https://gateway.trip.ir/api/

آتشکده تفلیس

به روز رسانی: 04 مرداد ، 1401 جاذبه های گردشگری

آتشکده تفلیس

آتشکده تفلیس یا به زبان گرجی آتشگاه در کوهپایه های تفلیس و پایین قلعه تاریخی نارین قرار دارد و این آتشکده یکی از شمالی ترین آتشکده های زرتشتی در جهان باشد.
این بنا زمانی ساخته شد که گرجستان بخشی از امپراتوری ایران در دوره ساسانیان بود. براساس منابع آئین زرتشت به دلیل حضور پارس ها در قرن های پنجم تا هفتم میلادی در گرجستان گسترش یافته است.
از طرفی گفته شده است، قرن ها بعد ترک هایی که در تفلیس سلطنت می کرده اند آتشکده را به مسجد تبدیل کردند. لیکن این آتشکده تا به امروز نام تاریخی خود را حفظ کرده است.
آتشکده ی تفلیس یک ساختمان آجری باستانی با سقف محافظ منحنی پرسپکس است، این معبد یکی از قدیمی ترین بناهای مذهبی در پایتخت گرجستان است که در بخش تاریخی شهر واقع شده است.

تاریخچه آتشکده تفلیس

تاریخچه آتشکده تفلیس

تاریخچه آتشکده تفلیس

زمانی که ایران به تفلیس می کند، ایرانیان دین رسمی خود که در آن زمان زرتشتی بود با خود به این سرزمین می آورند. در آن زمان انواع آتشکده در ایران وجود داشته، اما آتشکده ای نیز در تفلیس می سازند.
آتشکده به معنای محلی برای پرستش آتش است، این آتشکده نیز از آن زمان تا بحال در این مکان باقی مانده است. همانطور که در تاریخ مشخص شده است آئین زرتشتی در گرجستان بسیار محبوب بوده است.
در آن زمان در کنار اسقف های مسیحی دربار پادشاهی، یک موبد عالی رتبه ی آئین زرتشتی نیز وجود داشته است که نشان دهنده ی قدرت این دین در آن زمان می باشد.
به احتمال زیاد آتشکده ی تفلیس در زمان پادشاه واختانگ گرگاسالی ساخته شده است، زیرا پس از آزار و اذیت گسترده آیین زرتشت توسط هراكلیوس ششم امپراطور بیزانس، ساختن آن در كشور مسیحی غیرممكن بوده است.

معماری آتشکده تفلیس 

بنای آتشکده تفلیس از آجر و دارای یک سقف خمیده است. طراحی بیرونی آتشکده به صورت یک مکعب آجری با قطر 20 فوت می باشد.
در داخل آن پله هایی قرار دارد، که در انتها به یک درب چوبی بزرگ و قدیمی در سمت چپ آتشکده می رود. یک طبقه ی چوبی نیز وجود دارد که از طریق آن می توان بخشی از کف آتشکده را دید.
ارتفاع دیوارهای خارجی تقریباً هفت متر است. آتشکده بر روی سنگ های کوه ساخته شده و کف آن هموار نیست. در سال های اخیر یک سکوی چوبی تعبیه شده است که بازدیدکنندگان می توانند روی آن راه بروند.

تبدیل شدن آتشکده تفلیس به مسجد

در جنگی که بین پارس ها و مسلمانان ترکیه اتفاق افتاد کشور گرجستان به دست ترکیه افتاد. بنابراین آتشکده ی تفلیس توسط ترک ها که در سال 1724 بر این کشور سلطنت می کردند به مسجد تبدیل شد.
در دوره اسلامی تغییرات مختلفی در بنای اولیه آتشکده تفلیس ایجاد شد. برای مثال طراحی داخلی آن دارای طاق های شکسته است که از ویژگی های بارز معماری پس از اسلام است. 
بعد از خروج ترک ها از تفلیس در سال 1735 نادر شاه ایران آن را تخریب کرد و در سال 1986 دولت جماهیر شوروی به آتشکده تفلیس مقامی با ارزش داد و در سال 2007 نیز دولت پیشین گرجستان آن را محلی برای میراث فرهنگی تعیین کرد.
کمیته ی ملی بنا ها و امکان تارخی گرجستان با حمایت وزیر امور خارجه نروژ توانست در سال 2007 آتشکده ی تفلیس را برای حفاظت بازسازی کند.
برای اطلاع از تور تفلیس ۱۴۰۱ و تور گرجستان قیمت به روز آن می توانید به سایت تریپ مراجعه کنید و ارزان ترین تورها را به صورت آنلاین تهیه کنید.

سوالات متداول درباره ی آتشکده تفلیس

آتشکده تفلیس در کجا قرار دارد ؟

موقعیت مکانی این آتشکده درتفلیس دامنه کوه و پایین قلعه تاریخی نارین قرار دارد.

چرا آتشکده ی تفلیس به مسجد تبدیل شد ؟

در جنگ بین پارس ها و مسلمانان ترکیه  کشور گرجستان به دست ترکیه افتاد، و آتشکده توسط ترک ها به مسجد تبدیل شد.

بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc