https://gateway.trip.ir/api/

مزایا و معایب انرژی خورشیدی را بدانید

به روز رسانی: 31 شهریور ، 1400 راهنمای سفر

مزایا و معایب انرژی خورشیدی را بدانید

با تهدید بیش از حد تغییرات آب و هوایی که به دلیل انتشار بیش از حد کربن می باشد، اکثر کشورها در پی جایگزین سازی انرژی پاک بجای سوخت های فسیلی سنتی خود می باشند. در بین همه جایگزین های انرژی، انرژی خورشیدی بیشترین هزینه را دربرداشته است. ولی با درنظر گرفتن مزایا و معایب و کاهش ۸۰ درصدی قیمت پنل های خورشیدی در پنج سال اخیر، انرژی خورشیدی آینده ی درخشانی را به چشمان خود خواهد دید. اگر بخواهیم از این مزایا مواردی را نام ببریم باید به گزینه های زیر اشاره کنیم.

پایداری انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی جایگزین پایداری برای سوخت های فسیلی محسوب می شود. سوخت های فسیلی دارای تاریخ انقضا می باشند ولی انرژی خورشید حداقل چند میلیارد سال در دسترس می ماند. بجز این موارد، این نکته را در نظر داشته باشید که هرروز ۷۳ هزار تراوات انرژی خورشیدی به سطح زمین می رسد. جالب است بدانید که این مقدار ۱۰٬۰۰۰ برابر بیشتر از مصرف روزانه ی انرژی در کل دنیا می باشد. برای استفاده از این منبع بزرگ انرژی فقط باید فناوری‌ موردنیاز آن را پیاده سازی کنیم.

انرژی-خورشیدی

انواع انرژی خورشیدی

تأثیر پایین انرژی خورشیدی بر محیط

تأثیر انرژی خورشیدی روی محیط زیست در مقابل سوخت های فسیلی، مقداری چندین برابر کمتر می باشد. انرژی خورشیدی گاز گلخانه ای منتشر نمی کند، چرا که فناوری آن نیاز به احتراق سوخت ندارد. البته این نکته را مد نظر داشته باشید که نیروگاه های گرمایی خورشیدی (CSP) بخاطر مصرف آب و طبق نوع فناوری به کاررفته، تقریبا غیربهینه می باشند، استفاده از فناوری مناسب بازدهی را بالا می برد. مثلا سلول های خورشیدی فتوولتائیک (PV) برای تولید برق به آب نیازی ندارند.

استقلال انرژی در انرژی خورشیدی

نور خورشید در بسیاری از کشورهای جهان وافر است، به همین خاطر نیز می تواند هر کشوری را به یک تولید‌کننده ی انرژی مبدل سازد و از وابستگی کشورها به انرژی جلوگیری کرده و امنیت آن ها را بالا ببرد. انرژی خورشیدی فقط در رده ملی امنیت و استقلال را بالا نمی برد، بلکه در مقیاس های کوچک تر هم مثل نصب پنل های خورشیدی روی بام خانه ها می شود نیروی برق هر خانوار را تولید کرد.

معایب-انرژی-خورشیدی

معایب انرژی خورشیدی

معایب انرژی خورشیدی

تولید انرژی فقط در هنگام تابش خورشید، یکی از بزرگ ترین مشکلات فناوری خورشیدی می باشد. مثلا در هنگام شب یا در روزهای ابری مسلما تامین انرژی با مشکل روبرو می شود. اگر روش های کم هزینه ای برای ذخیره کردن انرژی باشد، این مسئله مشکلی به وجود نخواهد آورد، چراکه دوره های آفتابی طولانی انرژی اضافه‌ را تولید می کنند. مثلا آلمان از کشورهای پیش رونده در فناوری خورشیدی است و هم اکنون بر توسعه ی ذخیره سازی انرژی تمرکز کرده است تا این مشکل را برطرف سازد. البته بهتر است مد نظر داشته باشید که یکی از نگرانی های انرژی خورشیدی، آسیب به زمین و حیات وحش است.

خرابی زمین با انرژی خورشیدی

از نگرانی های انرژی خورشیدی، آسیب رساندن به زمین، فرسایش و از بین رفتن حیات وحش می باشد. بااینکه سیستم های خورشیدی PV در مکان های ثابتی جاگذاری می شوند، ولی ممکن است سیستم های بزرگ PV به منظور تولید هر مگاوات برق به ۳.۵ تا ۱۰ جریب زمین و تأسیسات CSP برای تولید همین مقدار به ۴ تا ۱۶.۵ جریب زمین نیاز داشته باشند. به منظور حل این مشکل باید تأسیسات را در قسمت های دارای کیفیت پایین یا در امتداد جاده ها و بزرگراه ها نصب کرد.

فرمول-انرژی-خورشیدی

فرمول انرژی خورشیدی

کمبود مصالح برای استفاده از انرژی خورشیدی

برخی فناوری های خورشیدی به متریال های کمیابی در تولید خود نیاز دارند. مثلا اکثر مصالح نادر و کمیاب محصولات جانبی فرآیندهای دیگر می باشند و به طور مستقیم از معدن استخراج نشده اند. بازیافت مصالح PV و پیشروی های به دست آمده در موضوع نانو فناوری، بازدهی سلول های خورشیدی را افزایش داده و بالا بردن تأمین توان را یاری می کند. ولی ممکن است پیدا کردن موارد جایگزین با تعداد بالاتر بتوانند نقش بسزایی در حل این مشکل داشته باشند. فناوری خورشیدی معایب خود را دارد و با هزینه های زیادی همراه است، ولی جایگزین خوبی برای سوخت های فسیلی می باشد. با این حال در راستای انرژی مطالعات به منظور بهره گیری از انرژی های نو مثل انرژی خورشیدی و بادی در دست انجام و پیگیری می باشد که با تامین امکانات مورد نیاز برای استفاده از این دسته انرژی، به صورت گسترده در کیش به بهره برداری رسیده است. این مدل از تولید انرژی در مناطق گرم و دارای آفتاب طولانی دیگر مثل کرمان و اهواز نیز راه اندازی شده است. وقتی با خرید بلیط هواپیما کرمان کیش به سمت این جزیره پرواز می کنید، احتمالا هم در کرمان و هم هنگام رسیدن به کیش این نیروگاه ها را خواهید دید.

بخش نظرات

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc