https://gateway.trip.ir/api/

هواپیمایی آذربایجان ایر

Azerbaijan Airlines

آذربایجان ایر
آذربایجان ایر

هواپیمایی آذربایجان ایر

هواپیمایی آذربایجان ایر

آذربایجان ایرلاینز در سال ۱۹۹۲ پس از فروپاشی شوروی، با انشعاب از شرکت هواپیمایی ایرفلوت، راه‌اندازی شد. دفتر اصلی ایرلاین در شهر باکو قرار دارد و قطب پرواز آن فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف است. ناوگان هوایی آذربایجان 40 مقصد در 25 کشور را پوشش می‌دهد که فقط در سال 2016 توانسته است تعداد 2 میلیون مسافر را جابجا کند. همچنین هواپیمایی آذربایجان در سال 2018 موفق شدجایزه بهترین ایرلاین منطقه‌ای آسیای مرکزی و هند را به دست آورد.
آذربایجان ایرلاینز چند نوع کلاس پرواز دارد: کامفورت کلاب، بیزنس کلاس، وی آی پی کلاب و اکونومی کلاس. وی آی پی کلاب (فرست کلاس) آذربایجان ایرلاینز فوق‌العاده راحت با امکانات کاملی نظیر تختخواب، امکان شارژ لپتاپ و موبایل، برخورداری از وعده‌های غذایی عالی، صفحه نمایش لمسی برای فیلم، موسیقی و بازی و هدایای ویژه کودکان 2 تا 10 سال است.
کلاس اکونومی فضای مناسب و راحت در اختیار شما قرار می‌دهد. طراحی منعطف صندلیها و بالش قابل تنظیم، صفحه نمایش با آخرین فیلم‌ها، برنامه‌های تلویزیونی، بازی و پادکست سفری لذت‌بخش برای شما می‌سازد. 
تنها تفاوت کامفورت کلاب با کلاس پرواز بیزینس، داشتن مونیتوراست. فضای کافی استراحت و کار برای مسافران تعبیه شده، اگر رژیم مخصوصی دارید تا 24 ساعت قبل از سفر اعلام و وعده مناسب سلامت خود را دریافت کنید. همچنین شما می‌توانید علاوه بر دو چمدان 32 کیلوگرمی، یک چمدان رایگان همراه داشته باشید. 

شرکت هواپیمایی آذربایجان ایر

شرکت هواپیمایی آذربایجان ایر

شرکت هواپیمایی آذربایجان ایر

شرکت هواپیمایی آذربایجان ایر که با نام آزال نیز شناخته می شود، در سال ۱۹۱۰ شروع به کار کرد. این شرکت توانسته به طور رسمی جایگاه ویژه ای در حوزه هوانوردی بین کشورهای اطراف پیدا کند.
کشور آذربایجان یکی از کشورهای بود که تحت فرمان اتحاد جماهیر شوروی سابق قرار داشت، به همین علت در زمان تاسیس یکی از زیرمجموعه‌ های ایرلاین ایرفلوت بود.
دفتر مرکزی هواپیمایی آذربایجان ایر در باکو در فرودگاه بین المللی حیدرعلی اف قرار دارد، این شرکت مطابق با استاندارد های بین المللی می باشد.
شرکت های هواپیمایی آذربایجان از استاندارد های خوبی بر خوردار هستند و استانداردهای ایکائو و رعایت می کنند. این ایرلاین جزو معتبرترین شرکت های هواپیمایی کشوری و جز انجمن بین ‌المللی حمل و نقل هوایی است این شرکت پرواز های مختلفی به شهرها و کشورهای مختلف دارد.  
شرکت هواپیمایی آذربایجان ایر در سال ۱۹۹۲ پس از استقلال این کشور به عنوان اولین شرکت هواپیمایی ملی آذربایجان شناخته شد.

تاریخچه ی شرکت هواپیمایی آذربایجان ایر

بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی این شرکت نیز دچار بحران شد و متخصصان با تجربه و ناوگان فرسوده و قدیمی آن باعث ویرانی و بحران این شرکت شد.
در سال ۱۹۹۲ رئیس جمهور آذربایجان حیدرعلی اف با پرداخت بیش از ۲۰۰ میلیون دلار توانست شرکت را مجددا زنده کند.
این شرکت تحت نظر وی با نام آزال مدیریت شد، این شرکت توانست با آموزش های حرفه ای به پرسنل شرکت آذربایجان ایر مطابق با علوم روز هواپیمایی سطح این شرکت هواپیمایی را افزایش دهد.
این شرکت توانست  ناوگان هوایی خود را با هواپیماهای بوئینگ ۷۵۷ را با تجهیزات و امکانات کامل به روز رسانی کند.  در سال ۱۹۹۴ ابرلاین آذربایجان ایر توانست به آسمان امارات متحده عربی پرواز انجام دهد، و بعد از آن نیز پرواز هایش را به سمت شهرهای تهران، لندن، سن پترزبورگ و چین نیز افزایش داد .
در سال ۲۰۰۶ شرکت هواپیمایی آذربایجان ایر توانست هواپیماهای بوئینگ ۷۵۷ را تحویل گیرد، که این خود تحولی بزرگ در ناوگان هوایی این شرکت محسوب می شد.
به دلیل وقوع زلزله ای که در در کشور آذربایجان اتفاق افتاد این شرکت یک فروند بوئینگ دیگر نیز به ناوگان خود اضافه کرد، این هواپیما ها مجهز به تجهیزات پزشکی بودند تا بتوانند مردم را در چنین مواقعی یاری کند.
با پیش آمدن حوادث مختلف  شرکت هواپیمایی آذربایجان ایر با کمبود مسافر روبرو شد اما همچنان در حال سودآوری بود توانست بدهی ‌های خود را تا مقدار ی پوشش دهد.

ناوگان هواپیمایی آذربایجان ایر

در سال ۲۰۰۲ شرکت هواپیمایی آذربایجان ایر برای آنکه هواپیماهای قدیمی خود را که از زمان شوروی در ناوگان خود داشت از دور خارج کند هزینه زیادی برای این کار خرج کرد و اقدام به خرید هلیکوپتر های اروپایی نمود و آن‌ ها را برای انتقال و حمل و نقل تجهیزات و پرسنل به سکو های نفتی دریای خزر استفاده کرد.
در سال ۲۰۱۰ شرکت هواپیمایی آذربایجان ایر  توانست به طور کامل تمامی  هواپیماهایی که از زمان شوروی در ناوگان خود داشت را خارج کند. 
ناوگان ایرلاین آذربایجان ایر شامل هواپیماهای مختلفی مانند بوئینگ، ایرباس و هلیکوپتر های امدادی و غیره می باشد، همچنین ناوگان آذربایجان ایر هواپیماهای دیگری را برای خرید و  اجاره در دست سفارش دارد.
این شرکت هواپیمایی شامل حوادث مختلف بوده است، یکی از حوادثی که توسط این ایرلاین اتفاق افتاده می توان به حادثه سال ۱۹۹۵ در ماه دسامبر اشاره کرد.
در این حادثه دو موتور هواپیما به یکباره خاموش شدند و این منجر به سقوط این هواپیما گردید در این هواپیما ۵۲ نفر کشته و ۳۰ نفر زخمی شدند.
حادثه دیگری که برای شرکت هواپیمایی آذربایجان ایر اتفاق افتاده است، در سال  ۲۰۰۵ است هواپیمایی که به نام آنتونوف اوکراینی می باشد در دریای خزر سقوط کرد، و هر ۲۳ سرنشینان آن به یکباره جان باختند.
بعد از این حوادث شرکت هواپیمایی آذربایجان ایر کلیه ی هواپیماهایی که از شرکت آنتونوف اوکراینی خریداری کرده بود را به تعلیق در آورد و دیگر از این شرکت خریداری نکرد .
در حال حاضر ایرلاین آذربایجان روزانه به مقاصد مختلفی در جهان پرواز داردف از مقاصد ی که این ایرلاین در ایران  پرواز هوایی دارد دو شهر تهران و تبریز است. 
ناوگان هواپیمایی آذربایجان ایر شامل چهار فروند هواپیمای ایرباس A319-100، هفت فروند هواپیمای ایرباس A320-200، دو فروند هواپیمای ایرباس A340-500، چهار فروند هواپیمای بوئینگ ۷۵۷-۲۰۰، سه  فروند هواپیمای بوئینگ ۷۶۷-۳۰۰ ER، دو فروند هواپیمای بوئینگ ۷۸۷-۸، یک فروند هواپیمای امبرائر ERJ-170، چهار فروند هواپیمای امبرائر ERJ-190 می باشد.

خرید بلیط هواپیمای ایرلاین آذربایجان ایر

برای خرید بلیط هواپیمایی آذربایجان ایر شما می توانید از طریق سایت رزرواسیون تریپ اقدام کنید، تنها کافیست سه حرف اول نام شهر مبدا و سه حرف اول نام شهر مقصد را و همچنین تاریخ رفت و برگشت و تعداد مسافران و کلاس پروازی خود را مشخص کنید و با فشردن کلید جستجو شما می توانید لیست کاملی از انواع پرواز های شرکت آذربایجان را مشاهده کنید.
شما می توانید مطمئن باشید که در لیست پرواز های شرکت آذربایجان ایر انواع قیمت بلیط آذربایجان، بلیط ارزان آذربایجان و بلیط هواپیما لحظه آخری را می توانید خریداری کنید.
همچنین شما می توانید با کمک فیلتر های موجود در صفحه لیست پرواز ها را مطابق با شرایط خود به راحتی جستجو کنید و  آن ‌ها را در کوتاه ترین زمان و به صورت آنلاین رزرو کنید.  دفتر مرکزی شرکت هواپیمایی آذربایجان در باکو آذربایجان قرار دارد و قطب اصلی آن فرودگاه حیدر علی اف می باشد.
دفتر هواپیمایی آذربایجان در تهران : تهران،شهرک اكباتان، فاز يک، بلوار شهيد نفيسي، نبش باريكاني، پلاک ٤٣ طبقه سوم واحد ٧ 
تلفن تماس شرکت هواپیمایی آذربایجان ایر تهران : 02144634099
شماره فکس : 44633547
وب سایت رسمی شرکت هواپیمایی آذربایجان ایر آزال : www.azal.az
ایمیل رسمی شرکت آذربایجان ایر : INFO.TEHRANOFFICE@AZAL.AZ

کلاس های پروازی آذربایجان ایر

شرکت هواپیمایی آذربایجان ایر دارای کلاس های پروازی متنوعی است که در زیر به آنها اشاره می کنیم.

کلاس اکونومی

کلاس های پرواز اکونومی شرکت هواپیمایی آذربایجان ایر از تجهیزات خوبی برخوردار است و سفری راحت را برای مسافران به همراه دارد .
این کلاس پروازی دارای صندلی های استاندارد و خوب است، همچنین دارای مانیتور های ۱۰ اینچ لمسی می باشد و  پذیرایی کیترینگ سیستم صوتی تصویری از دیگر امکانات ایر کلاس پروازی است، میزان بار مجاز در کلاس اکونومی برای هر نفر 32 کیلوگرم چمدان و 10 کیلوگرم ساک دستی داخل کابین می باشد.

بیزنس کلاس 

کلاس پروازی بیزنس کلاس شرکت هوایی آذربایجان ایر دارای فضایی بسیار خوب برای استراحت می باشد، صندلی های کلاس های پروازی بیزنس می ‌تواند به صورت تخت خوابشو قرار گیرد.
کلاس هوایی بیزنس بسیار مجهز است، میزان بار مجاز در کلاس بیزنس آذربایجان دو چمدان ۳۲  کیلوگرمی و دو کیف دستی ۱۰ کیلوگرمی برای هر نفر است، که می توانید با خود به داخل کابین بیاورید.
همچنین از امکانات بیزینس کلاس می توان به منوی غذایی متنوع، هدایای بهداشتی، سیستم صوتی تصویری، پریز های شارژ موبایل و لپ تاپ که در اختیار مسافران قرار می گیرند اشاره کرد.

کلاس کامفورت کلاب

کلاس های پروازی کامفورت کلاب همانطور که از اسمش مشخص است، راحتی را برای مسافران به ارمغان می آورد. در این کلاس پروازی که در ایرلاین آذربایجان ایر قرار دارد در فضای بسیار مناسب می توانید استراحت کنید.

میزان بار مجاز در این نوع کلاس دوچمدان ۳۲ کیلوگرمی و دو کیف دستی ۱۰ کیلوگرمی به داخل کابین می باشد، همچنین بسیاری از خدمات این کلاس هوایی به صورت VIP هستند مانند کیترینگ از منوی غذایی متنوع بین المللی، سیستم های صوتی تصویری مجهز صندلی های تخت خوابشو را اشاره کرد.

میزان بار مجاز در ایرلاین آذربایجان ایر

میزان بار مجاز در ایرلاین آذربایجان ایر

میزان بار مجاز در ایرلاین آذربایجان ایر

شرکت هواپیمایی آذربایجان ایر میزان بار مجاز خود را طبق قوانین هوایی انجام می دهد.  این میزان بار مجاز بستگی به کلاس پروازی مسافران تغییر می کند.
برای مثال برای مسافران کلاس پروازی کامفورت کلاب که به صورت VIP می باشد، هر فرد می‌تواند سه عدد بار دستی با وزن ۸ کیلوگرم را به داخل کابین ببرند.
مسافران بیزینس کلاس نیز  به ازای هر نفر دو عدد بار دستی با وزن ۱۰ کیلوگرم  با ابعاد کمتر از 110 سانتی‌متر را به داخل کابین می توانند ببرند.
همچنین مسافران می‌ توانند علاوه کیف های دستی، کیف سامسونت، کیف های لپ تاپ و کیف دوربین های عکاسی را با خود به همراه داشته باشند، این موارد به عنوان اضافه بار مجاز محسوب نمی شوند.
مسافران پرواز کلاس اکونومی نیز می‌توانند یک عدد بار با وزن ۲۳ کیلوگرم به ازای هر نفر را داشته باشند. ابعاد کلی بار در کلاس اکونومی  باید از 158 سانتی‌متر باشد. 
علاوه بر بارهای مجاز مسافرانی که دارای بار دیگری مانند کیف های گلف، و یک ست اسکی هستند بدون پرداخت هیچ هزینه ای آن را به همراه داشته باشند. مسافران ایرلاین آذربایجان ایر که با جت پرواز می کند مجاز به حمل هیچ کاری نیستند.  

سوالات متداول درباره ی شرکت هواپیمایی آذربایجان ایر

کلاس های پروازی شرکت هواپیمایی آذربایجان ایر کدامند ؟

اکونومی کلاس، بیزنس کلاس و کلاس کامفورت کلاب جزو کلاس های پروازی ایرلاین آذربایجان ایر هستند.

شرکت هواپیمایی آذربایجان ایر به چه شهر هایی در ایران پرواز دارد ؟

 شرکت هواپیمایی آذربایجان ایر به شهر های تهران و تبریز  پرواز مستقیم دارد.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc