https://gateway.trip.ir/api/

مسجد جمعه تفلیس

به روز رسانی: 04 مرداد ، 1401 جاذبه های گردشگری

مسجد جمعه تفلیس

پایتخت گرجستان تفلیس از دیرباز محل تلاقی بسیاری از ادیان مختلف بوده است و نمونه منحصر به فردی از این گشایش مذهبی را می توان در مسجد جمعه تفلیس مشاهده کرد. 
این مسجد آجری قرمز ساده که در میان حمام‌ های گوگردی منطقه باستانی آبانوتوبانی در پایین جاده ‌ای از یک کلیسا و کنیسه قرار دارد و به ‌خاطر اینکه محل عبادت مسلمانان سنی و شیعه است، شهرت دارد.
مسجد جمعه تفلیس جدای از معماری جذابش به عنوان مکانی شناخته می شود که نمازگزاران شیعه و سنی با هم در یک مکان واحد نماز می خوانند. 
مسجد جمعه در تفلیس قدیم که با نام مسجد تفلیس نیز شناخته می شد، یک بنای تاریخی دوست داشتنی است که به بخشی جدایی ناپذیر از شهر قدیمی تبدیل شده است.
اقلیت مسلمان برای اولین بار پس از فتح شهر توسط اعراب در نیمه دوم قرن هفتم در تفلیس پدید آمد. در قرون وسطی مساجد متعددی در تفلیس ساخته شد که بزرگترین آنها مسجد شاه اسماعیل بود. این مسجد در حاشیه رودخانه کورا که گفته می ‌شود توسط شاه اسماعیل اول ایران در سال‌ های 1522-1524 ساخته شده است قرار داشت، در سال 1950 در جریان ساخت پل متخی تخریب شد.
درسال 1895 زین ‌البدین تقی‌ میلیونر باکو از بازسازی کامل این مسجد حمایت کرد و در این فرآیند، بخش شرقی آن را به ‌طور چشمگیری تغییر داد. در سال 1998 کارهای مرمتی عمده ای در مسجد انجام شد.

مسجد جمعه در تفلیس

مسجد جمعه در تفلیس

معرفی مسجد جمعه در تفلیس

مسجد جمعه ی تفلیس یکی از جاهای دیدنی تفلیس بحساب می آید، این مسجد تنها مسجد فعال مسلمانان گرجی است. طراحی مسجد جمعه ی تفلیس بسیار زیبا و دیدنی است.
این مسجد تنها مسجد در تفلیس نبوده است، در گذشته مسجد های بسیاری در تفلیس وجود داشته است که در زمان شوروی و در طول جنگ جهانی تخریب شده اند. لیکن تنها این مسجد در طول تاریخ در امان مانده است.
مسجد جمعه تفلیس دارای هشت مناره ی کاشی کاری شده با طراحی هنرمندانه و زیبا است. دو ستونی این مسجد به گونه ای است، که مسجد را به دو بخش کرده است.
در بخشی از مسجد مسلمانان شیعه و در بخشی دیگر مسلمانان سنی به انجام فرایض و عبادات خود مشغول هستند. در اطراف مسجد جمعه تفلیس چندین کلیسا نیز وجود دارد.
این موضوع نشان دهنده ی دوستی میان مذاهب مختلف در این منطقه است. علت شهرت اصلی این مسجد نیز همین است، که شیعه و سنی  در کنار یکدیگر به عبادت می پردازند.

تاریخچه مسجد جمعه تفلیس

مسجد جمعه تفلیس اولین بار در سال 1700 توسط امپراتوری عثمانی ساخته شد و در طول 300 سال گذشته سه بار تخریب و بازسازی شده است. 
پادشاه ایرانی، نادرشاه در دهه 1740 دستور تخریب مسجد سنی ها را در گرجستان داد. اگرچه بین سال ‌های 1846 و 1851 معمار ایتالیایی جووانی اسکودیری، آن را بازسازی کرد، اما در پایان قرن نوزدهم دوباره تخریب شد. 
پس از انقلاب خونین روسیه در سال 1917، دولت تازه تأسیس جمهوری شوروی در صدد اصلاح بنیادی امپراتوری سابق روسیه برآمد. 
یکی از اهداف اصلی دولت جدید کمونیستی سلب قدرت نهادهای مذهبی بود. هدف اصلی این سرکوب ها کلیسای ارتدکس روسیه بود که در زمان تزار از امتیازات ویژه ای برخوردار بود و زمین و اموال کلیسا به شدت مصادره شد. 
در ابتدا به جوامع مسلمان آزادی عمل بیشتری داده شد، اما هیچ مذهبی از فشارهای دولت جدید برای تبدیل شدن به مرکز زندگی شهروندان در امان نبود.
حدود 10 درصد از جمعیت گرجستان مسلمان هستند و تا سال 1951 دو مسجد در تفلیس وجود داشت. مسلمانان سنی و شیعه تفلیس به ترتیب در مسجد جمعه و مسجد آبی عبادت می کردند. 
اما در سال 1951 مسجد آبی توسط دولت کمونیستی تخریب شد تا راه را برای یک پل باز کنند. تنها مسجد باقی مانده مسجد جمعه برای عبادت شیعیان و سنی ها بود.
تا سال 1996 از پرده سیاهی برای تقسیم مسجد بین سنی ها و شیعیان در هنگام عبادت استفاده می شد، اما امروزه این دو فرقه در کنار هم عبادت می کنند.

معماری مسجد جمعه تفلیس

مسجد جمعه در تفلیس از آجر ساخته شده و بر روی شیب تند قرار دارد. طراحی آن شامل جنبه‌ هایی از معماری نئوگوتیک و اسلامی است و به خاطر پنجره‌ های قوسی که دیوارهای آن را می ‌پوشاند، مورد توجه قرار گرفته است. 
در این مسجد یک دروازه با یک مناره هشت طبقه قرار دارد نمای بیرونی و داخلی مسجد جمعه با موزاییک های زیبا طراحی شده است، که گردشگران زیادی را به خود جذب می کند و آن را به یکی از نمادین ترین مکان های تفلیس قدیم تبدیل می کند.
در طراحی معماری این مسجد از سبک ایرانی اسلامی استفاده شده است. و برای زیبایی آن از کاشی های آبی رنگ به سبک کاشی های سبک ایرانی بهرهمند شده است. گردشگران ایرانی بسیاری هر ساله برای بازدید از این مسجد به تفلیس سفر می کنند.
طراحی خارجی این مسجد شباهت بیشتری به سبک مسجد های ایرانی و طراحی داخلی آن نیز بیشتر شباهت به مسجد های ترکیه دارد.
از دیگر جذابیت های ظاهری مسجد چراغ هایی است، که پس از غروب خورشید روشن می شوند و جلوه ای زیبا به این مسجد می بخشند. مناره های مسجد نیز در شب به دلیل چراغ هایی که دارد همانند نگین می درخشند و سوژه ای جذاب برای عکاسی می باشد.

دلیل نام گذاری مسجد جمعه تفلیس

مسجد جمعه تفلیس تنها مسجدی در تفلیس است، که مسلمانان شیعه و سنی برای انجام اقامه ی نماز و عبادت گرد هم می آیند.  یکی از فرایض ها نماز جمعه است، این مسجد به دلیل برپایی نمازهای جمعه به مسجد جمعه نام گرفته است. در هر ساعت از روز گردشگران می توانند از مسجد جمعه تفلیس دیدن کنند.
آدرس مسجد جمعه تفلیس : Botanikuri Street, 32 Botanical St, Tbilisi, Georgia  
برای اطلاع از تور تفلیس قیمت و تور گرجستان ۱۴۰۱ به سایت معتبر تریپ مراجعه کنید و ارزان ترین تورهای مسافرتی را بدون واسطه و به صورت آنلاین تهیه کنید.

سوالات متداول درباره ی مسجد جمعه تفلیس

علت نامگذاری مسجد جمعه تفلیس چیست ؟

مسجد جمعه تفلیس به دلیل برپایی نماز جمعه شیعیان و سنی ها به مسجد جمعه نام گرفته است.

مسجد جمعه تفلیس توسط چه امپراتوری ساخته شده است ؟

مسجد جمعه تفلیس اولین بار در سال 1700 توسط امپراتوری عثمانی ساخته شد.

بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc