https://gateway.trip.ir/api/

جاهای دیدنی ترابزون

به روز رسانی: 24 شهریور ، 1401 جاذبه های گردشگری

جاهای دیدنی ترابزون

ترکیه دارای تاریخ باورنکردنی است که به شکل گیری این کشور منحصر به فرد کمک کرده است. یکی از مناطق زیبای و جاهای دیدنی ترکیه در امتداد ساحل دریای سیاه ترکیه است. 
ترابزون، ملقب به مروارید دریای سیاه، یکی از زیباترین نقاط ترکیه و ساحل ترابزون ترکیه را دارد و نزدیک به مرزهای گرجستان در سمت شمال شرقی است.
وقتی صحبت از طبیعت خیره کننده، هوای تازه، جنگل های زیبا، سرسبزی و چشمه های کریستالی می شود، ترابوزون یکی از انتخاب های مناسب است. 
ترابزون حدود 1.069 کیلومتر از استانبول ترکیه فاصله دارد. این شهر زیبا و توریستی 39 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و طبق آمار سال 2019، ترابزون تقریباً 757000 نفر جمعیت دارد و مساحت آن تقریباً 4000 کیلومتر است. ترابزون دارای آب و هوایی با تابستانی گرم، ترابزون در زمستان مرطوب و سرد است و بارندگی و برف فراوان در این منطقه وجود دارد.

دریاچه اوزونگول در ترابزون

دریاچه اوزونگول در ترابزون

17 مورد از جاهای دیدنی و توریستی ترابزون ترکیه

مکان های توریستی زیادی در ترابزون وجود دارد که گزینه های زیادی برای گذراندن تعطیلات خوش به همراه دارد. ترابزون مانند یک آهنربا گردشگران را از سراسر جهان جذب می کند و یکی از جذاب ترین نقاط گردشگری است. 

1. دریاچه اوزونگول ترابزون

اوزونگول یکی از محبوب ترین مناطق گردشگری در ترابزون است. این دریاچه با ظرافت و جذابیت فوق العاده ای که دارد، زیبایی و شکوه همه دریاچه های اطراف خود را در رأس قرار می دهد.
دریاچه اوزونگول در 90 کیلومتری مرکز شهر و در میان دره ای کوهستانی با مناظر زیبایی از کوه های فراتر قرار دارد.  دریاچه اوزونگول مشابه جایی در میان کوه‌ های آلپ سوئیس است.  

2. میدان ترابزون

میدان ترابزون یا میدان آتاتورک، یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری ترابزون در مرکز شهر است. میدان ترابزون ترکیه به جاذبه های اصلی گردشگری ترابزون نزدیک است. 
اطراف میدان ترابزون شامل معروف ترین هتل ها، رستوران ها، کافه ها و بیمارستان ها و همچنین بسیاری از مراکز دولتی است. همچنین دارای مغازه های بسیاری، برندهای ترکی و بین المللی است.

3. صومعه سوملا

یکی از باورنکردنی ترین مکان های تاریخی خارج از استانبول، صومعه سوملا گفته می شود که قدمت آن به قرن چهارم باز می گردد. 
صومعه سوملا واقع در منطقه ماکا در 48 کیلومتری جنوب مرکز شهر ترابزون در میان جنگل های ترابزون واقع شده است. این یکی از مکان های طبیعی زیبا و تاریخی ترابزون است که دارای اهمیت مذهبی نیز می باشد. این یک صومعه یونانی در بالای تپه به نام کوه ملا است که به مریم مقدس اختصاص دارد. 
صومعه سوملا یکی از شگفت ‌انگیزترین جاهای دیدنی و توریستی ترابزون است، در این صومعه تعدادی خانه های باستانی و با شکوه ساخته شده است و در پایین آن دره‌ ای باریک با شیب تند قرار دارد.
قدمت قلعه ترابزون به دوران امپراتوری بیزانس می رسد و یکی از زیباترین و بهترین مکان های ترابزون است که از تپه ای مشرف به شهر تا ساحل دریای سیاه امتداد دارد. 
این صومعه از سه بخش تشکیل شده است: قلعه بالا، قلعه مرکزی و قلعه پایین است. دارای چشم اندازهای خیره کننده از ساحل، معماری عثمانی - اسلامی و فضای سبز اطراف آن است.
صومعه سوملا شامل 72 اتاق است که در پنج طبقه گسترده شده اند، با یک کتابخانه و یک کانال آب با طاق های رنگارنگ باشکوه ساخته شده است. 
این یک ساختمان سفید با آجر قرمز است که ویژگی معماری عثمانی دارد، صومعه سوملا برای سال ‌ها شهرت پیدا کرده است و مقصدی  جذاببرای گردشگران از سرتاسر جهان است.

4. کاخ آتاتورک ترابزون

کاخ آتاتورک ترابزون که توسط معمار یونانی کنستانتین در سال 1903 ساخته شد، در 5 کیلومتری مرکز شهر ترابزون قرار دارد و از سه طبقه تشکیل شده است. 
نام این کاخ نیز به این دلیل است که خانواده‌ ای که این قصر را در اختیار داشتند، هنگام بازدید آتاتورک، آن را به او دادند. این ساختمان دارای یک ساختمان زیبا با باغ های سبز بود و در آغاز قرن بیستم به موزه تبدیل شد.

5. غار کال 

غار کال یکی از نقاط گردشگری زیبای ترابزون، دومین غار طولانی جهان است که در 47 کیلومتری مرکز شهر ترابزون قرار دارد. 
غار کال در شهر دوزکوی واقع شده و دومین غار بزرگ جهان است، وهمچنین دارای یک رودخانه کوچک و پل در غار است. این غار در سال 2000 درهای خود را به روی بازدیدکنندگان باز کرد و به یکی از مکان های مورد علاقه بازدیدکنندگان تبدیل شده است.
درب آن دارای یک آبشار باشکوه است، پشت غار منظره ای جذاب از کوه های پوشیده از برف در بیشتر روزهای سال است. این غار دارای صخره‌ های آهکی، استالاکتیت ‌ها، استالاگمیت‌ ها و دریاچه‌ هایی است که در طی میلیون‌ ها سال تشکیل شده ‌اند و همچنین آبراه‌ هایی است، که غار را بسیار زیباتر کرده است.

6. ارتفاعات حیدر نبی

ارتفاعات حیدر نبی یکی از دیدنی ترین مکان های گردشگری ترابزون است که در حدود 55 کیلومتری مرکز شهر ترابزون و 1600 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. 
این شهر به خاطر مناظر جذاب مه و ابرهایی که آن را لمس می کنند، احاطه شده توسط چشمه ها و دریاچه ها، آن را شکوهمند کرده است.

7. ارتفاعات سلطان مورات 

ارتفاعات سلطان مورات در شرق ترابزون و در 106 کیلومتری مرکز شهر قرار دارد علت نامگذاری این مکان به این دلیل است،  که سلطان مورات ششم در بازگشت از ایران از کنار آن عبور کرده و با لشکریانش نماز خوانده است.
ارتفاعات سلطان مورات تنها 38 کیلومتر با دریاچه اوزونگول ترابزون قرار دارد. ارتفاعات سلطان مورات در تابستان همانند یک نقاشی خیره کننده با مناظر جذاب از بالای کوه ها و بر فراز ابرها را تشکیل می دهد، در حالی که در زمستان لباس سفید می پوشد و برف آن را می پوشاند.

کلیسای سنت یوجنیوس ترابزون

کلیسای سنت یوجنیوس ترابزون

8. کلیسای سنت یوجنیوس

کلیسای سنت یوجنیوس توسط یوگنیوس، شخصیت مشهور قرن سیزدهم ساخته شده است. پس از فتح استانبول توسط عثمانی ها به مسجد تبدیل شد و هنوز هم به عنوان یک نقطه مهم فرهنگی به شمار می رود.

9. صومعه وازلون

صومعه وازلون در 7 کیلومتری روستای کریمیتلی واقع شده است، غار و چشمه های این صومعه آب دارد و مقصد راهبان است. قدمت اتاق های صومعه وارلون به قرن نوزدهم می رسد.

10. کاخ آتاتورک ترابزون 

کاخ آتاتورک بر روی تپه های ترابزون قرار دارد و برای این کشور ساخته شده است. این یک ساختمان 3 طبقه با نمای بیرونی سفید شیری و فضای داخلی افسانه ای است. 

11. پارک ملی دره آلتیندره 

این پارک محبوب ترین پارک در منطقه دریای سیاه شهر ترابزون است که سرشار از گیاهان، جانوران و حیات وحش است. این پارک همچنین یک مقصد مهم است.
پارک ملی آلتیندره در منطقه ی ماچکا و تنها 48 کیلومتر دورتر از مرکز شهرترابزون قرار دارد. پارک ملی دره آلتیندره قطعا یکی از بهترین مناطق برای بازدید در ترابزون است. 
این قلعه زیبای بیزانسی متعلق به قرن سیزدهم است، پارک ملی که به معنای واقعی کلمه به عنوان "دره نهر طلایی" ترجمه می شود، دارای نهری است که توسط کوه های شیب دار با منظره ای همیشه سبز احاطه شده است. 
ماهیگیری و کمپینگ از جمله فعالیت های برتر پارک ملی دره آلتیندره است. همچنین یک مسیر پیاده روی به طول 65 کیلومتر وجود دارد که برای پیاده روی در طبیعت به داخل جنگل امتداد می یابد.

12. ترابزون بوزتپه

 این مکان دیگری است که می توانید از رنگ های طبیعت مانند آبی و سبز لذت ببرید. این کوه دارای یک منظره ای فوق العاده از غروب خورشید را ارائه می دهد. 

13. قلعه آکچاکاله ترابزون

قلعه آکچاکاله ترابزون قلعه ای که در بالاترین نقطه مرکز شهر ترابزون قرار دارد، تصور می شود که در حدود 2000 سال قبل از میلاد ساخته شده است. 
دیوارهای بلند قلعه از تپه های پشت شهر قدیمی تا سواحل دریای سیاه کشیده شده است. با وجود این که تعداد قابل توجهی از دیوارها هنوز پابرجا هستند، تمام قسمت های قلعه تا به امروز باقی نمانده است.

14. پارک طبیعی چال کامیلی

پارک طبیعی چال کامیلی در منطقه دوزکوی و تنها 45 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد، پارک طبیعی چال کامیلی نیز منطقه ای عالی برای بازدید در ترابزون است. 
این پارک طبیعی با مساحت 88 متر دارای گیاهان و جانوران متنوعی از جمله رزهای وحشی، رودودندرون، سیاه‌ سالیف، گربه‌ های وحشی، سیاه گوش و پرندگان شکاری متعدد است.

15. دریاچه بالیکلی

 دریاچه فریبنده ی بالیکلی با ارتفاع 1500 متر در منطقه آکچابات واقع شده است و تنها 50 کیلومتر با مرکز شهر ترابزون فاصله دارد. 
معنی نام این دریاچه به ترکی "ماهی" ترجمه می شود، و از ماهی قزل آلای خوشمزه ای که در آن پرورش می یابد گرفته شده است. 

16. ایاصوفیه ترابزون

ترابزون نیز همانند استانبول دارای مکانی به نام ایاصوفیه است. این مکان در ابتدا به عنوان یک کلیسا ساخته شد و بعداً به عنوان مسجد تغییر کاربری داد. 
در حالی که ایاصوفیه در ترابزون ممکن است کمتر از استانبول باشکوه و چشمگیر باشد، این یک نمونه فوق العاده از معماری بیزانسی است و داخل آن بسیار زیبا تزئین شده است.
ایاصوفیه، که به عنوان یکی از بهترین نمونه های معماری بیزانسی در نظر گرفته می شود، دارای نقاشی های دیواری، نقش برجسته ها و کنده کاری های سنگی است. همچنین یک برج ناقوس وجود دارد که توسط ستاره شناسان محلی به عنوان رصدخانه مورد استفاده قرار می گیرد.
این یک کلیسای ارتدکس یونانی سابق است که در قرن سیزدهم ساخته شده است و در مرکز شهر ترابزون قرار دارد. ایاصوفیه در حال حاضر به عنوان یک موزه مورد استفاده قرار می گیرد.

17. هایلند پوکوت

در شرق ترابزون در نزدیکی شهر ریزه، پوکوت هایلند یکی از نقاط دیدنی کوهستانی بسیار زیبا در ترابزون است اما یکی از مشهورترین آن ها است.

بازارهای ترابزون

ترابزون علاوه جاهای دیدنی و تاریخی دارای بازارهای تاریخی و سنتی دیدنی جذابی است.

بازار ترابزون

بازار ترابزون یکی از شناخته شده ترین بازارها در ترابزون است، که در نزدیکی میدان معروف ترابزون واقع شده است و بازار ترابزون یکی از بهترین بازارهایی است که می توانید بهترین جواهرات و مصنوعات نقره و طلای شگفت انگیز را از آن خریداری کنید و از این جهت متمایز است. 

بازار دوستان ترابزون

بازار دوستان یکی از بهترین بازارهای ترابزون است، که در آن می توانید بهترین انواع پارچه، زیباترین جواهرات و سنگ های قیمتی و چینی و صنایع دستی مختلف را خریداری کنید. 
بازار دوستان یکی از بازارهای تاریخی و دیدنی در ترابزون است که قدمت آن به دوران عثمانی می رسد، بنابراین بازدید شما از آن بازدید از یک مکان برجسته تاریخی است.

بازار روس ها در ترابزون

بازار روس ها در ترابزون

بازار روس ها در ترابزون

بازار روسیه در ترابزون یکی از بازارهای معروف و دیدنی ترابزون است که مجموعه ای فوق العاده از صنایع دستی و سرامیک ها را به همراه عتیقه هایی که سبک اصیل ترکی را در خود دارند ارائه می دهد

اوزون چارچی 

بازار اوزون چارچی یک بازار طولانی و معروف در ترابزون ترکیه است، که در نزدیکی میدان معروف آتاتورک قرار دارد و در فروش محصولات باکیفیت ترکیه به ویژه پوشاک تخصص دارد.

خلاصه مطلب

ترابزون شهری زیبا و توسعه یافته در ترکیه است، که در سواحل جنوبی دریای سیاه قرار دارد و مکان های دیدنی زیادی دارد. هر ساله هزاران مسافر با شنیدن شهرت این شهر گ به ترابزون سفر می کنند.
ترابزون با پیشینه تاریخی و فرهنگی غنی و شگفتی های طبیعی فراوان پذیرای بازدیدکنندگان خود است. اگر شما هم از مسافرانی هستید که عاشق کاوش در مکان های جدید پر از تاریخ و زیبایی های دیدنی ما به شما شهر دیدنی ترابزون را پیشنهاد می کنیم.
این شهر مملو از مکان‌ های تاریخی برای دیدن است، از معروف ترین جاهای دیدنی این شهر می توان به قلعه ترابزون، دریاچه اوزونگول ترابزون، صومعه سوملا، پارک ملی دره آلتیندره است.
شهر ترابزون ترکیه دارای آب و هوایی با تابستانی گرم، زمستان مرطوب و سرد است و بارندگی و برف فراوان در این منطقه وجود دارد.
این شهر علاوه بر جاهای دیدنی جذاب دارای بازارهای سنتی و دیدنی جذابی نیز می باشد. از جمله بازارهای دیدنی این شهر می توان به بازار ترابزون، بازار دوستان ترابزون، بازار روسیه در ترابزون و اوزون چارچی اشاره کرد.
ترابزون ارتباط نسبتا خوبی با بقیه شهر های ترکیه است، ساده ترین راه برای رسیدن به شهر ترابزون  از فرودگاه های اصلی مانند استانبول یا ازمیر است.

سوالات متداول درباره ی جاهای دیدنی ترابزون

ترابزون به چه چیزی معروف است ؟

ترابزون در سرتاسر ترکیه به خاطر hamsi معروف است که غذای اصلی بسیاری از رستوران های این شهر است. صادرات عمده ترابزون شامل فندق و چای است.

برترین جاذبه های ترابزون برای بازدید چیست ؟

مهمترین جاذبه های دیدنی ترابزون عبارتند ازکاخ آتاتورک، صومعه سوملا، بوزتپه، پارک ملی آلتیندره است.

بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc