https://gateway.trip.ir/api/

جزیره هرمز سفر به اعماق رنگ

به روز رسانی: 24 فروردین ، 1400 مقاصد پر طرفدار

جزیره هرمز سفر به اعماق رنگ

با اطلاعات کاربردی سفر به هرمز، محبوبترین جزیره ایران آشنا شوید. مسافرت به جزیره هرمز را با اطلاعات کافی انجام دهید. فراموش نکنید هرمز فرودگاه ندارد. شما با پرواز تهران بندر عباس می توانید در کوتاهترین زمان به هرمز سفر کنید.

جزیره هرمز کجاست؟

جزیره هرمز گنبدی نمکی به شعاع 4 کیلومتر و مساحت 24 کیلومتر در دهانه خلیج فارس است. این پدیده زمین شناسی با داشتن  سنگهای آتشفشانی و 90 نوع رنگ خاک  از بهترین نقاط ژئوتوریسم در ایران است. جمعیت هرمز حدود 6 هزار نفر است و در بخش شمالی آن ساکن هستند. زمانی را برای سفر جزیره انتخاب کنید که خلوت است. معمولا اواسط بهار گردشگران حضور کمتری دارند و قیمت بلیط هواپیما ارزانتر است. 

تاریخ جزیره هرمز

هرمز اولیه نه یک جزیره که بندری در جنوب ایران بوده است. این بندر تجاری از دوره هخامنشی نقش مهمی در خلیج فارس داشته است. تا دوره ساسانی شهر هرمز را پايگاه دريایی بزرگ ایران محسوب می شد. در همین دوره برای اولین بار ساخت و ساز نظامی در جزیره هرمز انجام گرفت. محل حدودی هرمز قدیم، بندر تیاب امروزی است. با اینکه در اسناد قدیمی نام جزيره به شکل ارمز، هارموزيا و هرموز ثبت شده، در یکی از كتيبه های تاریخی هرمزگان، خورمغ نامیده شده است. خور به معنای لنگرگاه و مغ به معناي نخل است که ویژگی آن با یک بندر ساحلی منطبق است. در دوران ديلمي جزیره هرمز مسکونی شد و به تدریج قدرت پیدا کرد. با حمله مغول، مردم هرمز قدیم به جزيره جرون(هرمز) که تا آن زمان جزیره ای متروک بود، کوچ کردند. از این زمان به بعد زندگی جدیدی در جزیره هرمز آغاز گشت. هرمز دو بار توسط پرتغالیها در قرن 15 و انگلیسیها در قرن 19 اشغال شد ولی با رشادت دلاوران جنوبی باز پس گرفته شد.

نقشه قدیمی هرمزجزیره هرمز در یک نقاشی قدیمی اروپایی

جزیره هرمز در سفرنامه ها

نئارك اولین جهانگردی که در دوره اسکندر مقدونی پا به جزیره هرمز گذاشت، در سفرنامه خود هرمز را به نام جزيره اوگريپس می خواند. تنریرو سفیر پرتغال در زمان شاه اسماعیل به جزیره هرمز سفر و گزارشی ارائه داد. ممبره دیگر سفرنامه نویس پرتغالی نیز در دوره صفوی از هرمز دیدن و درباره جزیره نوشته است. ابن بطوطه در دوره تیموری به هرمز سفر کرد و از رونق بازار جزیره و تجارت با کشور هند و صادرات کالا به نقاط دنیا خبر داد. او در این سفر با پادشاه جزیره، تورانشاه دیدار کرده است. تاورنیه نیز که بارها به ایران سفر کرد، از جزیره هرمز بازدید داشته است. به خاطر شهرت جهانی هرمز، نقشه های قدیمی بسیاری از دریانوردان و سفرنامه نویسان هرمز به جا مانده است.  

عجایب جزیره هرمز بهشت رنگ

اولین چیزی که هر توریستی را در جزیره هرمز به وجد می آورد، دنیای رنگین جزیره است. کوههای رنگی و خاک خوراکی سرخرنگش در دنیا شهرت دارد. به دلیل گنبدهای نمکی هرمز، آب دريا در اطراف جزيره شورتر از دیگر نقاط خليج فارس است. همین بستر نمکی مانع رویش گیاهان شده است. جاذبه های منحصربفرد هرمز از دره مجسمه ها تا غارهای دریایی، موزه ای از شگفتیهای گردشگری است. فرهنگ و رسوم مردم جزیره هم به خاطر قدمت تاریخی و آمیختگی با فرهنگهای دیگر از راه دریانوردی، در نوع خود بی نظیر است. ویژگی های سواحل و دریای پیرامون هرمز چون جنگل حرا و آبهای نورانی درشب را می توان از موارد عجیب و نادر جزیره دانست.

بازارهای جزیره هرمز

اصلی ترین بازار هرمز، بازار ساحلی است. بازاری رنگارنگ و زنده که مردم اجناس خود را عرضه می کنند. در این جزیره بر خلاف قشم و کیش خبری از مالها و مراکز خرید بزرگ نیست. عامل مثبتی که باعث شده تا گردشگران از کسب و کارهای کوچک بومی خرید کنند. 

سوغات و رهاورد جزیره هرمز

بهترین سوغاتی جزیره هرمز، آفریده های بومی مردم مانند زیورآلات دریایی است. انواع ادویه محلی برای طرفداران طعم و بوی غذای جنوب، نانهای منحصربفرد چون تموشی، کیک هلر، لباس محلی، برقع، جلوپل(نوعی سربند زنانه) از رهاوردهای هرمز هستند. خاک هرمز نیز به عنوان سوغات در بازار عرضه می شود. برای طرفداران گردشگری مسئولانه خرید این خاک کار صحیحی نیست چون از تخریب زیست محیطی جزیره به دست آمده است.

راه دسترسی به جزیره هرمز

شما فقط از طریق دریایی می توانید به جزیره هرمز برسید. با اینکه امکان انتقال خودرو شخصی به قشم وجود دارد، شما نمی توانید ماشین خود را به هرمز منتقل کنید. شما از بندرعباس با کشتی مسافری؛ شناورها و قایق موتوری به جزیره خواهید رسید. محل حرکت از اسکله حقانی است و هر روز 6 بار مسافرت دریایی با شناور انجام می گیرد. بین جزیره قشم و جزیره هرمز هم مسیر دریایی وجود دارد. محل حرکت اسکله ذاکری است و هر روز 4 بار مسافرت دریایی با شناور انجام می شود.

قبل از سفر به هرمز از شرایط آب و هوایی مطمئن شوید چون در وضعیت ناپایدار جوی، راه دریایی به هرمز بسته می شود.

شما می توانید از طریق سایت خدمات الکترونیک حمل و نقل مسافری دریایی بلیط کشتی خریداری کنید.

www.user.hamdticket.ir

همچنین با نصب اپلیکیشن سیکت (seaket) خرید آنلاین بلیط کشتی را به راحتی انجام دهید.

فاصله بندر عباس تا جزیره هرمز یک ساعت است.

فاصله جزیره قشم تا جزیره هرمز 45 دقیقه است.

اقامتگاه و هتل در جزیره هرمز

بهترین راه اقامت در هرمز، استفاده ار بومگردیهای جزیره است. در جزیره هرمز شما می توانید انواع بومگردی با فضاها و کیفیت متفاوت پیدا کنید. این اقامتگاهها در جاهای مختلف جزیره پراکنده هستند که بر اساس سلیقه خودتان می توانید انتخاب کنید. از بومگردیهای معروف هرمز می توان به بومگردی خندع، بومگردی صبورا، بومگردی کوتوک و بومگردی دره شنها اشاره کرد. همچین شما می توانید در هتل های هرمز یعنی هتل ساحل سرخ و هتل هرموز هم اسکان داشته باشید. به تازگی هتل ماجرا که به هتل رنگی جزیره هرمز نیز  شهرت دارد در سواحل غربی هرمز آغاز به کار کرده است. قبلا امکان کمپ و چادر زدن برای گردشگران جزیره آزاد بود اما با با افزایش کمپ های چادری و اقامتهای طولانی چند ماهه، برپایی چادر و کمپ ممنوع شده است.

درباره جزایر ایران بیشتر بدانید:

جزیره سیری سرزمین غزال ها

بزرگترین جزیره ایران در خلیج فارس

تمام جاذبه های دیدنی هرمز

دیدنی های هرمز با همه جای ایران فرق دارد. شما از سواحل شگفت صخره ای تا رودهای رنگی را در بازدیدتان خواهید دید.

دره تندیس ها جزیره هرمز

پدیده ای زمین شناسی که به ایجاد فرمهای سنگی شگفت منجر شده است. این دره در سواحل جنوب غربی جزیره قرار دارد. اینجا مکانی بی نظیر برای عکاسی از طبیعت عجیب هرمز است.

دره سکوت هرمز

محیطی دور از هر گونه صدا تصور کنید که فقط تجربه آرامش محض است. این دره در نزدیکی گنبدهای نمکی به محلی برای علاقه مندان مدیتیشن تبدیل شده است. این محل که به دره نمک تبرزن هم شهرت دارد با زیبایی بلورهای نمکی مسحورکننده است.

دره رنگین کمان هرمز

از معروفترین دره های جزیره هرمز است که هزاران گردشگر سالانه به این محل می آیند. این دره اعجاب انگیز در جنوب شرقی هرمز و نزدیک ساحل لاک پشتها قرار گرفته است.

دره رنگین کمان هرمزاز جذابترین نقاط جزیره هرمز، دره رنگین کمان است.

قلعه پرتغالی ها هرمز

هر جا که پرتغالیها تحت سلطه خود قرار داد اند، نشانی از قلعه ها و استحامات آنها بجا مانده است. قلعه پرتغالیهای هرمز در دماغه شمالی جزیره قرار گرفته است. در ساخت این قلعه از مرجان دریایی استفاده شده که بسیار مقاوم است. قلعه در اویل قرن 16 میلادی توسط آلبو کرک فرمانده دریایی پرتغال پایه گذاری شد. قلعه دارای دیوارهای قطور و بلند، برجهای دیده بانی، انبار مهمات و کلیسا است. هنوز بقایای توپهای قدیمی در محوطه قلعه را می توانید ببینید.

زیارتگاه خصر نبی هرمز

این زیارتگاه در نزدیکی چنگل حرا از اماکن مقدس مردم به شمار می رود. قدمت بنا به 200 سال می رسد. جهانگرد آفریقایی ابن بطوطه در سفرش به هرمز از این زیارتگاه نام برده است. این بنای گنبدی ابعاد کوچکی دارد و محلی برای نذر و نیاز است.

جنگل دریایی هرمز

درختان حرا فقط در آبهای جنوبی ایران رشد می کنند. جنگل حرای هرمز در شمال شرقی جزیره، زیستگاهی مهم برای پرندگان و آبزیان است. مساحت این جنگل دریایی نسبت به قشم کوچک است.  این درختان ریشه در آب باعث تصفیه شوری دریا می شوند.

دشت زعفران هرمز

این پدیده شگفت انگیز حاصل نمکها و کانیهای رنگی هرمز است. دشت رنگین و جذاب که با رنگ طلایی خود شما را مسحور خود می کند. این دره بی نظیر در شرق هرمز و نزدیک گنبد نمکی قرار دارد. اینجا به رودخانه طلا هم شهرت دارد.

ساحل نقره ای هرمز

ساحل شن های نقره ای در جنوب جزیره قرار دارد. شما با دیدن این ساحل متوجه رنگ نقره ای تیره و براق بودن آن می شوید. بسیاری از گردشگران دوست دارند با خود نمونه از این خاک ببرند. این کار در بلند مدت باعث آسیب به زیبایی ساحل خواهد شد. شکل گیری این خاک حاصل میلیونها سال است.

ساحل سرخ هرمز

ساحل سرخ نیز در فاصله کمی از ساحل نقره ای در جنوب هرمز قرار گرفته است. رنگ سرخ به عنوان رنگ غالب جزیره، نمادی از هرمز است.

ساحل سرمه ای هرمز

از دیگر سواحل رنگین جزیره هرمز است که با درخشش سرمه ای رنگ شما را مجذوب زیبایی طبیعت جزیره می کند.

ساحل لاک پشت های هرمز

جزیره هرمز یکی از زیستگاههای لاک پشت دریایی خلیج فارس است. این ساحل که در جنوب شرقی جزیره قرار دارد محلی برای تخم گذاری این موجود محبوب گردشگران است. لاک پشت پوزه عقابی تخم گذاری خود را در فصلی از سال شنهای ساحلی انجام می دهد و دوباره راهی دریا می شود.

ساحل سنگ مرغان هرمز

یکی از سواحل تماشایی هرمز است که به دلیل تجمع مرغان دریایی به این نام معروف شده است. یکی از فرشهای خاکی هرمز در این ساحل قبلا اجرا شده است.

ساحل مفنّق هرمز

یکی از سواحل زیبا و محبوب هرمز، ساحل مفنق است. ساحل مفنغ در جنوب غربی جزیره از مکانهای معروف برای گمپ و ماجراجویی است. این ساحل زیستگاه اصلی خرچنگهای جزیره است.

غار الهه نمک هرمز

این غار رنگی شگفت انگیز در دل گنبد نمکی طی میلیونها سال بوجود آمده است. بافت لایه لایه رنگارنگ درون غار با کریستالهای نمک جلوه ای باورنکردنی دارد. این نوع غار در ایران چند نمونه مشابه دارد.

کوه سفید (برفی) هرمز

کوه سفید در نزدیکی مرکز جزیره، سراسر از نمک ساخته شده است. این کوه که از دور انگار از برف پوشیده شده به کوه برفی هم شهرت دارد.

کوه سفید جزیره هرمزنمایی از کوه سفید (برفی) هرمز

روزنه دریا هرمز

یکی از سواحل جنوب شرقی جزیره، ساحل روزنه دریاست. در این ساحل صخره ای، روزنه ای دیده می شود که هنگام عبور امواج دریا، منظره ای دیدنی دارد. این ساحل به ساحل محیط زیست هم شناخته می شود.

دشت آهوان هرمز

بخشی از جزیره زیستگاه نوعی آهو به نام جبیر است. جبیر بومی هرمز نیست اما به دلیل شرایط مساعد محیطی توسط سازمان محیط زیست در هرمز رها شده اند. شمابا گردش در هرمز احتمالا با این آهوی منحصربفرد برخورد می کنید.

پرتگاه غروب هرمز

یکی از بهترین نقاط برای دیدن غروب در جزیره، پرتگاه غروب است. این ساحل صخره ای در جنوب هرمز و مشرف به ساحل سرخ و نقره ای است. تماشای نشستن خورشید بر پهنه دریا در پرتگاه غروب، محلی جذاب برای عکاسی است.

دلفین های هرمز

هنگام سفر به هرمز با قایق شما می توانید دسته های دلفین را ببینید که در دریا رقصان و شناورند. تماشای دلفینها فقط در زمان مشخصی از سال امکانپذیر است.

موزه دکتر نادعلیان جزیره هرمز

دکتر نادعلیان سالهاست در جزیره هرمز به اجرای آثار هنری در طبیعت مشغول است. به موازات این کار توانسته است توجه مردم محلی را به آفرینش و تقویت هنر بومی جلب کند. در حال حاضر مجموعه ای فرهنگی این دستاورد ارزشمند را در خود جای داده است.

تفریحات جزیره هرمز چیست؟

شما علاوه بر دیدن جاهای دیدنی هرمز می توانید از انواع تفریحات آبی مانند غواصی، ماهیگیری، قایق سواری، جت اسکی لذت ببرید. اگر اهل گشت و گذار با دوچرخه باشید، در جاده دور جزیره می توانید حسابی بگردید و رکاب بزنید. البته برخی مسافران در این مسیر موتور سواری می کنند.

بهترین هنگام سفر به جزیره هرمز

مانند دیگر مناطق جنوب ایران، هرمز دارای هوایی شرجی است که در بیشتر ایام سال دمای بالایی دارد.  معمولا از اواخر آذز تا اواخر زمستان دما برای سفر مساعد است.  

بخش نظرات
اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc