و همراهان قرار خواهد گرفت.
 • انتقال توسط شاتل اختصاصی به ترمینال مسافربری: تنها نیم ساعت مانده به پرواز مسافران ویژه با اتومبیل اختصاصی به ترمینال خروجی منتقل می‌شوند.
 • گیت اختصاصی بازرسی: در این سرویس، مسافران ویژه وی ای پی از طریق گیتی مخصوص عبور داده شده و به‌تنهایی توسط پلیس گذرنامه check in می‌شوند.
 • استقبال و مشایعت تا هواپیما: مسافران VIP از لحظه ورود به فرودگاه تا سوار شدن به هواپیما توسط محافظان یا پرسنل تشریفاتی همراهی و راهنمایی می‌شوند.
 • خدمات حمل چمدان و بار اختصاصی: این خدمات شامل جابجایی بار و چمدان‌ها بدون نیاز به صرف وقت و تلاش شخصی مسافر است.
 • استقبال با دسته‌گل و تشریفات از مسافران ورودی: این سرویس مخصوص مسافران ویژه بوده و هنگام خروج از هواپیما انجام می‌شود.
 • تسهیلات ویژه در انجام فرایندهای فرودگاهی: این سرویس به سرعت بخشیدن به فرایندهای گمرکی و امنیتی مسافر کمک می‌کند.

عکسی از لانژ اختصاصی فرودگاه امام خمینی

عکسی از لانژ اختصاصی فرودگاه امام خمینی

هزینه خدمات VIP فرودگاه امام خمینی

خدمات VIP فرودگاه بسته به نوع مسافر و نوع پرواز متفاوت خواهد بود؛ بااین‌حال، قیمت وی ای پی فرودگاه امام نرخ مشخصی نیست. ضمن اینکه این هزینه توسط اشخاص عادی قابل پرداخت نخواهد بود و تنها توسط مدیران شرکت دولتی یا سازمان مربوطه پرداخت می‌شود.

تفاوت VIP و CIP در تشریفات فرودگاهی

همان‌طور که گفتیم، اصلی‌ترین و مهم‌ترین تفاوت سرویس وی آی پی و سی آی پی فرودگاه به شخص سرویس‌گیرنده مرتبط است. به‌عبارتی خدمات ویژه فرودگاه امام تنها درصورتی به شما تعلق می‌گیرد که شخصی سیاسی بوده یا از جایگاه ویژه‌ای در امور کشوری برخوردار باشید.

از دیگر تفاوت‌های خدمات CIP فرودگاه امام با سرویس VIP آن باید به تامین امنیت مالی و جانی افراد اشاره کرد. طبیعتا حفظ جان شخصیت‌های دولتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ به‌همین‌دلیل در تمام طول پروسه پرواز و امور پیش از آن، وجود محافظان شخصی ضروری بوده و امکانات و خدمات ارائه‌شده توسط دوربین‌های امنیتی چک می‌شود.

آخرین تفاوت این دو سرویس در تشریفات فرودگاهی به نحوه پرداخت هزینه خدمات برمی‌گردد. هزینه تشریفات ویژه فرودگاه امام خمینی وی ای پی توسط سازمان یا وزارتخانه مربوطه پرداخت خواهد شد و امکان خرید شخصی آن وجود ندارد. این‌درحالی‌ست که افراد تجاری با یا بدون پیشینه سیاسی، می‌توانند پس از خرید بلیط هواپیما برای رزرو تشریفات سی آی پی نیز اقدام کنند.

استفاده از تشریفات ویژه فرودگاهی با تورهای تریپ

در این مطلب یاد گرفتیم خدمات VIP فرودگاه امام چیست و چه تفاوتی با سرویس CIP دارد. بااین‌حال، شما می‌توانید سفر لوکس خود را به خارج از مرزهای ایران آغاز کنید و از سرویس سی آی پی فرودگاه امام خمینی بهره‌مند شوید. فراموش نکنید که در بسیاری از انواع تور خارجی تریپ شامل تور اروپا و تورهای آمریکای جنوبی امکان دریافت این خدمات ویژه وجود دارد.

آیا شما قبلا از تشریفات فرودگاهی استفاده کرده‌اید؟ لطفا تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول:

1. سرویس وی آی پی چیست؟

این سرویس که کوتاه‌شده عبارت Very Important Person است، به تشریفات ویژه فرودگاهی گفته می‌شود که در اختیار اشخاص مهم سیاسی یا هنری قرار می‌گیرد.

2. آیا می‌توانیم سرویس VIP فرودگاه امام خمینی را خریداری کنیم؟

خیر؛ امکان خرید و رزرو خدمات وی ای پی فرودگاه امام برای مسافرین عادی وجود ندارد. اما می‌توانید با رزرو سرویس CIP فرودگاه امام سفری لاکچری را برای خود و خانواده‌تان رقم بزنید.

بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc