https://gateway.trip.ir/api/

هواپیمایی سپاهان

Sepahan Air

سپاهان
سپاهان

هواپیمایی سپاهان

هواپیمایی سپاهان

در سال 1355، شرکت صنایع هواپیما سازی ایران با نام اختصاری "هسا" در زمینی وسیع در شاهین شهر اصفهان به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. هسا پس از انقلاب در راستای فعالیت هرچه بیشتر خود، در سال‌های 75-1374 با شرکت هواپیماسازی اکراینی قراردارد ساخت هواپیما را امضا کرد که در نتیجه آن، ساخت هواپیمای آنتونوف با نام ایران -140 در این شرکت آغاز شد. 
شرکت هواپیمایی هسا فعالیت خود را در شاهین شهر اصفهان با تولید 12 فروند هواپیما ایران 140 آغاز کرد که پس از سقوط چند فروند، این هواپیمایی با حدود 7 فروند هواپیما ایران 140 فعالیت خود را تا سال 1387 ادامه داد. 

شرکت هواپیمایی سپاهان

شرکت هواپیمایی سپاهان

شرکت هواپیمایی سپاهان

شرکت هواپیمایی سپاهان با نام اختصاری هسا جزو قدیمی ترین ایرلاین های هواپیمایی در ایران است. این شرکت در سال 1355 در شاهین شهر اصفهان تاسیس شد، این شرکت دارای سابقه ی طولانی در این زمینه است.
این شرکت با اینکه سابقه ی طولانی دارد، ولی فعالیت های کمی داشته است و شهرت چندانی در بین دیگر شرکت های هواپیمایی ندارد، در واقع نام شرکت هواپیمایی سپاهان برای بسیار از افراد نا آشنا است.
شرکت هواپیمایی سپاهان هم در زمینه ی جابجایی مسافران فعالیت دارد و هم در زمینه ی ساخت انواع هواپیما ها نیز مشغول است.
از فعالیت های این شرکت در زمینه ساخت هواپیما های نظامی، طراحی و تولید هلیکوپتر و پهپاد ها با کامپوزیت و تعمیر و نوسازی هاورکرافت می توان اشاره کرد.
شرکت هواپیمایی سپاهان در سال 1364 پس از انقلاب اسلامی با یک شرکت هواپیمایی اوکراینی قرارداد هواپیما بست، طبق این قرارداد هواپیمایی آنتونوف با نامی ایرانی ساخته شد.
در سال 1380 شرکت هواپیمایی سپاهان به علت سانحه ای دلخراش فعالیتش متوقف شد، و تا به امروز فعالیت این شرکت متوقف مانده است.

ساخت شرکت هواپیمایی سپاهان 

شرکت هواپیمایی سپاهان متعلق به شرکت صنایع هواپیما سازی در ایران است، این شرکت در مناقصه ای که در سال 1353 برگزار شد، برنده شد.
در این مناقصه ی بین المللی هدف تولید هلیکوپتر سازی بود، از جمله شرکت هایی که در این مناقصه حضور داشتند، شرکت هایی از کشورهای وستلند انگلستان، آگوستا ایتالیا، آیرواسپشیال فرانسه، بل تکسرون آمریکا  بوده است.
در بین این شرکت ها، شرکت بل تکسترون آمریکا برنده ی این مناقصه شد و توانست شرکت صنایع هواپیماسازی سپاهان هسا را در ایران تاسیس کند.
این شرکت در شاهین شهر اصفهان  در منطقه ی وسیعی از بخش های مختلف ساخته شد. روند ساخت کارخانه های این شرکت هواپیمایی و کارگاه های آن تا سال 1357 به خوبی پیش می رفت، در ابتدای انقلاب جمهوری اسلامی ایران شرکت هواپیمایی هسا مدتی فعالیت خود را متوقف کرد.
پس از انقلاب در سال 1364 بار دیگر این شرکت هواپیمایی را اندازی شد، و فعالیت های خود را ادامه داد. این شرکت فعالیت های خود را گسترش داد و در سال 1374 با قراردادی که با شرکت هواپیما سازی اوکراین بست تولید هواپیما آنتونوف را به ناوگان خود اضافه کرد.

ناوگان شرکت هواپیمایی سپاهان

شرکت هواپیمایی سپاهان جزو ناوگان شرکتهای هواپیمایی ایران و تولید کننده ی انواع هواپیما های نظامی، مسافربری و هلیکوپتر است. ناوگان این شرکت شامل 12 فروند هواپیمای ایران 140، هلیکوپتر شاهد 278 و پهپاد ابابیل است.
این شرکت به دلیل سوانح زیادی که داشته است، فعالیت خود را تنها با 7 فروند هواپیمای ایران 140 ادامه داد. شرکت هواپیمایی سپاهان فعالیت خود را تا سال 1387 ادامه داد، ولی پس از آن سازمان هواپیمایی کل جمهوری اسلامی ایران مجوز های پرواز این شرکت را لغو نمود.

از فعالیت های ناوگان ایرلاین سپاهان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

تولید پروانه های هواپیما با کامپوزیت
هواپیمای جنگنده صاعقه  
هواپیمای جنگنده آذرخش
هواپیمای جنگنده کوثر  
تعمیر انواع هاورکرافت و قطعات فنی هواپیما
مونتاژهواپیماهای ایران 140 تحت لیسانس شرکت آنتونوف اوکراین
طراحی و تولید پهباد ابابیل

حوادث هواپیمایی سپاهان

از حوادثی که در ایرلاین شرکت هواپیمایی سپاهان اتفاق افتاده می توان به حادثه ی دلخراش سال 1387 اشار کرد، در این حادثه 44 سرنشین در سقوط هواپیمای ایران 140 جان خود را از دست دادند.
از دیگر سوانح این هواپیما می توان به خارج شدن هواپیمای ایران 140 در سال 1384 از باند فرودگاه اراک اشاره کرد، در این حادثه خوشبختانه خسارت جانی در پی نداشته است.
این شرکت هواپیمایی حوادث های دیگری مانند سقوط، نقص فنی، خارج شدن از باند را نیز در لیست حوادث خود دارد، تمامی این حوادثی که اتفاق افتاد موجب شد، تا از ادامه ی این شرکت هواپیمایی برای مسیر های داخلی و خارج  درکشور جلوگیری شود، بنابراین پایان فعالیت این شرکت اعلام گردید.
هواپیماهای آنتونوف یا همان ایران 140 تنها در داخل ایران  نبود که دچار حادثه شد، بلکه این نوع هواپیما به دلیل ساختار فنی بدی که داشت بیش از پنج بار در کشور های دیگر نیز باعث به وجود آوردن حادثه های دلخراش شد.
مسیرهای پروازی ایرلاین سپاهان
شرکت هواپیمایی سپاهان یا هسا به دلیل اینکه هم اکنون دیگر فعالیتی در این زمینه ندارد، بنابراین در هیچ یک از مسیر های داخلی و خارجی پروازی ندارد.
بنابراین مسافران نیز نمی توانند با مراجعه به آژانس های مسافرتی و  یا به سایت شرکت هسا صنایع دفاع اصفهان بروند تا بتوانند بلیط های مسافرتی شرکت هواپیمایی سپاهان را خریداری و یا از قیمت بلیط هواپیما در این ایرلاین با خبر شوند.

سوالات متداول درباره ی شرکت هواپیمایی سپاهان

ناوگان شرکت هواپیمایی سپاهان شامل چه هواپیماهایی است ؟

ناوگان شرکت هواپیمایی سپاهان شامل 12 فروند هواپیمای ایران 140، هلیکوپتر شاهد 278 و پهپاد ابابیل است.

چرا شرکت هواپیمایی سپاهان با اوکراین قرارداد بست ؟

در سال 1374 این شرکت با قراردادی که با شرکت هواپیما سازی اوکراین بست تولید هواپیما آنتونوف را به ناوگان خود اضافه کرد.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc