https://gateway.trip.ir/api/

قلعه جنی کیش؛ داستانی مخوف در تاریخ جزیره

به روز رسانی: 11 تیر ، 1403 جاذبه های گردشگری

قلعه جنی کیش

همه ما جزیره زیبای کیش را به سواحل زیبای آن در آب‌های نیلگون خلیج فارس، هتل‌های جذاب و لاکچری و مراکز تفریحی و تجاری متنوع می‌شناسیم. اما اگر اهل هیجان و ریسک کردن باشید، این جزیره می‌تواند یک تجربه مهیج را برایتان به ارمغان بیاورد. قلعه جنی کیش جایی است که اگر می‌خواهید شجاعت خود را به چالش بکشید، حتماً باید به آن سری بزنید. اما در این قلعه واقعاً چه می‌گذرد؟ چه داستان‌ها و اسراری پشت دیوارهای این مکان پررمزوراز نهفته است؟ با ما همراه باشید تا پاسخ این سوال‌ها را بگیرید.

قلعه جنی کیش کجاست؟

قلعه جنی یکی از مقاصد تفریحی و البته ماجراجویانه جزیره کیش در استان هرمزگان است که به دلیل ماهیت رازآلود و وهمناک خود و افسانه‌هایی که بین مردم محلی رواج دارد، بین گردشگران و به ویژه جوانان محبوب شده است.

این جاذبه در غرب جزیره کیش واقع شده و در حال حاضر یک قلعه قدیمی و متروکه محسوب می‌شود. این قلعه که در گذشته کاربری نظامی داشته، به دلیل مرگ مشکوک چند سرباز خالی از سکنه شده است. همچنین شایعات و گزارش‌هایی از دیده شدن اشباح و اجنه و شنیده شدن صداهای هولناک از آن شنیده می‌شود و مدت‌هاست که دیگر هیچ استفاده‌ای ندارد. در ادامه با داستان‌ها و روایت‌هایی که باعث شده‌اند این قلعه به نام قلعه جنی ها معروف شود، آشنا می‌شویم.

موقعیت جغرافیایی قلعه جنی روی نقشه گوگل

داستان قلعه جنی کیش

بسیاری از افرادی که شجاعت به خرج داده‌ و پا به این قلعه متروکه گذاشته‌اند، از صداهای وهمناکی گفته‌اند که پیرامون قلعه به گوش می‌رسد؛ صداهای ناله مانندی که از دل چاه آب این قلعه شنیده می‌شود، صدای پا و حرکات مختلف، صدای همهمه و زمزمه و صداهایی که هر یک می‌توانند ترس را مثل خوره به جان آدم بیندازند! تجربه برخی دیگر از افراد، از سنگینی فضای داخل قلعه و همچنین دیدن سایه‌ها و اشباح عجیب و غریب حکایت دارد.

اما چه اتفاقاتی در قلعه جنی کیش رخ داده که باعث ایجاد چنین فضای رعب‌آوری شده است؟ ماجرای قلعه جنی کیش به دو داستان مرموز و ترسناک برمی‌گردد که بین مردم محلی رواج دارد. هر دوی این روایت‌ها از شوم بودن و بروز اتفاقات ماوراء الطبیعی در این نقطه از جزیره حکایت می‌کند.

روایت اول که تقریباً بیشتر اهالی جزیره آن را باور دارند، داستان مرگ مشکوک ۴ سرباز در این قلعه است. این قلعه تا حدود دهه ۴۰ شمسی به عنوان یک دژ نظامی کاربرد داشت و مقر ژاندارمری جزیره کیش یا پاسگاه هنگ مرزی به حساب می‌آمد. معمولاً سربازان و نظامیانی که در این قلعه اقامت داشتند، از شنیدن صداهای عجیب و غریب و تحرکات غیرمعمول شکایت داشته و فکر می‌کردند این قلعه در تسخیر جنیان است؛ اما این قضایا آنقدر جدی نبود که منجر به تخلیه این مکان شود.

ماجرا زمانی جدی شد که یک روز صبح، زمانی که سربازان برای تعویض شیفت به قلعه آمدند، با جسد ۴ سربازی مواجه شدند که برای کشیک شبانه در قلعه حضور داشتند. اجساد این چهار سرباز در وضعیت عادی نبود و به شکل عجیبی سیاه و کبود شده بود. در چهره‌های سربازان مرده نشانه‌های ترس و وحشت ناگهانی به وضوح مشاهده می‌شد و هیچ توجیهی برای اتفاقی که رخ داده بود، وجود نداشت. تنها مسئله‌ای که همه به آن باور داشتند، این بود که اتفاقی غیرطبیعی و هولناک در شب گذشته به وقوع پیوسته است.

پس از این اتفاق بود که سربازان و فرماندهانشان دیگر حاضر به ماندن در این مکان مخوف نشدند. به این ترتیب این دژ قدیمی تخلیه و ماجرای سربازان کشته شده، به اصلی‌ترین ماجرایی تبدیل شد که جن‌زدگی این مکان را تأیید می‌کرد.

داستان دوم که به اندازه داستان سربازان ترسناک نیست، اما در ذهن مردم محلی جا افتاده، آن داستان راننده‌ای است که ناخواسته به عروسی جنیان رفت. از قرار معلوم، یک راننده تاکسی مسافری را برای بازدید از کشتی یونانی به این محل رسانده و سپس زمانی که در انتظار بازگشت مسافرش بوده، سری هم به قلعه جنی می‌زند. در این زمان که حوالی غروب آفتاب بوده است، راننده تاکسی داستان ما متوجه برپا شدن سوروسات عروسی و بساط جشن و پایکوبی در قلعه جنی شده و در اوج شگفتی متوجه می‌شود این جشن، نه عروسی انسان‌ها که عروسی جنیان است؛ چرا که شرکت‌کنندگان عروسی همگی لباس‌های بلند سفیدرنگ به تن کرده و البته به جای پای آدمیزاد، سم داشتند! این روایت را راننده تاکسی برای اهالی جزیره تعریف می‌کند که به عنوان روایتی از تسخیرشده بودن قلعه جنی کیش در ذهن مردم می‌ماند.

بسیاری معتقدند این روایت‌ها صرفاً زاییده ذهن مردم است و صرفاً به دلیل رازآلود بودن برای مردم جذابیت پیدا کرده و افراد مختلف به آن دامن زده‌اند. از سوی دیگر برخی معتقدند حتی اگر الان هم به قلعه جنی بروید، شاهد برخی اتفاقات غیرطبیعی خواهید بود و حتماً دلیلی برای این روایت‌های ترسناک وجود دارد.

عکس قلعه جنی در کیش

عکس قلعه جنی در کیش

تاریخچه قلعه جنی کیش

از همه این حرف‌ها که بگذریم، بد نیست بدانیم اساساً تاریخچه قلعه جنی کیش چیست و علت ساخت آن چه بوده است. قلعه جنی یکی از معدود جاهای دیدنی کیش است که درباره تاریخ ساخت و قدمت آن اطلاعات دقیقی در دست نیست. بیشتر کارشناسان معتقدند این قلعه از جمله سازه‌هایی است که در زمان حمله پرتغالی‌ها به خلیج فارس و جزیره هرمز، در قرن هفدهم ساخته شد و از همان ابتدا کاربری نظامی داشته است. البته برخی نیز معتقدند نقشه و معماری این قلعه به ساختمان‌های دهه ۲۰ و ۳۰ شمسی شبیه‌تر بوده و قدمت این قلعه کمتر از آن است که به دوران حمله پرتغالی‌ها برسد.

آنچه در مورد آن اتفاق نظر وجود دارد، این است که این بنا با اهداف نظامی ساخته شده و معماری آن به گونه‌ای است که برای دیده‌بانی، تیراندازی و استقرار تک‌تیراندازها و نگهبانی تناسب دارد.

داخل قلعه جنی کیش

برای اینکه بتوانید از قلعه جنی در کیش و بخش‌های داخلی آن تصور بهتری داشته باشید، بد نیست به پلان و طرح این بنا اشاره کنیم. ساختمان قلعه جنی، برخلاف بسیاری از قلعه‌های تاریخی که بناهایی مدور هستند، به شکل مستطیل طراحی شده و در دو نقطه روبروی هم، دارای دو برجک بزرگ و وسیع است که برجک‌های دیده‌بانی و تک‌تیراندازی هستند.

دیوارهایی که دورتادور این قلعه را احاطه کرده، دیوارهایی بسیار مستحکم هستند که باعث می‌شدند نفوذ به قلعه دشوار باشد. به علاوه یک باغچه کوچک در مرکز قلعه دیده می‌شود. در داخل قلعه نیز چندین اتاق تودرتو و اتاق‌هایی به شکل L وجود دارد و برای دسترسی به بالاترین نقطه برجک‌ها هم راه‌پله‌هایی قدیمی ساخته شده است.

ورود به قلعه جنی کیش در شب

بازدید از قلعه جنی ها کیش در شب و ورود به آن در ۲۴ ساعت شبانه‌روز امکان‌پذیر است. شما می‌توانید بدون هیچ مشکل و هزینه‌ای از آن دیدن کنید. بازدید در شب نیز بدون مانع است؛ اما اگر قصد بازدید از جاهای دیدنی کیش در شب را دارید، پیشنهاد می‌کنیم این مکان را از لیست گزینه‌های خود حذف کنید. چراکه بسیاری از افراد معتقدند بعد از غروب آفتاب حضور در این قلعۀ تسخیرشده، کاری مخاطره‌آمیز بوده و ممکن است به رویارویی با اجنه منجر شود. البته قسمت ورودی قلعه مسدود شده است؛ ولی تقریباً به راحتی می‌توانید از موانع و بلوک‌های مسدودکننده عبور کنید و وارد قلعه شوید.

آدرس قلعه جنی در کیش و نحوه دسترسی به آن

قلعه جنی در غربی‌ترین نقطه جزیره کیش، در جاده جهان، در نزدیکی کشتی یونانی، کمی قبل از رسیدن به آخرین میدان قرار دارد. برای رسیدن به این نقطه می‌توانید از تاکسی‌ها یا وسایل حمل‌ونقل عمومی جزیره که به مقصد کشتی یونانی حرکت می‌کنند، استفاده کنید. همچنین می‌توانید با اجاره ماشین در کیش گشت‌وگذار آسان‌تری داشته باشید و تا هر ساعتی که دوست دارید، در جزیره گردش کنید.

سفر به جنوب و بازدید از قلعه جنی جزیره کیش

سفر به مروارید خلیج فارس بی‌تردید یکی از جذاب‌ترین سفرهایی است که تجربه خواهید کرد. جزیره کیش با مراکز تفریحی، مراکز خرید و بازارها، سواحل زیبا و چشم‌انداز خلیج فارس یک مقصد عالی برای استراحت و آرامش است.

شما می‌توانید سفر دوست‌داشتنی و البته ارزان خود را با بلیط هواپیما کیش لحظه آخری آغاز کنید؛ اما اگر خواستید کمی چاشنی هیجان به سفرتان بیفزایید، قلعه جنی ها در انتظار شماست. این قلعه اسرارآمیز با رمز و رازهایی که پشت دیوارهای خود پنهان کرده، میزبان مسافرانی است که می‌خواهند یک طعم تجربه ترسناک واقعی را بچشند.

آیا شما قبلا به جزیره کیش سفر کرده‌اید؟ آیا از قلعه جنی بازدید داشته‌اید؟ حتما دیده‌ها و شنیده‌هایتان را با خوانندگان این مطلب هم در میان بگذارید.

سوالات متداول:

1. قلعه جنی کجاست؟

این قلعه مکانی مخوف و افسانه‌ای در غرب جزیره کیش، نزدیک به کشتی یونانی است.

2. آیا بازدید از قلعه جنی ها در کیش ساعت مشخصی دارد؟

خیر؛ بازدید از قلعه جنی رایگان بوده و در 24 ساعت شبانه‌روز امکان‌پذیر است؛ اما توصیه می‌کنیم در روشنایی روز به تماشای این جاذبه گردشگری بروید.

بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc