https://gateway.trip.ir/api/

موزه هوافضا مسکو

به روز رسانی: 19 خرداد ، 1403 جاذبه های گردشگری

موزه هوافضا مسکو

موزه یادبود کیهان ‌نوردی یا موزه یادبود هوافضا، موزه ‌ای است که به تاریخ تسخیر فضا توسط روسیه اختصاص دارد. برنامه فضایی روسیه همیشه یکی از محرمانه ترین برنامه های جهان بوده است و بازدید از این موزه چیزهای جالبی را به شما آموزش می دهد.
در موزه هوافضا مسکو نمونه ای از اولین ماهواره روسی، اسپوتنیک را نشان می دهد. همچنین می‌ توانید در آن لباس ‌های فضایی اصلی، تاریخچه سگ لایکا، ابزارهایی که یوری گاگارین اولین انسان در فضا با آن ‌ها آموزش دیده شده و بسیاری چیزهای جذاب دیگر را مشاهده کنید. 
موزه هوافضای مسکو تقریباً 85 هزار آیتم مختلف از جمله کپسول فضایی مورد استفاده یوری گاگارین و یک ما ه‌نورد از مأموریت ‌های لونوخود در دهه 1970 را در خود جای داده است. این موزه در واقع  ادای احترامی برای اکتشاف فضایی روسیه در مسکو است.

موزه هوافضا در مسکو

موزه هوافضا در مسکو

بنای یادبود فضا نوردی مسکو

در اوایل دهه 1960، اتحاد جماهیر شوروی در مسابقه فضایی بسیار جلوتر از ایالات متحده بود. آنها اولین ماهواره مصنوعی زمین به نام اسپوتنیک 1 را در سال 1957 به فضا پرتاب کردند و سپس اولین انسان به نام یوری گاگارین را در سال 1961 به فضا پرتاب کردند. 
برای جشن گرفتن این دو پیروزی بزرگ و دستاورد اتحاد جماهیر شوروی در اکتشافات فضایی، روس ها تصمیم گرفتند تا چیزی یادبود بزرگی درست کنند. در واقع، سه سال قبل از اینکه یوری گاگارین زمین را ترک کند، برنامه ریزی برای این بنای یادبود آغاز شده بود.
در مارس 1958، تنها پنج ماه پس از پرتاب موفقیت آمیز اسپوتنیک 1، یک مسابقه طراحی برگزار شد. پس از مرتب سازی بیش از 350 مورد ارسالی، طرحی که انتخاب و در نهایت ساخته شد، طرحی از یک ابلیسک بزرگ است که یک ستون را به تصویر می کشد. 
این بنای تاریخی 110 متر ارتفاع دارد و به یک طرف با زاویه 77 درجه تکیه داده است. روکش آن توسط تیتانیوم - فلزی با مقاومت بالا پوشانده شده است. 
این بنا به ویژه در هنگام غروب یا طلوع خورشید، زمانی که خورشید قرمز در صفحات منعکس می شود، چشمگیر به نظر می رسد. 
این بنای تاریخی در بخش شمال شرقی مسکو، خارج از ورودی اصلی مرکز نمایشگاه های روسیه امروزی واقع شده است. افتتاحیه بزرگ آن نیز در 4 اکتبر 1964 در روز هفتمین سالگرد پرتاب اسپوتنیک 1 انجام شد.
در مقابل ابلیسک مجسمه کنستانتین تسیولکوفسکی، دانشمند موشکی روسیه و پیشگام نظریه فضانوردی قرار دارد. او همراه با پیروانش، هرمان اوبرت آلمانی و رابرت اچ. گودارد آمریکایی، یکی از بنیانگذاران موشک و فضانوردی محسوب می شود.
در دو طرف پایه بنای یادبود، نقش برجسته هایی وجود دارد که مردان و زنان برنامه فضایی، از جمله لایکا، اولین سگ فضایی را به تصویر می کشد.

داخل موزه هوافضا مسکو چه چیزهایی را می بینید ؟

بازدید از موزه هوافضای مسکو (Museum of Cosmonautics) شما را به دنیای فضایی و سفری به تاریخ فضانوردی روسیه خواهد برد، و در آنجا می توانید به چگونگی پیشرفت تجهیزات فضایی روسیه پی ببرید.
در این موزه شما می توانید قطعات بازمانده از تجهیزات فضایی مختلف مانند اولین ماهواره ی مصنوعی و اولین موتور راکت روسیه یا همان شوروی سابق را ببینید.
همچنین می توانید از نزدیک کپسول فضایی که اولین مردی که به فضا رفت یعنی یوری گاگارین را مشاهده کنید، در این موزه طیف گسترده ای از لباس ها، تجهیزات، ابزار های مرتبط با فضانوردی را خواهید دید.
علاوه بر لباس های مخصوص فضانوردی اجرام آسمانی، و کلکسیون عظیمی از پوستر های تبلیغاتی فتح فضا در دوران شوروی سابق و همچنین پیکر اولین سگی که به فضا رفت را به صورت تاکسیدرمی خواهید دید. تمامی این ابزار ها در این موزه گرد هم آورده شده است، تا تجربه ای خاص و جذاب را برای عاشقان فضانوردی به تصویر بکشد.
موزه هوافضا مسکو ادای احترام ویژه ای به یوری گاگارین، قهرمان ملی روسیه که اولین فردی بود که به دور زمین چرخید دارد. در میان نمایشگاه‌ های جذاب مرتبط با فضا، کپسول فضایی را خواهید یافت که فضانورد مشهور در آن سفر عالی خود را انجام داد.

چرا باید از موزه هوافضای مسکو دیدن کرد ؟

موزه هوافضای مسکو یکی از خاص ترین و منحصر به فرد ترین موزه های روسیه است، این موزه شامل 85 هزار تجهیزات فضایی است.
همچنین در این موزه می توان به برنامه ها و طرح های فضایی شوروی سابق پی برد، و از دستاورد ها و اکتشافات فضایی روسیه آگاه شد.
این موزه همچنین از طراحی داخلی خلاقانه و مدرن با دکوراسیونی خاص تشکیل شده است و همچنین از طراحی خارجی جذابی ساخته شده است.

ساعت بازدید موزه هوافضا مسکو

موزه هوافضا مسکو بازدیدکنندگانی که تور روسیه را تهیه کرده اند و برای دیدن آن به روسیه سفر می کنند، آن ها را به سفری جالب می برد و به آنها اجازه می دهد تا قطعات اصلی متعددی را که در طول تاریخ در سفرهای فضایی استفاده شده اند، کشف کنند، از جمله اولین ماهواره ی اسپوتنیک (ماهواره مصنوعی)، اولین موتور موشک شوروی و ماه نورد را خواهند دید.
همچنین در داخل موزه در مورد تکامل لباس‌ های فضایی از دوره‌ های مختلف گرفته تا پوسترهای تبلیغاتی با مضمون فضایی، بینش شگفت ‌انگیزی در مورد اهمیت فوق ‌العاده ‌ای که در دوره شوروی به مسابقه فضایی داده شده بود را خواهید دید.
موزه هوافضا مسکو همه روزه به جز دوشنبه از ساعت 10 صبح تا 7 بعد از ظهر باز است، روز پنجشنبه موزه از 10 صبح تا 9 شب باز است.
مشخص است، برای دیدن چنین مکان جذابی باید هزینه ای پرداخت شود، لیکن هزینه ی ورودی موزه ی هوافضا در مسکو چندان گزاف نیست.
این موزه از بخش های بسیاری تشکیل شده است، اگر بخواهید از کلیه این بخش ها دیدن کنید باید مدت زمان 4 ساعت را صرف تماشای دیدنی های آن بکنید.

چگونه به موزه هوافضای مسکو برویم ؟

تصور کنید بلیط هواپیما خود را به مقصد یکی از چندین فرودگاه مسکو تهیه کردید و وارد شهر شدید؛ حال باید خود را به خیابان صلح (Prospekt Mira 11) برسانید که موزه هوافضا روسیه در آن قرار دارد. خوشبختانه این موزه در موقعیت مکانی خوبی واقع شده و به ایستگاه مترو و اتوبوس شهری دسترسی دارد. بنابراین می‌توانید با مترو به ایستگاه Vystavochnyy tsentr بروید و پس از 150 متر پیاده‌روی، خود را به موزه برسانید. دراین‌صورت، از مترو مسکو نیز دیدن خواهید کرد که خود یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر است.

گردشگری با اتوبوس در سطح شهر تاریخی مسکو نیز خالی از لذت نیست. اگر با اتوبوس گردش می‌کنید نیز می‌توانید به ایستگاه VDNKH رفته و پس از پیاده‌شدن، 200 متر مسیر باقی‌مانده تا موزه را پیاده طی کنید. وجود این امکانات حمل‌ونقل عمومی کار را برای گردشگران راحت کرده و دسترسی به موزه فضانوردی مسکو را آسان می‌کند.

جاهای دیدنی اطراف موزه هوافضا مسکو

گردشگرانی که با تهیه تور روسیه تابستان از طریق سایتtrip.ir به مسکو سفر می کنند، می توانند علاوه بر موزه هوافضا مسکو از جاهای دیدنی اطراف موزه مانند مرکز خرید VDNKh در فاصله ی ۸۰۰ متری، پارک آکودوک در فاصله ی ۲ کیلومتری، آکواریوم موسکواریوم در فاصله ی ۳.۲ کیلومتری، پارک سوکولنیکی در فاصله ی ۶.۳ کیلومتری، تئاتر بلشوی معروف در فاصله ی  ۸.۳ کیلومتری و میدان سرخ در فاصله ی 9.8 کیلومتری آن نیز دیدن کنند.

هتل ها و اقامتگاه های اطراف موزه هوافضا مسکو

برای اقامت در اطراف موزه هوافضا ی مسکو ما به شما اقامتگاه ها و هتل های ناسلدیه در فاصله ی ۵۵۰ متری، هتل کوزموس در فاصله ی ۶۵۰ متری، اقامتگاه زولوتوی کولوس در فاصله ی ۷۵۰ متری، اقامتگاه دیزاین اوتل در فاصله ی ۱ کیلومتری، هتل کاتیوشا در فاصله ی ۱ کیلومتری را پیشنهاد می کنیم.

رستوران ها و غذاخوری های اطراف موزه هوافضا مسکو

رستوران های نزدیک به موزه شامل رستوران سوشی شاپ در فاصله ی ۴۵۰ متری، رستوران پکارنیا ناتالی در فاصله ی ۵۰۰ متری، رستوران برگر کینگ در فاصله ی ۶۰۰ متری، رستوران کولیزی خول در فاصله ی ۷۵۰ متر، رستوران کی.اف.سی در فاصله ی ۱ کیلومتری است.

سوالات متداول درباره ی موزه هوافضا مسکو

چرا باید از موزه هوافضا مسکو دیدن کرد ؟

موزه هوافضا ی مسکو یکی از منحصر به فردترین موزه های کشور روسیه با بیش از 85 هزار تجهیزات فضایی است.

ساعت کار موزه هوافضا مسکو کی می باشد ؟

موزه هوافضا مسکو همه روزه به جز دوشنبه از ساعت 10 صبح تا 7 بعد از ظهر باز است، روز پنجشنبه موزه از 10 صبح تا 9 شب باز است.

بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc