حمل و نقل عمومی در مسکو

مسکو  کشوری پیشرفته در صنعت حمل و نقل عمومیست، بنابراین گردشگران بابت حمل و نقل و جابجایی خیالشان راحت است. هزینه جابجایی در مسکو تقریبا کمه و میتوان خیلی راحت در شهر تردد کرد. با مترو، اتوبوس، تراموا و تاکسی میتونید به هر جا که خواستید سفر کنید.  ساعت آغاز به کار وسایل نقلیه  از ۵:۳۰ صبح آغاز می‌شود و تا ۱ بامداد ادامه دارد. علامت ایستگاه‌های اتوبوس A، اتوبوس برقی T، و تراموا Tp است. مینی‌بوس‌های کوچک هم در همه جا پیدا می‌شوند. با اپلیکیشن Yandex  که برای سیستم عامل‌های اندروید و IOS قابل دسترسه می‌تونید به صورت زنده از موقعیت مکانی‌ اتوبوس‌ها، اتوبوس‌های برقی و تراموا مطلع بشید.


مترو

مترو مسکو دارای 206 ایستگاهه که روزانه 9 میلیون نفر از مترو استفاده می کنند. ایستگاه های مترو با حرفM  نشان داده شدند. متروی مسکو شبیه به یک موزه است که به زیبای و قابل تحمل بودن مترو افزوده. ساعت کار مترو از 5:30 صبح تا 1 بامداد است  

ساعت شلوغی مترو (۸ تا ۹ صبح و ۵ عصر تا ۹ شب) است که توصیه میکنیم در این ساعات از مترو استفاده نکنید.

قیمت بلیت مترو برای یک سفر ۲۸ روبل(۱۵۵۰ تومان) است. با خرید یک بلیت برای ۵، ۱۰ یا ۲۰ سفر در هزینه صرفه‌جویی کنید.

 

اتوبوس

بعد از مترو اتوبوس رایج‌ترین وسیله نقلیه عمومی در مسکو به شمار می‌رود. می­تونید برای مسیرهای داخل و خارج از شهر از مترو استفاده کنید. قیمت یک بلیت اتوبوس ۲۸ روبل (۱۵۵۰ تومان)است.تهیه بلیت اتوبوس هم خیلی راحتمه میتونید بلیت رو از راننده اتوبوس، ایستگاه های اتوبوس، کیوسک های اتوبوس تهیه کنید..

اتوبوس برقی

 

بزرگترین شبکه اتوبوس برقی دنیا متعلق به شهر مسکو می­باشد. هزینه بلیت اتوبوس‌های برقی مانند اتوبوس‌های معمولی ۲۸ روبل (۱۵۵۰ تومان) است و می‌توان آن‌ها از راننده، ایستگاه مترو و کیوسک‌های نزدیک ایستگاه تهیه کرد.

تراموا

 تنها ۵ درصد رفت‌ و آمدها از طریق تراموا صورت می­گیرد. قیمت و مکان تهیه بلیت ترامواها نیز مانند اتوبوس‌ها است.

مینی‌بوس

 

 یکی دیگه از وسایل نقلیه ای که توصیه می‌شه گردشگران برای حمل و نقل و جابجایی ازش استفاده کنند مینی‌بوس‌ها هستن که  به سرعت جابجا می شوند، ترجیحا از مینی‌بوس‌هایی که خطوط آبی روی سقف دارند استفاده کنید. از بلیت‌های وسایل نقلیه عمومی برای آن‌ها می‌توان استفاده کرد. مینی‌بوس‌های عادی را در هرجای شهر (غیر از ایستگاه‌ها) می‌توان یافت و با تکان دادن دست متوقف کرد. این وسایل ۱۵ تا ۲۰ نفر مسافر را در خود جای می‌دهند و هر مسافر هر جا که بخواهد می‌تواند پیاده شود، تنها باید راننده را با یک فریاد آن هم به زبان روسی آگاه کند زیرا رانندگان معمولا زبان‌های خارجی را بلد نیستند. می‌توانید برای توقف از جمله Ostanovite pozhaluista به معنای لطفا بایستید استفاده کنید. هزینه هر مقصد ۵۰ روبل است و باید آن را حین سوار شدن مستقیما به راننده بپردازید

 

تاکسی

در روسیه میتوان از هر اتومبیلی به عنوان تاکسی استفاده کرد. افرادی هم که ماشین شخصی دارند (تاکسی نیستند) نیز مسافرکشی می‌کنند. بهتر است پیش از سوار شدن از قیمت تاکسی آگاه شوید زیرا زمانی که متوجه می‌شوند شما خارجی هستید سعی دارند تا مبلغ بیشتری را از شما دریافت کنند، بنابراین تعارف نکنید و تخفیف بگیرید. بهتر آن است پیش از تاکسی گرفتن قیمت‌ها را از محلی‌ها بپرسید.

استفاده از تاکسی نسبت به بقیه وسایل امن‌تر و ارزان‌تر است اما تعداد کمی از آن‌ها را در تمام خیابان‌ها می‌بینید. تاکسی‌ها را از رنگ زرد و علامت شطرنجی روی سقفشان می‌توان تشخیص داد. معمولا به ازای هر کیلومتر ۱۰ روبل (البته مسیرهای داخل شهر) می‌گیرند.

 

اجاره اتومبیل

جایگزین خوبی برای تاکسی اجاره کردن اتومبیل است. برای مثال کرایه تاکسی از فرودگاه مسکو ۷۰ دلار (۲۶۹ هزارتومان) است در صورتی که کرایه یک اتومبیل اجاره‌ای برای ۳ روز ۵۰ دلار(۱۹۲هزار تومان) است. یادتان باشد حتما بیمه بگیرید.

در مسکو هیچ خط عبوری برای دوچرخه سواران وجود ندارد، با این وجود چند سرویس اجاره دوچرخه در سطح شهر وجود دارد. درتابستان هم اسکوترها محبوبیت بسیاری پیدا می‌کنند. اما یادتان باشد که مسکو مکان مناسبی برای گشتن با اسکوتر نیست.

 

 بلیت

می‌توانید از تمام باجه‌های بلیت‌فروشی، بلیت‌های ۱ یا ۲ سفره تهیه کنید که قیمت آن‌ها  (بسته به نوع) از ۵۵ تا ۱۱۰ روبل (۳۰۰۰ تومان تا ۶۰۰۰ تومان) متغیر است. حتی می‌توانید از خود راننده‌ها (تراموا، اتوبوس و اتوبوس برقی) نیز بلیت بخرید که بابت هر بلیت ۵۵ روبل (۳۰۰۰تومان) باید هزینه کنید. همچنین از کارت Troyka هم میتونید برای تمام وسایل نقلیه استفاده کنید که بسیار به صرفه است. مبلغ درون این کارت را هر زمان که خالی شد می‌توان شارژ کرد.