تقریبا می‌توان گفت همه شهرهای روسیه از سیستم‌های حمل و نقل عمومی مانند مترو، تاکسی و اتوبوس‌های شهری برخوردارند؛ و ممکن است که در برخی شهرها مانند سن پترزبورگ، انواع دیگری از سیستم‌های حمل و نقل مانند اتوبوس‌های آبی و یا تراموا نیز باشید. اما اکثر گردشگرانی که به روسیه سفر می‌کنند، از متروی این کشور برای جابجایی استفاده می‌کنند. چرا که سیستم متروی کشور روسیه یکی از عمیق‌ترین متروهای جهان است که در واقع یکی از جاذبه‌های گردشگری روسیه نیز به شمار می‌رود. هزینه‌هایی که در ادامه مشاهده می‌کنید، مربوط به هزینه‌های جابجایی در سن پترزبورگ هستند، و هزینه‌هایی که در شهرهای دیگر روسیه نیز برای جابجایی و حمل و نقل پرداخت می‌شود، ممکن اندکی متفاوت باشند.

 

مترو

تابلو‌هایی با علامت «M» نشان دهنده مترو داده می­باشند که می‌توانید برای استفاده از مترو از کارت‌های اعتباری و یا بلیط‌های تک سفره، که معمولا به صورت سکه هستند، استفاده کنید. که میتوانید خیلی راحت از ایستگاه‌های مترو با قیمت ۴۵ روبل روسیه (تقریبا معادل ۰.۷۵ دلار) خریداری نمایید؛ علاوه بر سکه‌ها و کارت‌های تک سفره، نوعی کارت‌های چند سفره (۱۰/۲۰/۲۵/۴۰/۵۰/۷۰ سفره) نیز برای استفاده از مترو در روسیه وجود دارند که می‌توانید استفاده کنید. برای مثال می‌توانید یک کارت ۱۰ سفره (که تا یک هفته می‌توانید از آن استفاده کنید) را با قیمت حدودی ۳۵۵ روبل (معادل تقریبی ۶ دلار) تهیه کنید. اما راه ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر این است که کارت‌های اعتباری برای سفرهای خود با مترو تهیه کرده و آن را به مقداری که نیاز دارید، شارژ کرده و استفاده کنید. از این کارت‌ها معمولا می‌توان در سایر سیستم‌های حمل و نقل نیز استفاده کرد.

نقشه مترو سنت پترزبورگ

 

اتوبوس

اتوبوس‌های شهری نسبتا هم ارزان‌تر هستند و هم همه جای شهر وجود دارند. ایستگاه‌های اتوبوس سن پترزبورگ با تابلوهایی با علامت «A» مشخص شده‌اند. هزینه‌ هر بار استفاده از اتوبوس برابر با ۴۰ روبل (معادل ۰.۷ دلار) است که به صورت بلیط بایستی خریداری نمایید.

 

 

مارشروتکا

مینی‌ون‌ها یا مینی‌بوس‌هایی هستند بصورت خصوصی هستند و در اکثر شهرهای روسیه نیز وجود دارند. این مینی‌ون‌ها مسیرهای مشخصی دارند اما ایستگاه‌های ثابتی ندارند و هرجایی که شما بخواهید توقف می‌کنند. هزینه استفاده از این مینی‌بوس‌ها در داخل و جلوی آن‌ها نمایش داده می‌شود. پرداخت هزینشونم به صورت نقدی هست و نمیشه با کارت اعتباری پرداخت کرد.. هزینه‌ای که برای هر بار استفاده از marshrutka پرداخت می‌شود، معمولا برابر با ۴۰ روبل است.

 

تاکسی

همانند همه شهرهای جهان، علاوه بر مترو و اتوبوس، تاکسی‌های زیادی نیز در سطح شهرهای روسیه وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای گردش در شهر و جابحایی در سطح شهر استفاده کنید. البته بایستی توجه داشت که تاکسی‌ها نسبت به سیستم حمل و نقل عمومی بسیار گران‌تر هستند و معمولا هزینه حداقل آن‌ها برای یک مسیر تقریبا پنج کیلومتری، حدود ۳۰۰ روبل (۵ دلار) تا ۴۰۰ روبل (۶ دلار) بوده و به ازای هر کیلومتر بیشتر، بایستی ۴۰ تا ۶۰ روبل هزینه کنید. توجه داشته باشید که معمولا هزینه تاکسی‌ها در روز و شب متفاوت بوده و ممکن است که کرایه تاکسی‌ها در شب کمی بیشتر از کرایه‌های روز باشد. همین طور می‌توانید سر کرایه‌های تاکسی چانه زده و هزینه اضافی پرداخت نکنید.

توجه داشته باشید همان طور که اشاره شد، هزینه‌های اشاره شده برای شهر سن پترزبورگ بود و ممکن است که هزینه‌های سیستم حمل و نقل شهری در سایر شهرها اندکی متفاوت باشند.