https://gateway.trip.ir/api/

هواپیمایی آریا

Aria Air

آریا
آریا

هواپیمایی آریا

هواپیمایی آریا

شرکت هواپیمایی آریا از شرکت‌های بخش خصوصی ایران بود که در سال 1378 تأسیس گردید. مرکز فعالیت‌های پروازی این شرکت در تهران قرار داشت.  ناوگان ایرلاین آریا در مجموع شامل سه فوکر 50 و چهار ایلوشین 62m بودند. هواپیماهای ایلوشین از شرکت‌های Deta Air  و Sayat Air قزاقستان اجاره شده بودند. 
در دوم مرداد سال 1388، بعد از حادثه ای که برای پرواز 1525 رخ داد و طی آن 17 نفر کشته شدند، مجوز پروازی شرکت هواپیمایی آریا لغو گردید. 

شرکت هواپیمایی آریا

شرکت هواپیمایی آریا

شرکت هواپیمایی آریا

شرکت هواپیمایی آریا توسط دو خلبان صنعت هواپیمایی ایران به نام های خلبان اصغر عبدالله پور و خلبان مهدی دادپی در سال 1379 افتتاح شد.
آقای مهدی دادپی جزو خلبانان های شکاری در نیروی هوایی است، که در طول جنگ ایران و عراق حضور داشته است و همچنین فرماندهٔ پایگاه هوایی مهرآباد بوده است، وی بعد دوران بازنشستگی خود تصمیم گرفت تا  شرکت هواپیمایی آریا را تأسیس کند.
شرکت هواپیمایی آریا پرواز های خود را از هواپیما های اجاره ای مانند یاک ۴۰ و توپولف ۱۵۴ آغاز کرد، پس از چند سال این شرکت در سال 1382 توانست دو فروند فوکر ۵۰  را به ناوگان خود اضافه کند. 
این شرکت پس از خرید فوکر های 50 توانسته است، در مسیر شهرهای کیش و بندرعباس به سمت کشور دبی بلیط پرواز منظمی داشته باشد.

ناوگان شرکت هواپیمایی آریا

این شرکت شامل یک فروند هواپیمای فوکر ۵۰ و یک فروند هواپیمای ایلیوشین ۶۲m است ، که از شرکت های Sayat Air و deta air قزاقستان اجاره شده اند.

مقاصد پروازی شرکت هواپیمایی آریا

جزیره کیش
بندرعباس
مشهد
امارات متحده عربی شهر دبی

حادثه ی شرکت هواپیمایی آریا

در سال 1388 دوم مرداد ماه در حدود ساعت 18:10 دقیقه ی بعد از ظهرهواپیمای مسافربری  ایلوشین شرکت هواپیمایی آریا با شماره پرواز ۱۵۲۵ که قصد سفر از شهر تهران به مشهد را داشت، هنگام فرود در باند فرودگاه مشهد دچار سانحه شد. 
این هواپیما در هنگام فرود در باند فرودگاه مشهد منحرف شد و به علت سرعت زیاد، و بازنشدن چرخ‌ های جلو، از باند خارج شد و در پی برخورد با بلوک حاشیه باند کابین هواپیما و ردیف‌های جلوی مسافران از بین رفتند.
این حادثه ی دلخراش از 153 نفر مسافر 30 نفر را مجروح و 16 نفر را کشت، از میان کشته شدگان این حادثه 9 نفر از آن ها کادر پروازی بودند، که تابعیت کشور قزاقستان را داشتند و 4 نفر از آن ها خدمه های ایرانی بودند.
همچنین در این حادثه ی پروازی رئیس مدیره شرکت هواپیمایی آریا آقای خلبان مهدی دادپی نیز جزو کشته شدگان سانحه ی هوایی در فرودگاه مشهد اعلام شد.
در این پرواز دو نفر از خدمه ی قسمت کابین پرواز شرکت هواپیمایی آریا خلبان محمد جواد گرجی پور و سرمهماندار مژگان پاتپور نیز کشته شدند.
هواپیمای پرواز شماره ۱۵۲۵ هواپیمایی از نوع ایلیوشین آی‌ال-۶۲ ساخت کشور روسیه بوده‌ است که متعلق به قزاقستان و تحت اجاره شرکت هواپیمایی آریاتور بود.
به علت سانحه اتفاق افتاده مجوز پروازی شرکت هواپیمایی آریا پس از حادثهٔ پرواز شماره ۱۵۲۵ آریا لغو شد، اما شرکت هواپیمایی آریا بعد از مدتی توانست بر اساس حکم دادگاه مجوز خود را دوباره پس گیرد. رأی دادگاه بر این اساس اعلام شد، که این ایرلاین شرکت هواپیمایی ایرلاین نباید مجوزش لغو شود و باید به فعالیت های خود ادامه دهد.
طی گزارش هایی اعلام شده است، که معاون وزیر راه و ترابری در جمعی از خبرنگاران  اعلام کرده است، دلیل پرواز های دوباره توسط شرکت هواپیمایی آریا توسط مرجع تشخیص صلاحیت برای ارائه مجوز پرواز سازمان هواپیمایی کشوری است.

سوالات متداول درباره ی شرکت هواپیمایی آریا

ناوگان شرکت هواپیمایی آریا چه هستند ؟

یک فروند هواپیمای فوکر ۵۰ و یک فروند هواپیمای ایلیوشین ۶۲m است ، که از شرکت های Sayat Air و deta air قزاقستان اجاره شده اند.

پروازهای داخلی شرکت هواپیمایی آریا به کدام شهر ها است ؟

شرکت هواپیمایی آریا به شهرهای جزیره کیش، بندرعباس و مشهد پرواز مستقیم دارد.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ

پرواز های چارتر و ارزان را با گوشی هوشمند خود جستجو و بلیط رزرو کنید. با اپلیکیشن تریپ ضمن سهولت در خرید از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ
6Lcvc3kaAAAAALAILAp0jE_FSwTasfoo6HDqw6Xc